Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne cenne calisianum w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Kolejne cenne calisianum w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu
Kolejne cenne calisianum w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu MBP w Kaliszu
Zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu powiększyły się o kolejne cenne calisianum. To wydany w 1817 r. "Na popis publiczny Uczniów Kaliskiego Korpusu Kadetów maiący [!] się odbywać w dniach 24go, 25go i 26go miesiąca Lipca. Prześwietną Publiczność Imieniem Instytutu zaprasza Kommendant [!] tegoż Korpusu".

Liczące 16 stron wydawnictwo to cenne źródło historii kaliskiego Korpusu Kadetów. Rozwój taktyki wojennej oraz wprowadzanie nowego uzbrojenia wymagały od kadry oficerskiej wszechstronnego wykształcenia, co spowodowało konieczność stworzenia odpowiednich szkół wojskowych. Pierwsza szkoła kadecka powstała w 1765 roku w Warszawie. Dzieje kaliskiego Korpusu można podzielić na trzy okresy historyczne: pruski (1793-1806), Księstwa Warszawskiego (1807-1814) oraz Królestwa Polskiego (1815-1832). Nauka rozpoczynała się we wrześniu i trwała do końca lipca. Każde półrocze kończyło się egzaminem. Zimowe - prywatnym, letnie - uroczystym egzaminem publicznym, na który zapraszano gości spoza szkoły. Nazywało się to "popisem publicznym". Egzamin trwał kilka dni, po nim rozdawano nagrody wyróżniającym się kadetom.

- Zakupiony przez bibliotekę druk, oprócz programu uczniowskiego popisu odbywającego się w dniach 24-26 lipca 1817 r., zawiera m.in. krótki rys historyczny Kalisza autorstwa Jana Fritscha, profesora literatury polskiej w kaliskim Korpusie, a także wykaz przedmiotów oraz nazwiska wykładowców - tłumaczy Monika Sobczak-Waliś, starszy kustosz w Dziale Zbiorów Specjalnych MBP w Kaliszu.

Dodaje, że informację o możliwości zakupu cennego calisianum przekazał dr Przemysław Pawlak, kaliszanin od lat mieszkający w Warszawie, regionalista i bibliofil, przyjaciel Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka.

- Jego wiedza oraz miłość do starodruków i rodzinnego miasta po raz kolejny okazały się bezcenne - podkreśla Monika Sobczak-Waliś.

Zobacz także:

I Festiwal Orkiestr Dętych i Mażoretek im. Henryka Siudy w Żelazkowie

I Festiwal Orkiestr Dętych i Mażoretek im. Henryka Siudy w Ż...

Dziękuję Ci mamo, że jesteś! Wyjątkowe widowisko dla mam w L...

Marszałkowskie wsparcie dla ogrodów działkowych z Kalisza i regionu

Marszałkowskie wsparcie dla ogrodów działkowych z Kalisza i ...

Szpital w Kaliszu zaprosił na warsztaty poświęcone profilakt...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto