Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliszanin zamieszany w wyłudzenia unijnych dotacji. Zarabiali grube miliony

AND
naszemiasto.pl
Dwie osoby, w tym kaliszanina, podejrzane o wyłudzenie ponad 20 mln złotych z Unii Europejskiej i Skarbu Państwa zatrzymali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Anna M. i Maciej K. reprezentowali dwie firmy doradztwa rolniczego posiadające akredytację Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. śledczych, firmy przeprowadzały fikcyjne audyty gospodarstw rolnych. Sfabrykowane dokumenty były przekazywane do ARiMR. Na podstawie tych dokumentów ARiMR wypłacała około 6 tys. złotych za usługę doradczą (jest to 80% wartości wszystkich kosztów usługi, a pozostałe 20% powinien wpłacić rolnik). Policjanci zajmujący się tą sprawą ustalili, że podejrzane firmy przedłożyły dokumentacje z przeprowadzonych około 4 tys. audytów, za które otrzymały ponad 20 mln złotych. Obecnie trwa weryfikacja wszystkich podejrzanych audytów.

- Prokuratura Okręgowa w Poznaniu na podstawie materiałów dowodowych zebranych w trakcie śledztwa przedstawiła zatrzymanym zarzuty oszustwa i wyłudzenia dotacji finansowych na dużą skalę. Za to przestępstwo grozi im kara nawet 10 lat więzienia. Osoby podejrzane znajdują się pod dozorem policji, mają zakaz opuszczania kraju i wykonywania zawodu. Musiały także wpłacić poręczenia majątkowe. Policjanci i prokuratorzy prowadzący śledztwo zabezpieczyli również majątek podejrzanych. Zabezpieczono duże sumy pieniędzy na kontach bankowych oraz zajęto hipoteki nieruchomości należących do podejrzanych – poinformował podinsp. Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Dotychczas przesłuchano 125 rolników z województw wielkopolskiego, lubuskiego, śląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego.

- Większość przesłuchanych rolników zaprzeczyło, że ponosili obowiązkowy 20%. koszt audytu. Niektórzy kwestionowali, że w ich gospodarstwach były przeprowadzane jakiekolwiek audyty przez firmy doradztwa rolniczego. W wielu przypadkach rolnicy podważali autentyczność swoich podpisów na dokumentach – dodaje Borowiak.

Audyty gospodarstw rolnych nie są obowiązkowe. Posiadanie jednak takiego audytu, przeprowadzonego przez licencjonowaną firmę doradczą, jest wiarygodną oceną gospodarstwa rolnego pod względem zgodności z wymogami UE. Audyt pomaga rolnikowi skutecznie ubiegać się o dopłaty bezpośrednie, dotacje na modernizację gospodarstwa albo pomoc finansową na zakup drogiego sprzętu rolniczego z funduszy UE.

Rozpracowane przez policjantów z KWP w Poznaniu firmy doradztwa rolniczego wymyśliły jednak mechanizm, dzięki któremu za swoje fikcyjne usługi wyłudzały ogromne pieniądze.

Oficerowie prowadzący śledztwo są przekonani, że proceder wyłudzenia pieniędzy na szkodę Unii Europejskiej i Skarbu Państwa był prowadzony na jeszcze większą skalę i dlatego nie wykluczają zatrzymania kolejnych osób podejrzanych w tej sprawie.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto