Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliszanie nie chcą posyłać sześciolatków do szkół

Daria Kubiak
Wielu rodziców woli, aby ich pociechy ukończyły zerówki w przedszkolach
Wielu rodziców woli, aby ich pociechy ukończyły zerówki w przedszkolach Daria Kubiak
W roku szkolnym 2011-2012 zaledwie około 16 proc. kaliskich sześciolatków rozpocznie naukę w I klasach szkół podstawowych. W sąsiednim Ostrowie jeszcze mniej, bo ponad 13 proc. dzieci i w tym wieku trafi do szkół.

Przewidywania Ministerstwa Edukacji, że w latach poprzedzających obniżenie wieku szkolnego, co ma nastąpić w 2012 roku, coraz więcej sześciolatków pójdzie do I klas, zakończyły się fiaskiem. Należało się jednak z tym liczyć. W okresie przejściowym pozostawiono bowiem rodzicom wolny wybór. Mogli więc pozostawić dziecko w przedszkolu, zapisać je do zerówki w szkole lub zdecydować się na posłanie je do klasy I. Niewielu rodziców zdecydowało się na szkolny eksperyment. Większość z obawy przed konfrontacją sześciolatka ze szkolną rzeczywistością wybierała sprawdzone przedszkole.

- Moim zdaniem zerówka w przedszkolu to gwarancja właściwszej opieki i wypełnienia dzieciom sześcioletnim czasu zajęciami dostosowanymi do ich rozwoju - mówi kaliszanka Beata Bielak, mama dwójki dzieci. - Obawiam się, że w środowisku szkolnym, wśród dzieci starszych, syn mógłby poczuć się nieco zagubiony. Natomiast za rok, jako siedmiolatek poradzi sobie w szkole znacznie lepiej. Podobnie myśli większość matek dzieci z przedszkola, do którego mój syn uczęszcza.

W maju władze Kalisza zorganizowały w ratuszu otwarte spotkanie z rodzicami sześciolatków, które miało dostarczyć im informacji oraz rozwiać wątpliwości dotyczące ewentualnego wyboru szkolnej zerówki. W ocenie wiceprezydenta Kalisza Dariusza Grodzińskiego na spotkanie przybyło niewielu rodziców, ale ci, którzy przyszli, byli raczej zainteresowani posłaniem dzieci sześcioletnich do I klasy podstawówki.

Ostatecznie okazało się, że na 1072 sześciolatków mieszkających w Kaliszu do I klas pójdzie we wrześniu 170(przed rokiem było ich tylko 40). Szkoły przygotowały się na ich przyjęcie, korzystając z dofinansowania z rządowego programu "Radosna szkoła". W Kaliszu 19 szkół zakupiło pomoce szkolne za 179 tys. zł. W siedmiu placówkach budowane są place zabaw za ogólną kwotę 1,4 mln zł. Budowy w połowie dofinansowane są z budżetu państwa. Przedszkola i szkoły pomagały także rodzicom w ocenie dojrzałości szkolnej 6-latków.

Mimo to większość rodziców nadal z rezerwą odnosi się do posyłania sześciolatków do klas pierwszych. Dlatego w Kaliszu większość dzieci w tym wieku, bo 440 pozostanie w zerówkach przedszkolnych. 325 sześciolatków trafi do szkolnych "zerówek". W Ostrowie, naukę w I klasie rozpocznie 85 sześciolatków (w ub.r.było ich 17). Z tego powodu w roku szkolnym 2012-2013 w szkołach skumulują się więc dwa roczniki dzieci 6- i 7-letnich rozpoczynających edukację.

- Już teraz miasto przygotowuje się do tego, robiąc stosowne symulacje - zapewnia Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Kaliszu. - Musimy sobie poradzić z tym problemem.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto