Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliszanie uczcili pamięć ofiar II wojny światowej ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Kaliszanie upamiętnili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Kaliszanie upamiętnili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Bartłomiej Hypki
Dziś mija 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. W niedzielę na Głównym Rynku w Kaliszu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tego konfliktu. Delegacje złożyły kwiaty i znicze przed tablicą pamiątkową na ścianie ratusza.

Uroczystości rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego i wciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt. W uroczystościach wzięła udział także 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza.

- W ponadtysiącletniej historii Polski nie brakuje, niestety, wydarzeń tragicznych. Jednym z nich jest II wojna światowa. Chociaż konflikt ten miał międzynarodowy charakter i globalny zasięg, szczególne piętno odcisnął na naszym kraju. Na ziemiach polskich miały miejsce także pierwsze sceny tej tragedii milionów ludzi. 1 września 1939 roku. Jeszcze przed wschodem słońca. Za symboliczny początek II wojny światowej przyjmuje się często atak pancernika „Schleswig-Holstein” na Westerplatte. Ale pamiętamy też o nalocie na Wieluń czy ataku na mosty w Tczewie. Te wydarzenia nastąpiły niemal jednocześnie - mówił Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza. - Chylę czoła przed kombatantami, którzy wówczas nie wahali się ryzykować życia w walce za ojczyznę, nawet jeśli walka ta z góry wydawała się przegrana. Z tego miejsca kłaniam się też nauczycielom historii, którzy kolejnym pokoleniom przekazują wiedzę o tym, co rozpoczęło się 1 września 1939 roku. Uczniom natomiast dziękuję za to, że tę wiedzę chłoną, zwiększając tym samym swoją świadomość patriotyczną. A na koniec powtórzę słowa, który odczytuje każdy, kto nad historią pochyla się odwiedzając Westerplatte. Nigdy więcej wojny! - dodał.

Następnie oddano salwę honorową i delegacje złożyły kwiaty i znicze przed tablicą poświęconą pamięci bohaterów II wojny światowej. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, radni, przedstawiciele województwa, powiatu, radni, kombatanci, służby mundurowe, poczty sztandarowe.

W sali 36 ratusza można było również obejrzeć wystawę sprzętu i techniki wojennej przygotowanej przez Klub Krótkofalowców w Kaliszu.

Co warto wiedzieć o zielonej herbacie?

Agencja TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto