Kaliszanin otrzymał nominację generalską z rąk prezydenta RP. ZDJĘCIA, WIDEO

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Kancelaria Prezydenta RP
Kaliszanin płk. dr Marcin Strzelec, rektor-komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nominację generalską. Prezydent dziękował kaliszaninowi szczególnie za stworzenie uczelni, która kształci przyszłych funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył nominacje na stopnie generałów Służby Więziennej: płk. Andrzejowi Leńczukowi – Zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i płk. Marcinowi Strzelcowi – Rektorowi-Komendantowi Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.

Wykonał Pan pracę do tej pory niezwykle odpowiedzialną i niezwykle ważną. Powiedziałbym wręcz: dziejowo ważną dla Służby Więziennej. I bynajmniej nie chodzi mi o czas, kiedy był Pan wicedyrektorem generalnym Służby Więziennej, ale chodzi mi o ten czas, kiedy tworzył Pan Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki – szkołę, której teraz jest Pan rektorem i komendantem. To wielkie zadanie kształcenia Służby Więziennej, dla Służby Więziennej i w zakresie wiedzy o więziennictwie, kryminologii, kryminalistyce, o penitencjarystyce. To zadanie niezwykle istotne. Ogromnie się cieszę, Panie Ministrze, i dziękuję za tę decyzję – w 2018 roku szkoła powstała – dziękuję za decyzję o jej utworzeniu, bo ona była niezwykle istotna. To bardzo ważne, aby funkcjonariusze Służby Więziennej i jej pracownicy byli dobrze przygotowani do swoich zadań

– zwrócił się do generała Marcina Strzelca, prezydent Andrzej Duda.

W uroczystości udział wzięli: Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro wraz z zastępcami – dr. Marcinem Romanowskim i Michałem Wosiem, Szef BBN Paweł Soloch, Dyrektor Generalny SW, gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego CZSW, gen. Paweł Nasiłowski, Z-ca Dyrektora Generalnego SW, płk Krzysztof Stefanowski oraz mjr Piotr Sękowski, Kanclerz WSKiP.

W Służbie Więziennej od 18 lat

Gen. dr Marcin Strzelec pracę w więziennictwie rozpoczął w roku 2003 r., w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, w charakterze pracownika cywilnego, następnie funkcjonariusza Służby Więziennej, od czerwca 2004 r.

W jednostce tej od 2007 r. kierował Działem Informatyki i Łączności, a następnie Zakładem Technologii Informatycznych i Edukacyjnych. W tym czasie wprowadził do systemu szkolenia w Służbie Więziennej elementy kształcenia zdalnego. Modernizował dydaktykę i organizację szkolenia zawodowego funkcjonariuszy Służby Więziennej, w szczególności doprowadził do zmiany modelu szkolenia zawodowego kadry — jedynej gruntownej zmiany przeprowadzonej od lat 70-tych XX w polskim więziennictwie. Jednocześnie przewodniczył pracom Zespołu Metodyczno-Doradczego, do którego zadań należało wspomaganie i doradzanie wykładowcom w zakresie metodyki prowadzenia zajęć oraz inicjowania i opiniowania przedsięwzięć związanych z udoskonalaniem procesu kształcenia. Inicjował tworzenie i wprowadzał systemy informatyczne, usprawniające edukację m.in. ogólnopolski System Obsługi Szkolenia „Słuchacz”.

Od 2015 r. pełnił obowiązki zastępcy komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. W tym czasie koordynował liczne działania modernizujące funkcjonowanie modelu kształcenia w systemie Służby Więziennej oraz realizację międzynarodowych projektów edukacyjnych i naukowych, a jego pracę zauważono i doceniono m. in. w norweskiej służbie więziennej. Odpowiadał za reprezentowanie polskiej Służby Więziennej w ramach prac stowarzyszeń (m.in. EPTA — European Penitentiary Training Academies) oraz koordynował projekty finansowane ze źródeł Norweskiego Mechanizmu Finansowego i programu Erasmus. W ramach aktywności naukowej zorganizował w 2012 roku w COSSW w Kaliszu konferencję poświęconą zagadnieniu „Nowych technologii w edukacji służb mundurowych”, w której uczestniczyło szerokie grono przedstawicieli wszystkich rodzajów służb. Wydarzenie skutkowało powołaniem i utworzeniem Forum Edukacyjnego Służb Mundurowych, zrzeszającego uczelnie i ośrodki szkolenia polskich służb mundurowych wokół tematu organizacji i metodyki kształcenia.

W latach 2016-2017 był oddelegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości i realizował zadania m.in. jako członek zespołu ds. reformy Służby Więziennej powołanego przez Ministra Sprawiedliwości.

W latach 2017-2018 objął jedno z najwyższych stanowisk kierowniczych w Służbie Więziennej, zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, gdzie nadzorował m.in. więzienny system opieki zdrowotnej i projekty informatyzacji Służby Więziennej, a także był pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości ds. opracowania rozwiązań organizacyjnych i koncepcji dalszego funkcjonowania Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w gmachu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Ponadto od 2017 r. uczestniczył w pracach kolejnego zespołu i został wiceprzewodniczącym zespołu ds. systemu naboru i kształcenia w Służbie Więziennej powołanego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Z dniem 1 stycznia 2019 r. decyzją Ministra Sprawiedliwości, dr Marcin Strzelec został powołany na stanowisko Rektora-Komendanta Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.

Gen. dr Marcin Strzelec jest doktorem nauk społecznych w zakresie pedagogiki, a także absolwentem podyplomowego Studium Doskonalenia Menedżerów Oświaty w Kaliszu. Ukończył prestiżowy, roczny kurs realizowany przez Krajową Szkolę Administracji Publicznej we współpracy z IESE w Barcelonie. Jest absolwentem studiów podyplomowych Master of Business Administration (MBA), a także studiów podyplomowych o profilu Zarządzanie Bezpieczeństwem organizowanych przez Collegium Humanum — Szkołę Główną Menedżerską w Warszawie. Ponadto ukończył liczne kursy i szkolenia związane z tematyką kształcenia dorosłych oraz bezpieczeństwa.

Gen. dr Marcin Strzelec w roku 2021 objął przewodnictwo European Penitentiary Training Academies Network (EPTA).

Opracowanie: Zespół ds. public relations WSKiP

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie