Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncertem i konferencją uczczono 200-lecie kaliskich towarzystw muzycznych [FOTO]

BH
Koncertem i konferencją uczczono 200-lecie kaliskich towarzystw muzycznych
Koncertem i konferencją uczczono 200-lecie kaliskich towarzystw muzycznych Robert Kuciński
Społeczny ruch na rzecz muzyki w naszym mieście ma niemalże swoją nieprzerwaną historię od roku 1818, kiedy to ukonstytuowało Towarzystwo Przyjaciół Muzyki. Z tej okazji przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń oraz fundacji postanowili wspólnie zorganizować konferencję, której pokłosiem będzie obszerna monografia dokumentująca dzieje towarzystw muzycznych w Kaliszu.

Piątkowe spotkanie naukowe połączone z koncertem w gościnnych wnętrzach Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku było wspólnym przedsięwzięciem Muzeum, kaliskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Powiatu Kaliskiego i Fundacji Rodziny Wiłkomirskich. Poprowadziła je prezes FRW – Elżbieta Piszczorowicz-Mondra, która była jedną z inicjatorek serii działań dedykowanych dwustuletniej historii kaliskich towarzystw muzycznych.

Rozpoczynając sesję przypomniała, iż 13 grudnia 1975 roku nadano Kaliskiemu Towarzystwu Muzycznemu imię Alfreda Wiłkomirskiego, wielce zasłużonego dla kultury w regionie kaliskim muzyka, pedagoga, wieloletniego dyrektora szkoły muzycznej.

- Dlatego organizatorzy zwrócili się do jego najmłodszych dzieci - Wandy i Józefa – o opiekę nad tym artystyczno-naukowym spotkaniem, tym bardziej że oboje są Honorowymi Obywatelami Kalisza. Oboje chętnie się zgodzili i zasugerowali program koncertu – mówiła pani prezes.

Ze względu na stan zdrowia (pani Wanda ma 89 lat, a brat Józef – 93) nie dotarli osobiście, ale spoglądali na uczestników ze stojących z boku sceny portretów. Warto dodać, że Józef Wiłkomirski co prawda urodził się w Kaliszu, ale został ochrzczony w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku. Muzeum Historii Przemysłu eksponuje odlew dłoni dyrygenta w gablocie obok rąk Artura Rubinsteina.

Konferencję poprzedził koncert według zaproponowanego przez patronów programu. Bohaterami koncertu byli młodzi muzycy, Łukasz Dziedziak i Monika Woźniak – absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. imienia Henryka Melcera w Kaliszu oraz Akademii Muzycznej imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Wiolonczelista przyjechał aż z Bolzano we Włoszech, gdzie obecnie studiuje.

Referat wprowadzający, dotyczący kultury muzycznej na terenach polskich w XIX wieku, wygłosiła dr Katarzyna Janczewska-Sołomko, wiceprezes Zarządu Głównego SPAM. W swoim wystąpieniu nawiązała także do wystawy „Dawnej fonii czar” prezentowanej w Muzeum Historii Przemysłu. Monika Sobczak-Waliś, starszy kustosz MBP w Kaliszu, przedstawiła krótko historię od powołania Towarzystwa Przyjaciół Muzyki do powstania Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego, dr Ewa Kłysz, kustosz MHP w Opatówku, omówiła dzieje Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego w okresie międzywojennym, natomiast dr Katarzyna Piątkowska-Pinczewska, muzykolog z WPA UAM - „Życie muzyczne w Kaliszu po II wojnie światowej”.

Warto przypomnieć, że konferencyjne wystąpienia były w zasadzie lekko rozbudowanymi zaproszeniami do lektury powstającej obszernej monografii poświęconej dwustuletniej historii towarzystw muzycznych w naszym mieście, która ukaże się drukiem w roku 2019. Jej redaktorem jest właśnie dr Katarzyna Janczewska-Sołomko, pracownik naukowo-badawczy Biblioteki Narodowej w Warszawie. Część naukową spotkania podsumował i przybyłym gościom w imieniu organizatorów podziękował Tadeusz Krokos z Polskiego Towarzystwa Historycznego - Oddział w Kaliszu, a na oglądanie wystawy „Dawnej fonii czar” zaprosił jej kurator – dr Jarosław Dolat.

Czytaj też: Puszcza Zielonka: Odpady budowlane porzucone w pobliżu otuliny puszczy

Prognoza pogody na czwartek, 26 kwietnia

źródło: vivi24/x-news.pl.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto