Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejowa Orkiestra Dęta w Piotrkowie uświetniła przyjazd pociągu retro "Kolejarz" PT47 do Nowych Skalmierzyc

mat. Kolejowej Orkiestry Dętej w Piotrkowie, opr. oby
Kolejowa Orkiestra Dęta w Piotrkowie uświetniła przyjazd pociągu retro "Kolejarz" PT47 do Nowych Skalmierzyc
Kolejowa Orkiestra Dęta w Piotrkowie uświetniła przyjazd pociągu retro "Kolejarz" PT47 do Nowych Skalmierzyc mat. Kolejowej Orkiestry Dętej w Piotrkowie
Kolejowa Orkiestra Dęta PKP z Piotrkowa Trybunalskiego uświetniła przyjazd pociągu retro "Kolejarz" PT47 do Nowych Skalmierzyc oraz wystawę "Kolejarskie tradycje Nowych Skalmierzyc".

Kolejowa Orkiestra Dęta w Piotrkowie uświetniła przyjazd pociągu retro "Kolejarz" PT47 do Nowych Skalmierzyc

Pierwsze wzmianki o Kolejowej Orkiestrze Dętej w Piotrkowie Trybunalskim pochodzą z 1901, jej założycielem miał być Stanisław Domański, jednak przyjmujemy, że Orkiestra przyjęła ramy prawne w 1918 r. i od tej daty liczymy jej początek. W związku z tym w zeszłym roku odbyły się obchody 100-lecia Orkiestry, m.in. Orkiestra uświetniła przyjazd parowozu do Piotrkowa Trybunalskiego, występowała na Pikniku Kolejowym oraz zagrała Koncert Muzyki Marszowej na Koncercie Galowym, gdzie zostały wręczone członkom Orkiestry nagrody i odznaczenia, m.in. Odznaki Honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Medale Honorowe Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Nagrody Starosty Powiatu Piotrkowskiego. Został zorganizowany Konkurs Fotograficzny "Kolejowych Wspomnień Czar".

Orkiestra w trakcie swego istnienia zdobywała liczne nagrody na Festwialach Orkiestr Kolejowych oraz Przeglądach Orkiestr Dętych. Była Orkiestrą reprezentacyjną Centralnej Dyrekcji Kolei Państwowych w Warszawie, w 1986 r. odbyła tournee po ZSRR, a w 1995 r. występowała na Dworcu Głównym w Warszawie podczas 150-lecia PKP, w obecności ówczesnego prezydenta Polski Lecha Wałęsy.

Kapelmistrzami Orkiestry byli Stanisław Pingot, znakomity instrumentalista i nauczyciel, związany z Orkiestrą do 1986 r., a prowadził ją do 1984 r. od przedwojnia; Włodzimierz Grochulski, pedagog, kapelmistrz wielu orkiestr, Piotr Dygas, jeden z najsurowszych kapelmistrzów i bardzo wymagający oraz legenda - Stanisław Kulbat, którego czas kierowania Orkiestrami w Powiecie Piotrkowskim określa się jako Era Kulbata
.
Pod koniec lat 90' na skutek przemian gospodarczo-politycznych Orkiestra została zawieszona, instrumenty wykupił od Kolei Klasztor OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie w 2003 roku reaktywowano Orkiestrę i gdzie działa do dzisiaj, uświetniając przede wszystkim uroczystości o charakterze religijnym i patriotycznym.
Obecnym kapelmistrzem Orkiestry jest Bartłomiej Gawron, zastępcami są Andrzej Woźnicki i Mikołaj Szulc, natomiast kierownikiem jest Tadeusz Kujawski.

ZOBACZ TAKŻE: 100-lecie Kolejowej Orkiestry Dętej w Piotrkowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto