Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej w Koźminku. Tym razem wystąpi zespół Zoriuszka

OPRAC.:
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
źródło: Gminne Centrum Kultury w Koźminku
Gminne Centrum Kultury w Koźminku zaprasza na kolejny koncert do Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej. Będzie to kolejna podróż w czasie. Tym razem z zespołem Zoriuszka i pieśniami plonów i żniw.

Zespół Zoriuszka to kolejna podróż w czasie, która odbędzie się w Kaplicy Ewangelicko-Augsburskiej w Koźminku już w piątek, 9 września o godzinie 19.00.

- Pieśni, które zostały ocalone od zapomnienia, pamiętające czasy dawniejsze niż możemy przypuszczać, niezmienne przez pokolenia, dekady i stulecia, niosące ze sobą tradycje zmieszane z religiami i wierzeniami, uniwersalne dla wszystkich, którzy żyli bliżej przyrody, z nią i dzięki niej, stając się częścią otaczającego ich świata w sposób większy niż kiedykolwiek nam będzie to dane -zaprasza Tomasz Potemkowski, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Koźminku.

Czytaj więcej:

Zespół Zoriuszka wystąpi w Koźminku

Duet „ Zoriuszka” tworzą Alina Karolewicz i Magdalena Urlich, mieszkanki Czaplinka na Pomorzu Zachodnim. Od lat zajmują się muzyką szeroko pojętej słowiańszczyzny, szczególnie zaś dawnych polskich Kresów. Zespół przywraca współczesnym słuchaczom archaiczne formy słowiańskiego śpiewu, wywodzącego się z kultury ludowej. Wielogłosowe pieśni mają charakter obrzędowy lub liryczny, urzekają i wzruszają nie tylko melodią, ale i tekstami zawierającymi obraz dawnych wartości charakterystycznych dla duchowości środkowoeuropejskiej.

Płyta „Głosy wschodu” jest zwieńczeniem ponad dwudziestu lat obcowania artystek z kulturą i muzyką kresów wschodnich oraz Ukrainy, Białorusi i Rosji. To powroty do korzeni mieszkańców ziem Pomorza Zachodniego, którzy w większości właśnie stamtąd pochodzą. To niezwykłe spotkanie z cząstką ich tożsamości, częstokroć zadeptaną, zagłuszoną, zapomnianą. Poza dawnymi pieśniami słowiańskimi zespół wykonuje również utwory średniowieczne - zarówno sakralne, jak i świeckie.

Artystki pokazały swój kunszt na tak znaczących imprezach średniowiecznych jak: Dni Santoka (2018), XIII Festyn Historyczny „Słowianie i templariusze” w Chwarszczanach (2019), Noc Kupały w Szczecinie (2019), I, II, III i IV Piknik Średniowieczny w Czaplinku (2019, 2020, 2021, 2022 r.), Dni Księstwa Kaliskiego (2021 r.).
Od wielu lat „Zoriuszka” współpracuje z zespołem muzyki dawnej „Cantilena” z Niemiec, co roku uświetniając festyny w skansenach Ukranenland i Castrum w Torgelow (Niemcy).

W 2020 i 2021 roku „Zoriuszka” współpracowała z Zespołem Muzyki Dawnej „Huskarl” realizując razem koncerty muzyki słowiańskiej i średniowiecznej oraz projekty (m.in. projekt „Felieton dudziarza”, „Łemkowskie muzykowanie na Ziemiach Odzyskanych”.

ZOBACZ TAKŻE:

Ostatnia Majówka dla Jagódki. Całe rodziny bawiły się i poma...

Rodzinny Rajd Rowerowy w Stawiszynie. Tym razem w stylu EKO. ZDJĘCIA

Koncert rapera Oki w Kaliszu. Tłumy na Polach Marsowych

Koncert rapera Oki w Kaliszu. Tłumy fanów na Polach Marsowych ZDJĘCIA

Narodowe Czytanie w Kaliszu

Narodowe Czytanie w Kaliszu. Ballady i romanse Adama Mickiew...

Święto Ulicy Niecałej w Kaliszu

Święto Ulicy Niecałej w Kaliszu. Wyjątkowe wydarzenie jak zw...

Kaliskie Miodobranie, czyli wszystko to, co misie - i nie tylko - lubią najbardziej

Kaliskie Miodobranie. Wszystko to, co misie - i nie tylko - ...

Dożynki w gminie Nowe Skalmierzyce. Tłumy na święcie plonów w Boczkowie

Dożynki w gminie Nowe Skalmierzyce. Tłumy na święcie plonów ...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto