Kaliszanin Piotr Walczak wygrał najbardziej prestiżowy turniej brydżowy. ZDJĘCIA

Arch. Piotra Walczaka
Kaliski brydżysta Piotr Walczak zajął pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowych krajowych zawodach - 61. Międzynarodowym Kongresie Bałtyckim, który tradycyjnie odbył się w Sopocie.

Kaliszanin Piotr Walczak wygrał najbardziej prestiżowy turniej brydżowy

61. Międzynarodowy Kongres Bałtycki odbywał się w dniach 15-23 lipca w Ergo Arenie, gdzie jeszcze niedawno mogliśmy podziwiać w akcji reprezentację Polski siatkarzy. Jak przyznaje kaliszanin, w chwili wyjazdu nawet nie marzyła mu się walka o zwycięstwo, bowiem chciał pograć trzy, cztery dni.

- W czasie jazdy do Sopotu zadzwonił do mnie kolega Staszek Gołębiowski, który namawiał mnie na grę w turnieju teamów, mającym rangę mistrzostw Polski. No i namówił, bo prośbie mistrzów świata się nie odmawia - wyjaśnia z uśmiechem Piotr Walczak.

Ostatecznie ekipa AZS Wratislavia w składzie - Stanisław Gołębiowski, Paweł Wittenbeck, Krzysztof Buras, Tadeusz Laszczak, Przemysław Janiszewski i Piotr Walczak doszła do ćwierćfinału, w którym uległa teamowi Synis Gruken. Dodajmy, że w ciągu tych dziewięciu w Sopocie codziennie rozgrywany był co najmniej jeden turniej, a w weekendy nawet dwa. Do klasyfikacji kongresowej branych jest pod uwagę najlepszych dziewięć z 11.

Piotr Walczak dwa razy na podium w parach

Kaliszaninowi w turnieju teamów nie udało się stanąć na podium, ale w pozostałych zawodach poszło mu zdecydowanie lepiej. Już na początek wspólnie z Przemysławem Błaszczykiem wygrał I Kongresowy Turniej Par o puchar firmy EGA. Dzień później z tym samym partnerem zajął drugie miejsce w III Kongresowym Turnieju Par o puchar Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Z kolei w VI Kongresowym Turnieju Par o puchar prezesa firmy Blachotrapez Rafała Michalskiego razem z Lechem Ohrysko zajął czwarte miejsce. Znakomicie wypadł również w IX Kongresowym Turnieju Indywidualnym o puchar prezesa PWZBS Krzysztofa Czapczyka, w którym zajął szóste miejsce. - W zasadzie nie miałem słabszego dnia i turnieju - podkreśla.

Efekt - zwycięstwo w klasyfikacji kongresowej i okazały puchar. Warto zauważyć, że w zawodach uczestniczyli gracze ze światowej czołówki. Roiło się od mistrzów i arcymistrzów międzynarodowych, a nawet światowych, jak np. mistrz Europy, mistrz olimpiady brydżowej i wicemistrz świata Piotr Tuszyński, który zajął szóste miejsce.

Prezes i były trener reprezentacji

Dodajmy, że Walczak jest od ponad roku prezesem Wielkopolskiego Związku Brydża Sportowego oraz członkiem zarządu Polskiego Związku Brydża Sportowego. Oprócz wielu sukcesów zawodniczych, w tym mistrza Polski, może pochwalić się sukcesami jako trener, czyli niegrający kapitan kadry narodowej. W 2015 roku reprezentacja Polski pod wodzą kaliszanina sięgnęła po złoto 42. Mistrzostwach Świata w brydżu sportowym, które odbyły się w Indiach. To jej największy sukces w historii.

Wielkopolski ZBS pod jego kierownictwem jest najaktywniejszym makroregionem w Polsce. W tym roku zorganizował już 64. Mistrzostwa Polski Par Mikstowych oraz Mistrzostwa Polski Teamów Mikstowych.
- Zajęć nie brakuje, a obecnie zajmuję się przygotowaniem 16. Otwartych Mistrzostw Świata, które na przełomie sierpnia i września odbędą się we Wrocławiu - mówi kaliszanin.

67-letni Piotr Walczak zachęca do gry w brydża. Już przed 20 laty prof. Marian Cleeves Diamond wykazała, że gra w brydża zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera aż o 75 proc. Inne badania naukowe pokazały, że brydż przynosi wymierne korzyści dla sprawności umysłowej i zdrowia mózgu u seniorów. Warto, żeby aktywności umysłowej towarzyszyła fizyczna.