18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliszobranie zainaugurowało swój szósty sezon

Andrzej Kurzyński
Kaliszobranie zawitało na osiedle Czaszki
Kaliszobranie zawitało na osiedle Czaszki Zbigniew Pol
Kaliscy przewodnicy PTTK zainaugurowali szósty już sezon cieszących się niezmiennym powodzeniem sobotnich spacerów krajoznawczych. Tym razem Kaliszobranie zawiodło na osiedle Czaszki.

51 edycja Kaliszobrań umożliwiła tym razem poznanie historii i teraźniejszości kaliskiej dzielnicy Czaszki. Kaliszobranie rozpoczęła wizyta w hotelu Calisia, zlokalizowanym w budynku dawnego Domu Schronienia dla Starców i Kalek. Dzięki gościnności właścicieli, uczestnicy mogli zajrzeć do niemal każdego zakamarka, z urządzonym w dawnej przytułkowej kaplicy apartamentem włącznie.

Prowadzący tradycyjnie Kaliszobranie Piotr Sobolewski rozwinął też przy okazji wątek bogatej i burzliwej zarazem historii kaliskich hoteli. A potem już, okraszony opowieściami o mijanych – tych istniejących i tych, których już na Czaszkach nie ma – obiektach. Było więc o zajeździe Jastrzębskiego, od którego ulica Nowy Świat wzięła swoją nazwę, o składzie solnym, kordonie Straży Granicznej i posterunku Policji Konnej, o kompleksie obiektów wojskowych, z których budynek koszar 15. Aleksandryjskiego Pułku Dragonów (dzisiejsza PWSZ) nie był wcale jedynym. I – na przykładzie niektórych rezydentów tegoż – jak pokrętne i powikłane bywają czasem ludzkie losy.

Kaliszobranie zainaugurowało swój szósty sezon

Przewodnik opowiadał też o obiektach przemysłowych z Nowego Światu: gręplarni wełny Kruga, fabrykach płótna Rudericha, wódek i likierów Skassa czy wyrobów hafciarskich Nagórskich. Było o „wydorach”, czyli parowach z ulicy Lipowej, o „złotych dachach” ubogich chałupinek robotników folwarcznych i tkaczy oraz niegdysiejszej złej sławie tej części miasta. Było wreszcie o pochodzeniu nazw samej dzielnicy, jak i niektórych jej ulic (Ułańska, Krechowiecka), o rodzinie Szabłowskich, budynku NOT-u, amatorskim obserwatorium astronomicznym oraz mieszkającej przy Nowym Świecie pisarce Wandzie Karczewskiej.

Rozpoczętą przy pomniku Marii Konopnickiej gawędę o wielkim budowaniu kompleksu obiektów uniwersyteckich dokończono już w ciepłych wnętrzach najnowszej części tego obiektu. Piotr Kościelny omówił strukturę funkcjonowania Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego UAM, wysokiej pozycji tegoż, ale i problemach życia akademickiego, opowiedział o realizacji trzech etapów rozbudowy obiektu, a przede wszystkim zaprezentował najciekawsze części inwestycji.

- Pozornie średnio interesująca tematyka sobotniego spaceru okazała się w efekcie tak bogata w treść, że i to Kaliszobranie zakończyło się z ponad półgodzinnym poślizgiem. Ale, broń Boże, nikt bynajmniej nie protestował - podsumowuje Piotr Sobolewski.

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto