Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliszanie kochają książki. A co najchętniej czytają?

Kornelia Bylińska
Kaliszanie kochają książki. A co najchętniej czytają?
Kaliszanie kochają książki. A co najchętniej czytają? Kornelia Bylińska
Wbrew powszechnemu twierdzeniu, że coraz mniej ludzi czyta książki, Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu odnotowała wzrostu czytelnictwa w pierwszym półroczu 2018 roku. Jedną z książek bijącą rekordy wypożyczeń są „Sekrety Kalisza” Piotra Sobolewskiego.

- Większa liczba osób korzysta z naszych zasobów. Czytamy coraz chętniej, sięgamy po książki (papierowe, e-booki, audiobooki), czasopisma i zbiory specjalne - mówi Karena Łuszczykiewicz, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

W gustach kaliszan królują kryminały, literatura obyczajowa oraz fantastyka. Najdłuższa kolejka ustawia się po kryminał „Czerownego pająka” Katarzyny Bondy. Popularnością w bibliotekach cieszą się także książki Katarzyny Michalak „Promyk słońca” i „Błękitne sny” oraz książki pisarek Agnieszki Krawczyk i Krystyny Mirek. Nawet pół roku trzeba czekać za powieścią autorstwa Heather Morris „Tatuażysta z Auschwitz”.

- Bardzo cieszy nas wzrost wypożyczeń wśród dzieci. Jest to efekt zajęć z przysposobienia czytelniczego. Cykl, którym obejmujemy wszystkie zainteresowane przedszkola. Potrzebę udziału kaliszan w kulturze widzimy choćby w dwóch projektach Funduszu Obywatelskiego, dzięki którym nasze zbiory wzbogacono o 81 książek i 134 audiobooki. Wspierają nas czytelnicy i darczyńcy. Sami także pozyskujemy dodatkowe pieniądze z programów operacyjnych ogłaszanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - dodaje Karena Łuszczykiewicz.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też regał plenerowy na placu Jana Pawła II, służący uwalnianiu książek. - Przestaliśmy już liczyć, ile książek każdego dnia tam zawozimy - dodaje Łuszczykiewicz.

Kaliszanie przychodzą do bibliotek po informacje ze wszystkich dziedzin. Ogólnodostępne stanowiska komputerowe, z których można korzystać znajdują się w bibliotekach przy ul. Legionów, Serbinowskiej czy alei Wolności. Ciekawostką jest nowo uruchomiony terminal Academica, który pozwala czytać na monitorze publikacje objęte prawami autorskimi z zasobów Biblioteki Narodowej.

By zostać użytkownikiem biblioteki wystarczy przyjść do dowolnej placówki z dowodem osobistym i założyć konto. Karta jest ważna we wszystkich placówkach MBP, a jej jednorazowy koszt to 3 zł. Po roku aktywacja na kolejne 12 miesięcy kosztuje 1 zł. Osobę niepełnoletnią może zapisać rodzic lub opiekun prawny.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto