Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGW z gminy Ceków-Kolonia. Prężnie działa tutaj 12 Kół. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
archiwa Kół Gospodyń Wiejskich
Koła Gopodyń Wiejskich w Wielkopolsce - to książka, która prezentuje KGW z naszego regionu. Znajdą się w niej między innymi członkinie Kół z terenu gminy Ceków-Kolonia. Poznajcie 12 prężnie działających Kół z tej gminy.

Wszystko co się wydarzyło wciągu kilku ostatnich lat to realizacja planu, pomysłu na zwiększenie potencjału i atrakcyjności gminy. To inwestycje, które miały wznaczący sposób wpłynąć napoprawę warunków życia mieszkańców, ale i zachęcić nowe osoby do zamieszkanie u nas. Przede wszystkim rozwój infrastruktury drogowej, budowę kanalizacji, kolejnych kilometrów sieci wodociągowej, budowę iremontu hydroforni, budowa sieci światłowodowej, remonty szkół i przedszkola. To są duże inwestycje, ale one nie miałyby prawa bytu, gdyby nie czynnik ludzki i wsłuchiwanie się wpotrzeby naszych mieszkańców. Ważne jest otoczenie, w którym żyjemy; miejsca, które są na wyciągnięcie ręki. Mówimy tutaj o zmieniających się naszych miejscowościach, powstających placach zabaw, miejscach do uprawiania sportu, remontowanych świetlicach wiejskich czy strażnicach OSP. Realizacja tych inwestycji w sposób znaczący poprawiła wizerunek wszystkich miejscowości w gminie Ceków-Kolonia. I jeszcze trzeci element, który wiąże inwestycje i nadaje im wymiar uniwersalny, to usługi wobec mieszkańców, zwłaszcza młodych rodzin: miejsca w przedszkolach, powstanie klubów dziecięcych, oferta sportowa, oferta zajęć dla dzieci, promowanie idei współdecydowania o rozwoju gminy. Tworzenie miejsca do zamieszkania i budowanie kapitału społecznego opartego na odpowiedzialności wszystkich mieszkańców za samorząd – mówi Mariusz Chojnacki, wójt gminy Ceków-Kolonia, która jest partnerem książki o Kołach Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski.

KGW Przespolew

Rok 1986. Właśnie wtedy panie z Przespolewa Kościelnego, Przespolewa Pańskiego oraz mieszkanki wsi Odpadki, Świdle, Huta, Czerkucin, Madalin i Poroże zrzeszają się i zakładają Koło Gospodyń Wiejskich w Przespolewie. Pierwszą przewodniczącą Koła została Genowefa Kołodziejek. Choć życie wtedy nie było łatwe, a wioski oddalone od „wielkiego świata” to panie byłe pełne chęci do działania i wspólnej zabawy, więc w wiosce działo się wiele. Organizowano potańcówki, bale andrzejkowe, sylwestrowe, noworoczne i karnawałowe. Płatne imprezy i składki członkowskie przeznaczano na wyposażenie kuchenne i obrusy. Sprzęt i naczynia wykorzystywano do obsługi imprez, ale też wypożyczano, co dawało dodatkowy dochód dla Koła. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kursy gotowania, pieczenia, robienia przetworów czy też hodowli zwierząt, higieny i racjonalnego żywienia, a także wykonania robótek ręcznych. Panie z KGW rozprowadzały kurczaki, pasze i inne produkty pierwszej potrzeby, które były wtedy trudno dostępne. Pierwsze członkinie Koła brały udział w wielu konkursach i niejednokrotnie osiągały dobre wyniki, a także organizowały wycieczki. Współpraca z miejscową OSP, Urzędem Gminy, Szkołą Podstawową, a także z Kościołem od zawsze układała się bardzo dobrze. A straż i szkoła zawsze udzielała Kołu gościny, bo ono nie miało i nie ma własnego lokum. Natomiast KGW w Przespolewie chętnie co roku gości pielgrzymki, które idą do Częstochowy. A wspólnie z innymi KGW z gminy Ceków Kolonia organizowały Opłatek, Jajeczko, Pyrczok, a także Dzień Kobiet i Dzień Matki. Koło zostało reaktywowane w lutym 2019 roku. Zostało też zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako KGW w Przespolewie Pańskim. Przewodniczącą jest Jadwiga Jaworska.

KGW Ceków- Kolonia

„Takie to gospodynie, że lepszy nie ma w gminie. Można się od nich uczyć zamiast bez wiedzy kluczyć. Są rozsądne, gospodarne. Słowem – kobietki zaradne” - to motto KGW w Cekowie-Kolonii, które działa od 1948 roku. Założył je nauczyciel miejscowej Szkoły Podstawowej Stanisław Ruchlewicz wraz z kilkoma społecznikami. W okresie powojennym była duża potrzeba wzajemnego pomagania sobie w różnych sytuacjach. Organizacje społeczne były wtedy na wagę złota, ponieważ nie tylko dbały o rozwój społeczny, ale przede wszystkim edukowały, podtrzymywały tradycje i zwyczaje ludowe. KGW rozpoczęło swoją działalność pod przewodnictwem Jadwigi Ruchlewicz-Pastuszak. W pierwszych latach swojej działalności KGW skoncentrowało się na pomaganiu gospodyniom wiejskim w opiece nad dziećmi. Powstały pierwsze w gminie letnie dziedzińce, które były finansowane przez Koło. W okresie późniejszym, przy dużym zaangażowaniu członkiń KGW powstało pierwsze przedszkole. Od roku 1952 znacznie wzrosła liczba gospodyń zainteresowanych pracą w Kole. To wtedy właśnie powstał zespół teatralny, który występował na różnych uroczystościach gminnych i poza jej granicami. Przedstawicielki KGW brały udział w różnych konkursach. Panie z KGW corocznie przygotowywały i przygotowują wieńce dożynkowe, biorą udział w dożynkach powiatoweych i gminnych. Bardzo ważną częścią działalności Koła było organizowanie różnego rodzaju kursów edukacyjnych. KGW organizuje też wycieczki oraz imprezy przy ognisku czy grillu. W 1993 roku KGW po raz pierwszy zorganizowało wspólny opłatek wigilijny i Dzień Kobiet. Od tego czasu powstała tradycja organizowania podobnych uroczystości. Dzisiaj Koło zrzesza 48 członkiń i trzeba przyznać, że bez ich zaangażowania i energii nie odbyłoby się wiele imprez.

KGW Nowa Plewnia – Kuźnica

Koło Gospodyń Wiejskich „Nowa Plewnia –Kuźnica” - powstało w 2007 roku i jest kontynuacją Koła Gospodyń w Kuźnicy założonego w 1958 roku przez Zofię Kaczmarek. Obecnie Koło liczy 13 członkiń, a na ich czele stoi Jolanta Suszek. Do Koła należy również sołtys i radna Gminy Ceków Kolonia- Katarzyna Koniak, a także dwie panie, które należą do Zespołu Śpiewaczego” Cekowianki”. W 2019r Koło zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, dzięki temu otrzymuje pomoc finansową z budżetu państwa dla Kół Gospodyń. Zajmujemy się rozwojem kulturalnym i społeczno-wychowawczym, a także wspieramy rozwój przedsiębiorczości kobiet w środowiskach wiejskich. Gospodynie z Nowej Plewni – Kuźnicy chętnie biorą udział w konkursach organizowanych przez LGD Kraina Nocy I Dni, gdzie otrzymały już wyróżnienie, II i III miejsce. KGW Nowa Plewnia – Kuźnica wystawiało Stoły Świąteczne Bożonarodzeniowe i Wielkanocne. Koło zawsze uczestniczy w dożynkach gminnych, a także w sąsiednich gminach, w Festynach Sołeckich, szkoleniach i spotkaniach wiejskich. KGW Nowa Plewnia – Kuźnica uczestniczy także w projektach unijnych z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Wielkopolskiego, Centrum PISOP, Inkubatora Przedsiębiorczości w Kaliszu, pisząc wnioski konkursowe z większym lub mniejszym powodzeniem. Członkinie Koła organizują także warsztaty florystyczne, kulinarne, warsztaty rękodzieła, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Pyrczok i Zapusty. KGW współpracuje z lokalnymi Stowarzyszeniami, Grupami NGO, Grupami Tanecznymi i pomaga mieszkańcom jako wolontariuszki. Gospodynie z Nowej Plewni – Kuźnicy są wyróżniane i doceniane przez władze Gminy Ceków Kolonia, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i inne organizacje społeczne.

KGW Kamień

Jak wynika z najstarszych zachowanych dokumentów archiwalnych zawiązanie się Koła Gospodyń Wiejskich w Kamieniu przypada na 5 grudnia 1964 roku. W tym dniu spośród 25 członkiń, które wstąpiły w szeregi Koła wybrano pierwszy zarząd. Przewodniczącą została Stanisława Ścieszek, sekretarzem Kamila Czaja, która była jednocześnie główną organizatorką i inicjatorką pierwszych kroków koła. Natomiast skarbnikiem została Jadwiga Gałka. W tych szczególnie trudnych latach zarząd ten miał znaczący wpływ na kształt działalności organizacji. Koło od początku było zainteresowane i starało się odpowiadać na wszystkie problemy współczesnej wsi. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kamieniu wykazywały wtedy zaangażowanie i starały się w miarę swoich możliwości pomagać w rozwiązywaniu problemów mieszkańców. Jedną z form działalności koła było organizowanie kursów, które przyczyniły się do poprawy warunków życia rodzin mieszkających w Kamieniu. Podczas tych kursów mieszkańcy mogli poznać między innymi zasady racjonalnego żywienia. Na przestrzeni lat kolejne zarządy koła organizowały bale karnawałowe, wycieczki krajoznawcze i specjalistyczne. Obecnie członkinie KGW w Kamieniu pod przewodnictwem Teresy Maślak również z pełnym zaangażowaniem poświęcają się pracy na rzecz miejscowej społeczności. Chętnie uczestniczą w organizowaniu imprez gminnych, parafialnych, ale też zapraszają na wydarzenia dla mieszkańców wsi Kamień.

KGW Szadek

1 grudnia 1969 roku to ważna data dla Koła Gospodyń Wiejskich w Szadku. To właśnie tego dnia Zofia Antoniak wraz z kilkunastoma mieszkankami wsi Szadek założyły Koło. Koło Gospodyń Wiejskich angażowało się w życie społeczne mieszkańców poprzez imprezy integracyjne oraz pomoc w codziennym życiu. Zofia Antoniak jako przewodniczaca była również jedną z inicjatorek budowy Świetlicy Wiejskiej, która miała służyć wszystkim mieszkańcom. Budowa świetlicy rozpoczęła się w 1982 roku. To właśniew niej mieści się siedziba KGW jak również innych organizacji, działających w Szadku - Stowarzyszenia Nasz Szadek oraz Kólka Rolniczego w Szadku. Współpraca tych organizacji układa się bardzo dobrze. Wszystkie łączą siły i dążą do rozwoju miejscowości i poprawy warunków życia jej mieszkańców. KGW w Szadku organizuje imprezy integracyjne, takie jak Dzień Matki,Pyrczok, spotkanie z tradycją czy spotkania świąteczne . Aby mieszkanki mogły kultywować tradycje i spełniać się kulinarnie, Koło zakupiło część wyposażenia kuchni na Świetlicę. KGW wspiera także inicjatywy pozostałych organizacji, które dzialają na wsi w różnego rodzaju konkursach. Koło wzięło udział w takich inicjatywach jak „Zioła i rośliny jadalne z naszej łąki”, „Szadek żywność szanuje, niczego nie marnuje” i wiele innych, które zostały nagrodzone przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Obecnie do Koła Gospodyń Wiejskich liczy 13 członkiń.

KGW Kosmów

Koło Gospodyń Wiejskich Kosmów zostało założone 20 kwietnia 1967 roku. W tej chwili należy do niego 39 członkiń, które chętnie współpracują z Urzędem Gminy w Cekowie Kolonia, Stowarzyszeniem Odnowa Wsi Kosmów i Kosmów Kolonia, a także Ochotniczą Strażą Pożarną w Kosmowie, miejscową Szkołą Podstawową i sołectwami Kosmów wieś i Kosmów kolonia. Gospodyń z Koła Gospodyń Wiejskich w Kosmowie nie może zabraknąć na żadnym z wydarzeń organizowanych przez wójta gminy Ceków Kolonia. Panie organizują spotkania noworoczne, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Pyrczok i Opłatek, a także współorganizują jedną z największych imprez w życiu całej gminy – święto plonów, które są okazją do pochwalenia się swoimi umiejętnościami przed całą gminą i nie tylko. Łączą dzięki temu pracę z dobrą zabawą. Na różnych wydarzeniach w gminie można skosztować wyjątkowych tradycyjnych dań ze sprawdzonych przepisów pań z KGW Kosmów, które same układają menu. Gospodynie chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi, organizując lekcje gotowania dzieciom z miejscowej szkoły. Dla Koła Gospodyń Wiejskich w Kosmowie bardzo ważne jest nie tylko przekazywanie dzieciom swojej wiedzy i umiejętności, ale również zaszczepianie w nich zamiłowania do tradycji i swojego regionu. W działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Kosmowie bardzo ważne jest integrowanie miejscowej ludności i promowanie swojej wsi na terenie gminy i powiatu kaliskiego.

KGW w Morawinie

Początek działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Morawinie sięga 1967 roku. To właśnie 54 lata temu zebrało się kilkanaście kobiet z wiejskich gospodarstw domowych z Morawina i powołało do życia Koło Gospodyń Wiejskich, które będzie wsparciem dla mieszkańców. Pierwszą przewodniczącą KGW w Morawinie została Zofia Zaradzka. Gospodynie z Morawina dały wtedy początek wielu imprezom, które miały być miłą odskocznią od codzienności i pracy. Dzień Kobiet, Dzień Matki, Pyrczoki, spotkania opłatkowe odbywają się do dzić i integrują miejscową społeczność. Panie chętnie biorą też udział w festynach i dożynkach gminnych, gdzie można spróbować wyśmienitych dań przyrządzanych przez gospodynie z Morawina. Z biegiem czasu Koło Gospodyń Wiejskich w Morawinie przybierało na silę. Do organizacji dołączały kolejne osoby pełne zapału do pracy. Teraz do KGW w Morawinie należą 33 panie i co ciekawe 2 panów, którzy chętnie wspierają działania gospodyń i służą swoją pomocą. KGW w Morawinie nie boi się korzystać ze środków zewnętrznych. W ostatnich latach gospodynie z Morawina pozyskały środki finansowe z funduszy unijnych. Dzięki temu gospodynie zakupiły sprzęty i wyposażenie kuchenne oraz akcesoria, które mają za zadanie służyć lepszemu wizerunkowi Koła w Morawinie. Od 2014 roku przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Morawinie jest Elżbieta Cierniak. Koło ma swoją siedzibę w Sali Wiejskiej w Morawinie.

KGW Stare Prażuchy

Koło Gospodyń Wiejskich w Starych Prażuchach jest jednym z najstarszych Kół, działających w gminie Ceków Kolonia. Powstało bowiem w 1950 roku. Na początku do Koła w Starych Prażuchach zapisało się 31 członkiń. Założycielką i pierwszą przewodniczącą Koła w Starych Prażuchach była Irena Włażków. W tej chwili Koło Gospodyń Wiejskich jest niewielkie. Liczy jedynie 11 osób. Koło choć nieliczne, to pełne pomysłów i zapału do pracy. Na jego czele od 2007 roku stoi Lucyna Goral, która wstąpiła w szeregi Koła Gospodyń Wiejskich w Prażuchach Starych w latach 70-tych zatem ma duże doświadczenie w pracy na rzecz społeczności i wiedzę na temat działania Koła na przestrzeni lat.
- Można powiedzieć, że uczestnictwo w Kole Gospodyń Wiejskich to dla nas swego rodzaju rozrywka, odskocznia od codzienności. Chętnie bawimy się wspólnie przy orkiestrze lub dj-u. Spotykamy się jak robimy kwiaty z bibuły lub gotujemy różnego rodzaju potrawy– opowiada Lucyna Goral, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Prażuchach.
Koło współorganizuje Dzień Kobiet, Dzień Matki, Pyrczok, opłatek, w których biorą udział również wszystkie inne Koła oraz Zarząd Gminy. KGW Stare Prażuchy nie może zabraknąć również podczas gminnego święta plonów, kiedy to można skosztować przygotowanych przez panie pysznych dań.
Działalność Koła wiąże się z z promowaniem kultury i sztuki ludowej, a także integrowaniem mieszkańców i i aktywizacją społeczności lokalnej.

KGW Podzborów

Koło Gospodyń Wiejskich w Podzborowie zostało założone w grudniu 1967 roku. Jego założycielką i zarazem pierwszą przewodniczącą była Anna Ebertowicz. Wtedy do Koła zapisało się 28 członkiń. Gospodynie na początku działalności bardzo angażowały się w życie społeczne. Brały też udział w konkursie „Owoce-warzywa”, uczestniczyły w kursach pieczenia ciast, a także organizowały Dzień Kobiet i andrzejki. W 1977 roku na stanowisku przewodniczącej nastąpiła zmiana. Annę Ebertowicz zastąpiła Leokadia Janas. Wówczas Koło liczyło 26 osób. Zadaniem Kół był nie tylko organizowanie imprez, ale też na przykład rozprowadzanie piskląt kurzych i kaczych. W 1989 roku powstało nowe Koło. Na jego czele stanęła Marzena Cicha, skarbnikem Helena Kędzia, a sekretarzem Anna Mikołajewska. W 1989 roku KGW Podzborów liczyło 20 członkiń. W tym okresie gospodynie zorganizowały dwie wycieczki - do Lichenia i Niepokalanowa. W 1994 roku pięć zasłużonych członkiń KGW Podzborów otrzymało z okazji Dnia Matki -"Ordery Serca". W1995 roku Marzena Cicha zrezygnowała z funkcji przewodniczącej ze względów zdrowotnych. Nową przewodniczącą została Teresa Chabraś, a skład zarządu został ten sam. Obecnie Koło w Podzborowie liczy 13 osób. Panie chętnie angażują się w inicjatywy organizowane przez Urząd Gminy, udzielają się podczas dożynek i promują tradycje i kulturę ludową, a także zajmują się integracją społeczności lokalnej.

KGW Przedzeń

Koło Gospodyń Wiejskich w Przedzeniu powstało około 1960 roku. Założycielką była Eugenia Mierzwińska, potem na stanowisku przewodniczącej zastąpiła ją Jolanta Szuławy, a obecnie od wielu lat funkcję tę Halina Balcerzak. Początkowo do Koła należało 40 osób. A obecnie zarejestrowanych jest 20 pań. Gospodynie z Przedzenia skupiają swoją działalność na gotowaniu pysznych dań i pieczeniu wyśmienitych ciast na różne uroczystości. Panie z KGW Przedzeń wielokrotnie brały udział w gminnych i powiatowych imprezach kulinarnych. A ich potrawy były nagradzane w konkursach. Od ponad 30 lat uzdolnione gospodynie co roku własnoręcznie przygotowują wieńce dożynkowe z zebranych przez siebie kwiatów, ziół i zbóż. Członkinie KGW niejednokrotnie chętnie uczestniczyły w kursach robótek ręcznych, tworzenia stroików świątecznych i florystyki. Od dwóch lat Koło korzysta z wyremontowanych pomieszczeń świetlicy wiejskiej i posiada w pełni wyposażoną nowoczesną kuchnię oraz zaplecze.

KGW Gostynie

Koło Gospodyń Wiejskich w Gostyniach jest bardzo młode. Powstało bowiem w grudniu 2018 roku. Od założenia do dziś liczba członkiń i członków się powiększyła. Do Koła na początku należało 11 osób. A dziś składa się już z 20 osób chętnych do pracy na rzecz miejscowej społeczności. Mimo małego stażu Koło Gospodyń Wiejskich w Gostyniach ma już kilka osiągnięć, którymi może się pochwalić. Gospodynie z KGW w Gostyniach chętnie udziela się charytatywnie. Gospodynie wzieły udział w akcji charytatywnej Gaszyn Challenge dla malutkiej Sandry, zmagającej się z SMA 1. Podczas pandemii panie szyły maseczki, które później trafiały do mieszkańców Gminy Ceków Kolonia. Koło wspólnie z Urzędem Gminy podjęło się remontu budynku gminnego i przystosowania do pod świetlicę wiejską, która będzie służyła wszystkim mieszkańcom miejscowości. Panie angażują się w życie społeczne wsi i gminy, a także promują regionalne tradycje.

KGW Plewnia

15 sierpnia 1965 rok. Właśnie wtedy zostało założone Koło Gospodyń Wiejskich Plewnia Wieś. Pierwszą przewodniczącą była Helena Wawrzyniak. W 1990 roku na tym stanowisku zastąpiła ją Jadwiga Niedźwiecka, a od 2003 roku funkcję tę pełni Zofia Żubrowska. Przez lata Koło w Plewni podejmowało się pracy oświatowej. W tym celu Koło organizowało kursy i szkolenia z zakresu gospodarstwa domowego. Koło zajmuje się też upowszechnianiem kultury – Bronisława Przybyła, Stanisława Kapłonek, Czesława Żubrowska, Wanda Wojciechowska, Wacława Galiba to filary regionalnego zespołu prowadzonego przez Jana Orczykowskiego. Obecnie Koło bierze udział w gminnych imprezach takich jak Dzień Kobiet, Dzień Matki, opłatek, spotkań karnawałowych. Pań nie może też zabraknąć podczas dożynek gminnych, gdzie promują Plewnię i dzielą się swoim talentem kulinarnym.

ZOBACZ TAKŻE:

Opatówek z lotu ptaka

Opatówek z lotu ptaka. Zobacz zdjęcia miasteczka z drona. GALERIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto