Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny, ogromny atak hakerski. Dotknął wiele firm w Polsce

red.
Kolejny, ogromny atak hakerski. Dotknął wiele firm w Polsce
Kolejny, ogromny atak hakerski. Dotknął wiele firm w Polsce pixabay.com
W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o wirtualnych atakach na oprogramowania. Tym razem wirus o nazwie Petya zaatakował komputery w wielu polskich firmach. W związku z tą sytuacją został powołany specjalny Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Na środę (28.06) spotkanie zwołała Premier Beata Szydło. - Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zbierze się w środę w związku z atakami cybernetycznymi w Europie i w Polsce - poinformował za rzecznik rządu Rafał Bochenek na Twitterze.

Całość ma związek z sytuacją, która dotknęła wiele firm we wtorek, 27 czerwca. Wirus typu ransomware znany jako Petya zaatakował wiele komputerów. Na skrzynkach e-mailowych pojawiło się mnóstwo informacji z podejrzanym oprogramowaniem. Zawierały one złośliwy załącznik, po otwarciu którego rozpoczynało się szyfrowanie komputera odbiorcy, ale nie tylko. Wirus próbuje także dotrzeć do wszystkich innych komputerów w sieci. Dlatego w niektórych placówkach środę ogłoszono dniem wolnym i odbywa się sprawdzanie urządzeń.

Jedną z zaatakowanych była firma Raben. Atak zmusił jej przedstawicieli do wstrzymania wszystkich operacji logistycznych i transportowych a przedsiębiorstwo wydało specjalne oświadczenie: „Bezpieczeństwo naszych klientów jest dla nas najważniejsze. Dlatego, w związku z międzynarodowym zagrożeniem wirusowym, wstrzymujemy wszystkie operacje transportowe i logistyczne do czasu wyjaśnienia sytuacji" . Na stronie niebezpiecznik.pl podawane są też informacje, że atakiem dotknięto takie przedsiębiorstwa, jak: InterCars, kancelarie prawne, firma TNT w Katowicach, Kronospan czy Mondelez we Wrocławiu.

Jak uchronić się przed takim działaniem?
Przede wszystkim nie należy klikać w linki oraz otwierać załączników podejrzanych wiadomości od nieznanych nadawców. Ostrożność powinniśmy zachować również w przypadku, gdy nadawca wydaje się znany (np. firma telekomunikacyjna, energetyczna, kurierska itp.), ale nie spodziewamy się od niego żadnej korespondencji, np. dotyczącej odbioru przesyłki lub niezamówionej usługi. W takiej sytuacji, e-mail najlepiej od razu usunąć.

Poza atakiem w Polsce wirus pojawił się też m.in. w Danii, Rosji, Wlk. Brytanii, Indii, USA i Holandii.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto