Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliszanie uczcili 104. rocznicę Powstania Wielkopolskiego ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Kaliszanie uczcili 104. rocznicę Powstania Wielkopolskiego
Kaliszanie uczcili 104. rocznicę Powstania Wielkopolskiego Bartłomiej Hypki
We wtorek, 27 grudnia, kaliszanie upamiętnili 104. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Hołd osobom, które wyzwoliły Wielkopolskę uczczono złożeniem wiązanek kwiatów i zapaleniem zniczy pod tablicą poświęconą bohaterom zwycięskiego zrywu przy ulicy Śródmiejskiej.

- Pamiętajmy, że to na przedpolach Kalisza rozegrały się jedne z pierwszych scen Powstania Wielkopolskiego. Jeszcze przed rozpoczęciem walk w Poznaniu, podczas przygranicznego patrolu, zginął Jan Mertka, pierwszy poległy w Powstaniu Wielkopolskim. W kolejnych dniach główne wydarzenia powstańcze toczyły się już dalej od Kalisza, jednak mieszkańcy naszego miasta brali w nich udział i przyczynili się do oswobodzenia całego regionu - mówił po złożeniu kwiatów przez delegacje prezydent Krystian Kinastowski. - W historii Polski nie ma wielu zwycięskich zrywów narodowowyzwoleńczych, dlatego tak ważne jest żebyśmy przekazywali wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim przyszłym pokoleniom.

Powstanie Wielkopolskie - kiedy wybuchło i kto brał w nim udział?

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do walki o niepodległą Wielkopolskę ruszyli także mieszkańcy Prowincji Poznańskiej. 27 grudnia 1918 r. na granicy padły pierwsze strzały, polała się krew. W godzinach południowych podczas pełnienia patrolu granicznego na polu pod Boczkowem, zginął od kuli Grenzschutzu żołnierz I Batalionu Pogranicznego szeregowiec Jan Mertka, pierwszy poległy powstaniec wielkopolski. Czesław Radajewski również żołnierz I Batalionu został ciężko ranny. Zwłoki poległego przewiózł furmanką chłopską jego starszy brat do swojego mieszkania w Ostrowie.

Kalisz a Powstanie Wielkopolskie

Działania zbrojne powstania wielkopolskiego nie objęły Kalisza, mieszkańcy miasta jako ochotnicy zgłaszali się do I Batalionu Pogranicznego. Na czele oddziału, który włączył się do walk, stał Władysław Wawrzyniak. Żołnierze batalionu złożyli przysięgę w Kaliszu na placu św. Józefa, później walczyli na froncie południowym powstania.

Powstanie Wielkopolskie - przebieg walk

W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta Poznania, które ostatecznie zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 roku. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

Zobacz także:

Kalisz dla pokolenia XXV wieku. Wyjątkowa wystawa Mariusza Hertmanna

Kalisz dla pokolenia XXV wieku. Wyjątkowa wystawa Mariusza Hertmanna

"Najbliższa jest mi sztuka ulicy". Rozmawiamy z kaliskim artystą Michałem Mąką

"Najbliższa jest mi sztuka ulicy". Rozmawiamy z kaliskim art...

Dla nich to pierwsze Święta w życiu. Zobacz noworodki urodzo...

Wigilia w hali OSRiR w Kaliszu. To największa i najbardziej ...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto