Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KKS Kalisz po raz pierwszy w historii zagra ze Stalą Stalowa Wola

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Stal Stalowa Wola po wygranym meczu z Chojniczanką
Stal Stalowa Wola po wygranym meczu z Chojniczanką
W sobotę, 2 września 2023 roku, o godz. 20 w meczu II ligi KKS Kalisz będzie podejmować Stal Stalowa Wola. Będzie to historyczna, bo pierwsza w historii oficjalna potyczka tych drużyn. Warto przypomnieć ciekawostki z historii stalowców i wspomnieć o ich obecnych atutach.

Klub Sportowy Stalowa Wola powstał w 1938 roku, a w rok później przystąpił do oficjalnych rozgrywek. Po wojnie został reaktywowany jako Zakładowy Klub Sportowy Stal Stalowa Wola. Drużyna grała najczęściej na czwartym, potem na trzecim szczeblu rozgrywek. W 1973 roku, a więc pół wieku temu, po raz pierwszy awansowała do ówczesnej II ligi. Trenerem zespołu był wówczas zaledwie 30-letni, a potem prawdziwa legenda Jerzy Kopa, a Stal wygrała rozgrywki III ligi wyprzedzając m.in. GKS Tychy, Resovię, Raków Częstochowa (!), czy Radomiak.

W 1987 roku Stal zajęła drugie miejsce w II lidze i zagrała mecze barażowe z Górnikiem Knurów, przegrywając na wyjeździe 1:2 i zwyciężając u siebie 2:0. Tym samym awansowała na najwyższy szczebel rozgrywek. Jednak już po roku spadła. W I lidze występowała w sezonach 1991/1992, 1993/1994 oraz 1994/1995. Jedynie w sezonie 1993/94 zdołała utrzymać się na najwyższym szczeblu rozgrywek, zajmując 12. miejsce. W 34 meczach stalowcy zdobyli 30 punktów (2 pkt. za zwycięstwo), mając na koncie najwięcej remisów na własnym boisku - 11 w 17 potyczkach.

Bohaterowie Stali

Jeśli chodzi o znanych piłkarzy związanych w przeszłości ze Stalą najciekawszą postacią jest urodzony w 1922 roku w... Budapeszcie Rudolf Patkólo. Był wychowankiem Újpestu TS Egylet, grał także w Gammie Budapeszt i Újpestcie Budapeszt oraz w reprezentacji Węgier. Na robotach w Niemczech poznał Polkę, w końcu lat 40. osiadł w na stałe w naszym kraju i grał w ŁKS-ie, Polonii Bydgoszcz oraz Wiśle Kraków, a nawet trzy razy w reprezentacji Polski! W 1953 został piłkarzem Stali, w której występował przez trzy sezony. Potem przez lata pracował z miejscową młodzieżą, zmarł w Stalowej Woli i tam został pochowany. Niewykluczone, że stadion w Stalowej Woli otrzyma właśnie imię Rudolfa Patkólo.

Jeśli chodzi o pierwszy awans Stali do I ligi należy wspomnieć nazwiska trenerów - Władysława Szaryńskiego (byłego piłkarza Górnika Zabrze) i Krystiana Muskały. W zespole, podobnie jak dziś, byli doświadczeni 30-latkowie - mistrz Polski ze Stalą Mielec, gracz Legii Warszawa Wojciech Niemiec, a także Wiesław Pędlowski i Janusz Weselak. Z kolei młode talenty to wychowanek Dariusz Sajdak (potem m.in. Stal Mielec) oraz uczestnik wszystkich trzech awansów Paweł Rybak. Czołowym graczem był jednak pozyskany Motoru Lublin Tomasz Jasina, potem znany jako komentator TVP.

W jedynym sezonie, w którym Stal utrzymała się w ekstraklasie, jej barw bronili m.in. znany z GKS-u Katowice Bogdan Pikuta, byli gracze Górnika Zabrze - Marek Piotrowicz i Dariusz Zgutczyński. W kolejnym sezonie Stalówka spadła i nie pomogli jej eks-reprezentant Polski Józef Dankowski, trener i niegdyś znakomity piłkarz Adam Musiał oraz późniejszy zawodnik GKS-u Katowice, a potem trener Korony Kielce znany z afery korupcyjnej Arkadiusz Bilski.

Lata 20. w trzeciej lidze

W 2020 roku, w tym samym, w którym KKS Kalisz awansował do II ligi, Stal spadła do III ligi. Na czwartym poziomie zajmowała kolejno 4, 7 i w tym roku 1 miejsce, wyprzedzając dość nieoczekiwanie Avię Świdnik i Wieczystą Kraków. W awansie duży udział mieli m.in. strzelec 13 bramek, znany z występów w ekstraklasie w Ruchu Chorzów i Podbeskidziu Bielsko-Biała 35-letni pomocnik Jakub Kowalski, czy 26-letni obrońca Paweł Kucharczyk (wcześniej m.in. Śląsk Wrocław, Górnik Polkowice).

Mieszanina młodości i rutyny

W przerwie letniej klub ze Stalowej Woli pozyskał kilku utalentowanych, młodych piłkarzy. 21-letni pomocnik Jakub Górski w poprzednim sezonie zagrał 26 meczów w I-ligowym Chrobrym Głogów. Z kolei 21-letni napastnik Lucjan Klisiewicz awansował z Puszczą Niepołomice do Ekstraklasy, m.in. wbijając w barażach dwa gole Wiśle Kraków. 20-letni pomocnik Olivier Sukiennicki grał w juniorskich drużynach West Bromwich Albion, Manchesteru Cirty, Stoke City i Bradfor City, a zimą trenował z I zespołem Rakowa Częstochowa, choć w ekstraklasie nie zagrał ani razu, zaś 21-letni Łukasz Seweryn ostatnio grał w I-ligowej Resovii, ale miał też epizod w ekstraklasowej Stali Mielec. Z nowo pozyskanych graczy mocnym punktem Stali powinien być doświadczony, 28-letni pomocnik Dominik Kościelniak (ostatnio I-ligowy GKS Katowice).

W II lidze na razie Stali Stalowa Wola wiedzie się przeciętnie. Z sześciu meczów wygrała jeden i dwa zremisowała. Z sześciu zdobytych bramek po dwie strzelili wspomniany wcześniej Jakub Kowalski oraz Piotr Rogala.

ZOBACZ TAKŻE:

Koncerty na fortepianie przed ratuszem. Kolejne koncerty już dziś

Koncerty na fortepianie przed ratuszem. Kolejne koncerty już dziś

Nauczyciele z Kalisza odebrali awanse na stopień nauczyciela...

Sala widowiskowa CKiS w Kaliszu uroczyście otwarta po remoncie

Sala widowiskowa CKiS w Kaliszu została uroczyście otwarta po remoncie

Charytatywna impreza z gwiazdami w kaliskim WORD

"Charity Ride With The Stars". Charytatywna impreza z gwiazd...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto