Kaliszanie będą musieli płacić więcej za wywóz śmieci?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Zaktualizowano 
Kaliszanie będą musieli płacić więcej za wywóz śmieci?
Kaliszanie będą musieli płacić więcej za wywóz śmieci? naszemiasto.pl
W połowie roku wygasa umowa miasta Kalisza z firmami na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Niebawem miasto będzie musiało ogłosić przetarg i podpisać nową umowę. Czy będzie to wiązać się ze wzrostem cen?

Obecnie w Kaliszu stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny, wynosi 21 złotych miesięcznie. Jeśli są one segregowane, wówczas opłata wynosi 14 złotych miesięcznie. Czy niebawem kaliszanie będą musieli płacić więcej? Z interpelacją w tej sprawie do prezydenta miasta wystąpił radny Radosław Kołaciński.

- Pewne jest, że do końca obowiązywania obecnej umowy stawki nie ulegną zmianie. Ale potem mogą wzrosnąć - uważa samorządowiec. - Świadczą o tym sygnały, jakie otrzymuję od przedsiębiorców kaliskich, którzy już otrzymali zapowiedź wzrostu cen za odbiór odpadów na przyszły rok. Wynika to podobno ze znacznej podwyżki „na bramce” w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”.

Radny zapytał więc prezydenta Kalisza, czy Miasto ma wiedzę o podwyżce „na bramce” w Orlim Stawie, a jeśli tak, to jak jest ona duża i czym jest spowodowana? Radny chce też widzieć, czy skutki podwyżki odczują także mieszkańcy Kalisza?

- Miasto Kalisz posiada wiedzę na temat stawek opłaty jakie pobiera od 1 stycznia 2019r. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” od przedsiębiorców transportujących odpady na teren Zakładu. Wzrost cen, który nastąpił decyzją Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w ubiegłym roku wynika z potrzeby uwzględnienia w cenniku wzrostu opłaty środowiskowej, wynikającej z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 marca 2017r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Przepisy te określają m.in. jednostkowe stawki opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku na lata 2018-2020 - odpowiada prezydent Krystian Kina-stowski, prezydent Kalisza, zarazem przewodniczący Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”.

Podwyżka cen dotyczy głównie niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych, gdzie dotychczasowa cena brutto dla odpadów pochodzących z terenu gmin członkowskich Związku wynosiła 275,70 zł za tonę, natomiast od 1 stycznia 2019r. opłata wzrosła do 314,74 zł tonę. Wzrost cen dotyczy również odpadów ulegających biodegradacji, jak na przykład gałęzie, liście, czy trawa. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości obowiązany jest do przekazywania odebranych odpadów komunalnych zmieszanych oraz odpadów zielonych bezpośrednio do regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

- Zgodnie z §15 pkt 1 umowy jaką Miasto Kalisz zawarło z przedsiębiorcami na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu miasta Kalisza z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, zamawiający dopuszcza zmianę postanowień umowy zawartej z wykonawcą w zakresie wynagrodzenia w przypadku zmiany stawek opłat za przyjęcie odpadów w Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych i odpowiednio do zaistniałych zmian stawek - dodaje Krystian Kinastowski.

Prezydent miasta tłumaczy, że obecnie analizie poddane są koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi w stosunku do masy odbieranych odpadów z terenu miasta Kalisza.

- Już dziś wiadomo, że ilość odbieranych odpadów w 2018 roku była znacznie większa niż w latach ubiegłych. Mimo stale prowadzonych działań kontrolnych, trudnością z jaką spotykają się osoby wykonujące kontrole, jest brak wystarczających reguł prawnych pozwalających na skuteczne egzekwowanie obowiązków mieszkańców. Być może obecna stawka opłaty od mieszkańca nie będzie w stanie pokryć rosnących kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych - zauważa prezydent miasta.

Czy oznacza to zapowiedź podwyżek cen za wywóz śmieci w Kaliszu? Przekonamy się o tym już niebawem.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: kalisz@naszemiasto.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Głos ludu

Chcę nie segregować, mogę płacić!! Ale szlak mnie trafia kiedy panowie nie wezmą dodatkowego zapakowanego worka z śmieciami obok pojemnika. Bo na osobę przypada tyle i tyle litra.

Co z tym wtedy zrobić, raz nie odbiorą to następnym razem jest dwa razy więcej. I później się dziwicie że przyroda zaśmiecona. Smogi itp.

Rządać odbioru co tydzień!! Każdej ilości!

Z
ZamowMariana.pl

Wywożę gruz i odpady po remoncie. U mnie: https://zamowmariana.pl/ ceny nie rosną, choć branża ta sama. Prywatne firmy muszą radzić sobie same ze wzrostem kosztów.

L
Lechodziej

Sianie fermentu przez lewacki niemiecki portal to już narodowa tradycja.

M
Mieszkaniec

Dlaczego Orli Staw nie zbuduje sobie spalarni śmieci jak Konin?
Na pewno mieli by więcej miejsca na popiół ze śmieci i koszta były by niższe.
Warto to rozważyć,a nie drenażować kieszenie mieszkańców.

K
Kaliszanin

Dziwne jest to iż w ogóle myśli się na podniesieniem opłat za segregowane odpady.W większości miast i gmin cena śmieci segregowanych to połowa stawki śmieci niesegregowanych,a w Kaliszu tak nie jest niestety.W poprzednich latach nastąpiła przecież podwyżka cen śmieci o 2 zł na osobie bo niby cena śmieci wzrosła.a dlaczego poprzednie władze nie powiedziały prawdy?
A jest ona taka,że obie firmy z Kalisza za wyprowadzanie koszy z bram i terenów posesji zażyczyły sobie opłat i według mnie wszyscy w Kaliszu muszą płacić za to że w Śródmieściu nikt koszy nie wystawia tylko firma sama i dlatego wtedy wzrosła opłata.Mówi się że Ci co będą segregować płacić będą mniej nie więcej więc jak to jest.Dlaczego w Kaliszu wprowadzono przelicznik 30 litrów śmieci na osobę i od tego uzależnia się wstawienie kosza?Jakoś w innych miastach taki przelicznik nie panuje.
To wszystko zaczyna być bardzo dziwne.

G
Gość

W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci – www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html ... Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej... Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków… Tym bardziej prawo nie zezwala tam na to aby comiesięczne opłaty municypalne tworzyły zyski transferowane za granicę… W krajach z „in house” deponowanie odpadów na składowiskach jest w zaniku… Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie rodziny wnoszą już większe opłaty od bogatych rodzin na przykład niemieckich… http://niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm … I niewiele zrobiono w czasie „dobrej zmiany” aby tą patologiczną neokolonialną sytuację zmienić i wyposażyć gminy polskie w takie same mechanizmy i narzędzia jakie mają samorządy w pozostałych krajach unijnych … Już w 60 procentach bitwę o zatrzymanie w kraju pieniędzy z comiesięcznych opłat obywatelskich mamy przegraną... https://www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3