Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Opatówek pielęgnują lokalną tradycję i kulturę. Poznaj je bliżej. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
W podkaliskiej gminie Opatówek prężnie działa siedem Kół Gospodyń Wiejskich. Część z kół prowadzona jest od wielu już lat, przez kolejne pokolenia mieszkańców, inne działają zaledwie od niedawna. Warto poznać je bliżej.

Bogata historia, atrakcyjne wydarzenia kulturalne, rozbudowana oświata, interesujące walory krajobrazowe oraz liczne inwestycje – tak w kilku słowach opisać można gminę Opatówek. By poznać wszystkie walory gminy i miasta Opatówek, należy odwiedzić to miejsce osobiście. Znając specyfikę tej urokliwej gminy, każdy zostanie serdecznie przyjęty, a zachowane do dziś zabytki i obiekty dostarczą wielu wrażeń. Gmina Opatówek aktywnie pielęgnuje dorobek historyczny, ale także dużo inwestuje w przyszłość –wszystko po to, by żyło się tu lepiej.

Udokumentowana w piśmiennictwie historia Opatówka zaczyna się od XIII w., kiedy opisano majątek biskupów gnieźnieńskich, posiadających tu swój dwór (później zamek arcybiskupi) i kościół. Od 1807 roku, z woli Napoleona I, dobra opatóweckie stały się własnością gen. Józefa Zajączka, późniejszego namiestnika Królestwa Polskiego. 19 lipca 2017 roku ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów, mocą którego od1 stycznia 2017 roku Opatówek odzyskał prawa miejskie, które nadano Opatówkowi w I połowie XIV wieku, a które utracił w1870 roku.

Gmina Opatówek leży wpołudniowo--wschodniej części Wielkopolski w sąsiedztwie najstarszego miasta w Polsce –
Kalisza. Obejmuje malownicze tereny Wysoczyzny Kaliskiej poprzecinane rzecznymi dolinami dopływów Prosny: Pokrzywnicy, Cieni i Swędrni. Powierzchnia gminy wynosi 104 km.

PIELĘGNUJĄ LOKALNĄ TRADYCJĘ I KULTURĘ
Gmina Opatówek może poszczycić się faktem, że na jej terenie funkcjonuje siedem kół gospodyń wiejskich. Część z kół prowadzona jest od wielu już lat, przez kolejne pokolenia mieszkańców, inne działają zaledwie od lat kilku. Jednak wszystkie łączy jedno – dbałość o pielęgnowanie lokalnych tradycji i kultury. Panie zrzeszone w tych organizacjach aktywnie kształtują wiejską przestrzeń publiczną, czyniąc ją zintegrowaną oraz otwartą na nowe pomysły i wyzwania, co powoduje, że współczesne wsie tętnią życiem. Koła gospodyń wiejskich są inicjatorkami wydarzeń i spotkań w swoich wsiach, to dzięki nim mieszkańcy chętnie spotykają się, biorą udział w wyjazdach,
szkoleniach czy też innych aktywnościach.

Koła gospodyń wiejskich nawiązują do lokalnej tradycji przede wszystkim w działalności kulinarnej i artystycznej. Od wielu już lat angażują się w wydarzenia gminne oraz powiatowe, organizując m.in. stoiska z miejscowymi wyrobami i produktami. Niektóre panie są też członkiniami zespołu ludowego, wiele z nich poszczycić się może także wyjątkowymi wyrobami rękodzielniczymi. KGW współpracują z organizacjami pozarządowymi ze swojej okolicy. Członkowie KGW aktywnie biorą udział w różnorodnych konkursach i projektach, zdobywając przy tym liczne nagrody i podziękowania. Dzięki czemu w znaczący sposób przyczyniają się do promocji gminy Opatówek w regionie. Nie bez znaczenia pozostaje udział kół gospodyń wiejskich w licznych akcjach charytatywnych i pomocowych.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W OPATÓWKU
Koło Gospodyń Wiejskich w Opatówku powstało najprawdopodobniej pod koniec lat 70. lub na początku lat 80. ubiegłego wieku. Dokładna data nie jest jednak znana. Jego założycielką była Anna Nurek. Jej następczynią została Stefania Cicha. Pod koniec lat 90. koło zawiesiło swoją działalność. Zostało reaktywowane w2002 roku. Wówczas przewodniczą została Lucyna Wojtaszek, która szefowała kołu do 2014 roku. Obecnie przewodniczącą jest Halina Dobrzańska. Od 2019 roku KGW w Opatówku działa na nowych zasadach. Panie co roku organizują spotkania wielkanocne, Dzień Matki i Ojca czy pożegnanie lata. Członkinie koła udzielają się także przy organizacji Dnia Dziecka czy dożynek. Panie należą również do zespołu śpiewaczego „Opatowianie”. W 2006 roku zespół otrzymał dyplom od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury. 1 maja 2004 roku „Opatowianie” występowali w niemieckim Magdeburgu z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W RAJSKU
Koło Gospodyń Wiejskich w Rajsku powstało około 1970 roku. Zrzesza członkinie nie tylko z Rajska, ale również
z okolicznych wsi. Na dziś liczy około 30 członków. Co ciekawe do koła należą nie tylko panie, ale również kilku panów. Przewodniczącą jest Aleksandra Wszędobył. Koło od zawsze chętnie włączało się w życie gminy i powiatu kaliskiego, organizując lub pomagając w organizacji wielu wydarzeń. Wśród tych najważniejszych wymienić należy dożynki parafialne, gminne i powiatowe. Co roku organizowany jest Dzień Kobiet oraz spotkania świąteczne.
Gospodynie z Rajska współpracują z miejscową szkołą, pomagając w organizacji imprez, a także z organizacjami pozarządowymi ze swojej okolicy, jak choćby z Ochotniczą Strażą Pożarną. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich
w Rajsku chętnie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach i warsztatach, w licznych akcjach charytatywnych
i pomocowych.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W PORWITACH
Koło Gospodyń Wiejskich w Porwitach zostało reaktywowane w grudniu 2018 roku. Liczy obecnie 15 członkiń. – Wspólnie staramy się kształtować naszą przestrzeń kulturalną, pielęgnować tradycje, integrować się, biorąc udział w konkursach, wydarzeniach, projektach – podkreśla Monika Grabowska, przewodnicząca koła, która jest również członkiem Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Opatówku. Jednym z takich projektów był projekt realizowany ze środków FIO Mikrodotacje na społeczne akcje pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Obejmował on cykl spotkań z dietetykiem, dotyczących zdrowego odżywiania oraz warsztaty kulinarne i zajęcia z aktywności fizycznej. Panie mają również za sobą dwa spotkania wyjazdowe do Sandomierza i do Karpacza. Członkinie brały udział w akcji pomocy małej Sandrze chorej na SMA poprzez wykonanie przysiadów w popularnym „Sandra Challange” oraz poprzez pieczenie ciast na kiermasz. Dalsze plany pokrzyżowała pandemia. Członkinie koła
czekają na kolejne wspólne spotkanie, a będzie to zaplanowane już wyjście na spektakl komediowy.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W MICHAŁOWIE DRUGIM
W 1962 roku w Michałowie Drugim zawiązała się straż pożarna oraz koło gospodyń wiejskich. Koło jest jednym
z najstarszych na terenie gminy Opatówek. Obejmuje swą działalnością Michałów Pierwszy, Michałów Drugi, Michałów Trzeci. Przewodniczącą jest Renata Gryczyńska. Koło organizuje życie kulturalno-społeczne dla całej społeczności lokalnej, m.in. tradycyjne ostatki, Dzień Kobiet, a od 2013 roku, z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej koła Rozalii Ludwiczak, odbywają się „Michałki”, czyli imieniny wsi. Corocznie w maju wraz z OSP Michałów Drugi organizowane jest spotkanie z okazji święta św. Floriana. Panie chętnie biorą udział uroczystościach organizowanych zarówno przez władze gminne, powiatowe i wojewódzkie. Reprezentują też sołectwo w konkursach kulinarnych. W2017 roku brały udział w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego” na najsympatyczniejsze koło gospodyń wiejskich w powiecie kaliskim i zajęły 4. miejsce. Koło jest organizatorem wycieczek dla mieszkańców.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W CIENI PIERWSZEJ
Koło Gospodyń Wiejskich w Cieni Pierwszej działało już w latach 70. Wówczas liczyło 25 członkiń. Należały do niego również mieszkanki Cieni Trzeciej i Cieni Folwark. Kołem zarządzała wówczas Hanna Dulas. Koło działało przy Kółku Rolniczym w Opatówku. Organizowało zabawy taneczne, z których dochód był przeznaczony na budowę remizy strażackiej w Cieni Pierwszej. Odbywały się także kursy gotowania i pieczenia. W roku 1989 przewodniczącą została Kazimiera Modławska. W roku 1989-90 zorganizowano bardzo uroczysty Dzień
Kobiet. Organizowano szkolenia na temat higieny w zagrodach wiejskich. W 1989 roku koło brało udział w wycieczce do Poznania na targi Polagra. Odbywały się kursy haftu, wypożyczano naczynia i szatkownice do kapusty. Koło rozprowadzało również pisklęta i pasze dla drobiu. W lutym 1990 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Cieni zorganizowało zabawę choinkową z funduszu wiejskiego. Koło Gospodyń Wiejskich w Cieni Pierwszej zostało reaktywowane i zarejestrowane w roku 2019. Jego zarząd tworzą Joanna Płóciennik, Aneta Kobyłka oraz
Kazimiera Modławska. Koło liczy 23 członkinie. Stowarzyszenie zorganizowało wraz z Cienią Trzecią mikołajki dla
dzieci. Latem 2019 roku brało czynny udział w przygotowaniu wieńca dożynkowego oraz stołu biesiadnego nagminnych dożynkach w Opatówku. Członkinie koła biorą także udział w obsłudze cateringu podczas zebrania walnego straży OSP Cienia Pierwsza. W maju 2020 zorganizowało wycieczkę do Kalisza na koncert Sławka Uniatowskiego.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W CHEŁMCACH
Najnowsza historia Koła Gospodyń Wiejskich w Chełmcach rozpoczyna się w1995 roku. Podobnie jak we wcześniejszych latach, jest ona związana z Ochotniczą Strażą Pożarną w Chełmcach. Większość jego członkiń jest również druhnami. Przewodniczącą jest Teresa Łazarek, a w zarządzie są Bożena Wlaźlak i Marlena Matysiak.
Koło aktywnie uczestniczy w licznych konkursach organizowanych w Wielkopolsce. Brało udział m.in. w Trzecim Festiwalu Tradycyjnych Smaków Krainy Nocy i Dni, w którym panie z Chełmc zdobyły nagrodę za napój żniwny. W 2014 roku koło było laureatem konkursu na najsmaczniejszą potrawę z grzyba. Nagrodą był wyjazd do Brukseli, połączony ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego. Koło było też laureatem konkursu Wielkopolska Miodem i Mlekiem Płynąca i konkursu na najsmaczniejszą zieloną zupę. Panie w 2015 roku otrzymały wyróżnienie na najładniejszy stół wigilijny podczas 16. Świątecznego Spotkania z Tradycją w Liskowie. Wśród licznych wyróżnień
dla KGW w Chełmcach jest też dyplom laureata w konkursie na pasztet wielkanocny zorganizowany w Grabowie
nad Prosną. Panie z KGW w Chełmcach biorą aktywny udział w uroczystościach organizowanych przez miejscową społeczność, samorząd gminy Opatówek oraz powiat kaliski. Przygotowują kolacje wigilijne, śniadania wielkanocne, biesiady, czy spotkania integracyjne. W2019 roku koło aktywnie włączyło się w organizację w Chełmcach zjazdu szkół imienia Jana Pawła II z terenu diecezji kaliskiej.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W SIERZCHOWIE
Koło Gospodyń Wiejskich w Sierzchowie powstało 15 marca 1971 roku. Jego założycielką była Zofia Łańduch. Koło liczyło wówczas 20 osób. W 1974 roku członkinie koła wzięły udział w konkursie śpiewu i tańca w Kaliszu. W 1975 roku Panie zaprosiły mieszkańców na Dzień Kobiet, konkurs śpiewu i dzieciniec letni z licznymi atrakcjami. W1976
roku pod auspicjami KGW w Sierzchowie odbył się pokaz pieczenia chleba, robienia przetworów oraz konkurs na najlepszą potrawę regionalną. W roku 1982 zespół śpiewaczy ,,Sierzchowianki” wziął udział w konkursie śpiewu w Krotoszynie, gdzie zajął pierwsze miejsce. W 1988 roku członkinie KGW w Sierzchowie brały udział w ogólnopolskim święcie plonów w Marszewie, gdzie wykonywały bardzo trudny układ taneczny oraz pieśni. Wykonaniu przysłuchiwał się wówczas generał Wojciech Jaruzelski. W kolejnych latach panie zajmowały się przygotowywaniem wieńców dożynkowych, potraw i stoisk dożynkowych. Po kilkunastu latach, 9 kwietnia 2019 roku Patrycja Janik, Wioleta Woźniak i Małgorzata Judasz wznowiły działalność koła. Liczyło ono aż 80 członków, dając mu miano największego koła w powiecie kaliskim, za co otrzymało gratulacje i statuetkę z rąk minister Andżeliki Możdżanowskiej. W czerwcu 2019 roku odbył się pierwszy festyn rodzinny zorganizowany przez reaktywowane koło. Zaprezentowano także wianek świętojański, który został zgłoszony do konkursu organizowanego przez Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W grudniu 2019 roku panie spotkały się na wigilii wiejskiej. Kolejną imprezą był bal karnawałowy, który odbył się w lutym 2020 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Opatówek z lotu ptaka

Opatówek z lotu ptaka. Zobacz zdjęcia miasteczka z drona. GALERIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto