Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: "Tragedie antyczne" na początek Spotkań Teatralnych. Spektakl jak aktorska pułapka

Mirosława Zybura
Paweł Passini i Małgorzata Leyko, kierownik literacki kaliskiego teatru
Paweł Passini i Małgorzata Leyko, kierownik literacki kaliskiego teatru Mirosława Zybura
Tegoroczne, 52. już Kaliskie Spotkania Teatralne, otworzy najnowsza propozycja miejscowego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Na razie nad "Tragediami antycznymi" trwają prace. Spektakl wyreżyseruje Paweł Passini.

Passini to twórca, którego nazwisko kaliszanie mogą pamiętać z niezwykłej interpretacji "Turandot" wystawionej podczas ubiegłorocznych KST. Teraz także reżyser chce zaskoczyć widza.
- Ten spektakl odbiega od tego, co obecnie znajduje się w repertuarze teatru - tłumaczy. - W tragediach antycznych występowało trzech aktorów, którzy grali wszystkie postaci. W większości spektakli aktorzy będą pewnie grali z pewnym dystansem do roli, natomiast my chcemy pokazać, jak aktor w rolę wciela się do końca i gubi się w niej.

"Tragedie antyczne" to pierwszy etap autorskiego artystyczno-naukowego projektu Passiniego, "Dynamika metamorfozy", którego celem jest próba odtworzenia warsztatu antycznego aktora, ze szczególnym naciskiem właśnie na techniki wcielania i przeistaczania się. Aktorzy wspólnie z reżyserem pracują na trzech tekstach Eurypidesa: "Ifigenia w Aulidzie", "Orestes", "Bachantki", badając sposób scenicznego przedstawienia postaci w dramacie antycznym.

W teatrze antyku aktor w ogóle nie schodził ze sceny. Reżyser kaliskiego przedstawienia chce pokazać spektakl i sam teatr jako swego rodzaju pułapkę na aktora.
- W przedstawieniu opowiadamy o trzech rodzajach teatru. Zaczynamy tradycyjnie, a potem idziemy ku temu, co obecnie dzieje się na scenach. W ostatniej części spróbujemy pójść kawałek dalej - wyjaśnia Passini.

Co więc łączy kaliski spektakl z antyczną sceną? Zagrają wyłącznie mężczyźni. Jak tłumaczy reżyser, po pewnym czasie widz przestaje dostrzegać płeć aktorów.
- Zaczynamy widzieć to bardziej uniwersalnie, bo kiedy mówimy o cierpieniu, to okazuje się, że w tym stanie człowiek traci płeć. Wszyscy jesteśmy do siebie podobni - dodaje Passini, któremu zależy również na tym, aby "Tragedie antyczne" pozostały na dłużej w repertuarze sceny nad Prosną.

"Dynamika metamorfoz" jest prowadzona w kaliskim teatrze i w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego przez Pawła Passiniego, Elżbietę Rojek, Przemysława Wasilkowskiego oraz zespół neTTheatre - Teatr w Sieci Powiązań.

Kaliską prapremierę "Tragedii antycznych" zaplanowano na 11 maja, pierwszy dzień KST.

SPRAWDŹ PROGRAM 52. Kaliskich Spotkań Teatralnych

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kalisz: "Tragedie antyczne" na początek Spotkań Teatralnych. Spektakl jak aktorska pułapka - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto