Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaliszobranie zawitało do Gołuchowa

Andrzej Kurzyński
Kaliszobranie zawitało do Gołuchowa
Kaliszobranie zawitało do Gołuchowa Zbigniew Pol (c)
Kaliszobranie, czyli popularne spacery krajoznawcze po Kaliszu i okolicy tym razem zawitało do Gołuchowa. Impreza, na którą zaprosili kaliscy przewodnicy PTTK tradycyjnie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

Na koniec kalendarzowego lata 49. już Kaliszobranie odbyło się w jednym z najpiękniejszych kompleksów zamkowo-parkowych Południowej Wielkopolski – w Gołuchowie. W sumie z Kalisza wyjechały dwa wypełnione po brzegi autokary oraz kilka samochodów osobowych.

Uczestnicy Kaliszobrania zostali uroczyście powitani na progu zamku Izabeli Czartoryskiej przez gospodarza terenu, wójta Gołuchowa Marka Zdunka i odpowiedzialną za promocję w gminie Patrycję Walerowicz–Wojtkowiak. Następnie odbyło się zwiedzanie zamkowego muzeum oraz obiektów gołuchowskiego Ośrodka Kultury Leśnej – Powozowni i Owczarni, po których oprowadzali pracownicy muzeum i OKL oraz przewodniczki: Irena Grabowska i Natalia Kraszkiewicz.

Kaliszobranie zawitało także do gołuchowskiego kościoła p.w. NMP Wniebowziętej, którego historia, a zwłaszcza heroiczna odbudowa po zniszczeniu pierwotnej świątyni przez hitlerowców wzbudziła podziw słuchaczy. A w drugiej części nie zabrakło wizyty w pobliskim Tursku. W drodze uczestnicy Kaliszobrania wysłuchali opowieści o miejscowości i o jej sławnym mieszkańcu – Bartku Szymoniaku. Wchodzących do miejscowego domu kultury powitali wokaliści, instrumentaliści, a przede wszystkim młode tancerki i tancerze, którzy zaprezentowali półgodzinny spektakl. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

Kaliszobranie zakończyła wizyta w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła, będącym jednoczenie sanktuarium Matki Boskiej Turskiej.

- Proboszcz, ksiądz kanonik Paweł Kubiak opowiedział zebranym o samej świątyni i ogrójcu, a przede wszystkim o historii cudownego obrazu. Po chwili został on odsłonięty a kaliszobrańcy – wzorem wielu pielgrzymów przybywających corocznie do Turskiej Matki Boskiej - pogrążyli się w modlitwie, zadumie, kontemplacji - mówi Piotr Sobolewski, pomysłodawca Kaliszobrania.

Kaliszobranie zostało tym razem przygotowane przy współpracy z wydziałami promocji Urzędu Miejskiego w Kaliszu i Urzędu Gminy w Gołuchowie.

A jeszcze we wrześniu przewodnicy proponują dwie imprezy. W piątek 27 września, w Światowy Dzień Turystyki odbędzie się oficjalna inauguracja kaliskiego questa. Początek zabawy – lokal Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Pocztowej o godz. 16.30. Natomiast w niedzielę 29 września wyjazd na Koniec Świata i do Kuźnicy Grabowskiej na imprezę związaną ze słynnym elementarzem Mariana Falskiego. Wyjazd – 17.30, powrót ok. 21.00 – zapisy w biurze PTTK na Targowej.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto