Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalisz: Zapuszczają włosy w szczytnym celu. Niezwykły projekt młodych kaliszanek. ZDJĘCIA

AND
Kalisz: Zapuszczają włosy w szczytnym celu. Niezwykły projekt młodych kaliszanek
Kalisz: Zapuszczają włosy w szczytnym celu. Niezwykły projekt młodych kaliszanek Kancelaria Prezydenta Miasta
Dwadzieścia kaliszanek zapuszcza włosy po to, by je obciąć i przekazać fundacji wykonującej peruki dla osób chorujących na nowotwory. Inicjatorką projektu „Moje włosy dają siłę” jest nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu Izabella Galuba-Bryja. Razem z nią włosy zapuszcza 17 uczennic oraz jej córki Antonina i Kornelia uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu. Z uczestniczkami projektu spotkał się Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza.

Idea projektu zrodziła się w pierwszych tygodniach roku.

- Pandemia, izolacja sprawiła, że postanowiłyśmy zrobić coś razem, działać na rzecz innych. Tak powstał projekt „Moje włosy dają siłę”. Na moja propozycje natychmiast odpowiedziało 17 dziewczyn. To bardzo budujące. Do akcji przyłączyły się także moje nastoletnie córki – mówi Izabella Galuba-Bryja, nauczycielka w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. - Razem podjęłyśmy wyzwanie. Nie wystarczy zapuszczać włosy, trzeba tez o nie należycie dbać. Nie wolno np. wykonywać wielu zabiegów fryzjerskich, jak farbowanie czy prostowanie. Wiele dziewczyn zamierza obciąć włosy bardzo krótko. Tu liczy się każdy centymetr zdrowych włosów. Na jedną perukę potrzeba włosów od 7 do 10 osób.

Obcięte włosy zostaną przekazane fundacji Rak’n’Roll. Uczestniczki podzieliły się na dwie grupy. Pierwsze z nich obetną włosy z końcem listopada. Kolejna na początku przyszłego roku. Projekt służy nie tylko wsparciu fundacji, ale także popularyzacji profilaktyki zdrowotnej oraz zwiększaniu świadomości zagrożenia chorobami nowotworowymi.

W piątek, 8 października, uczestniczki projektu gościły w kaliskim ratuszu, gdzie spotkały się z prezydentem miasta Krystianem Kinastowskim.

- Włosy są silnym symbolem w naszej kulturze. Poprzez przekazanie ich innym kobietom okazujecie im solidarność i wsparcie – powiedział prezydent Kalisza. - Gratuluję wszystkim uczestniczkom projektu. To duże wyzwanie, ale i wspaniały sposób wsparcia osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Dzięki wam ma szansę wzrosnąć świadomość i zainteresowanie profilaktyką. A to z kolei może uratować życie. Rak w porę wykryty jest wyleczalny.

W projekcie biorą udział: Joanna Wiertelak, Klaudia Czerwińska, Wiktoria Lisiecka, Oliwia Dolacińska, Zuzanna Szymkowiak, Julia Duliba, Alicja Krawczyk, Agnieszka Tomalak, Paulina Matysiak, Julia Latoń, Karolina Wawrzyniak, Katarzyna Szymaszek, Zuzanna Kuczyńska, Patrycja Michalak, Weronika Krzesińska z Zespołu szkół Ekonomicznych, Antonina i Kornelia Bryja ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Kaliszu oraz inicjatorka projektu Izabella Galuba-Bryja.

ZOBACZ TAKŻE:

Gala finałowa konkursu Wielkopolski Rolnik Roku

Samorząd województwa rozstrzygnął konkurs Wielkopolski Rolni...

Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Zawierzenie narod...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto