Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Skarby z dawnej zakrystii..." towarzysząca wystawie w Centrum Rysunku i Grafiki T. Kulisiewicza [FOTO]

BH
Konferencja "Skarby z dawnej zakrystii..." towarzysząca wystawie w Centrum Rysunku i Grafiki T. Kulisiewicza
Konferencja "Skarby z dawnej zakrystii..." towarzysząca wystawie w Centrum Rysunku i Grafiki T. Kulisiewicza MOZK
Konferencja towarzysząca wystawie "Skarby z dawnej zakrystii. Zabytkowe Szaty liturgiczne ze zbiorów Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu" odbyła się w Domu Pielgrzyma przy bazylice św. Józefa w Kaliszu. Samą wystawę można zwiedzać w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza.

Podczas spotkania zebrani usłyszeli kilka wystąpień. Ks. kan. dr Jarosław Powąska z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej wystąpił z refereatem „Córa królewska wchodzi pełna chwały, w złotogłów odziana” (Ps 45 (44), 14), podczas którego mówił o teologicznym znaczeniu szat liturgicznych. Następnie głos zabrała Ewa Orlińska-Mianowska z Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej wystąpienie dotyczyło tematu „Sztuka tkacka w oprawie liturgii. Wzorzyste jedwabie szat liturgicznych od XVI do XVIII wieku”. Tematy wzornicze i dekoratorskie poruszyły w swych wykładach dr Karolina Stanilewicz z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – „Dekoracje hafciarskie szat liturgicznych w XVII i XVIII wieku na przykładzie zabytków z kolegiaty łowickiej”, oraz

Monika Janisz z Muzeum Narodowego w Warszawie, która mówiła o „Pasmanteryjnych dekoracjach szat liturgicznych w XVII i XVIII wieku”.

Typowo kaliski akcent miały wykłady w ostatniej części konferencji. Pierwszy z tej serii wygłosiła dr Ewa Andrzejewska z Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Mówiła ona o „Historiach zapisanych na podszewkach. Rola podszewek w ustalaniu proweniencji i dziejów paramentów na przykładzie szat liturgicznych z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu”. Z kolei Michał Błaszczyński z Muzeum Sztuk Użytkowych – Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu mówił o franciszkańskiej „Kapie liturgiczna z kaliskiego kościoła franciszkanów”, która została ostatnio zidentyfikowana przez Niego w zbiorach Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.

Zamknięcie konferencji i jednocześnie niejako jej podsumowanie stanowił wykład Małgorzaty Podkańskiej z pracowni ReKonArt (konserwacja tkanin) z Warszawy. Nosił on tytuł „Habent sua fata vestimenta. Sekrety osiemnastowiecznego haftowanego ornatu z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu”. Przedstawicielka większego zespołu konserwatorów zaprezentowała na slajdach i opowiedziała o skomplikowanym procesie konserwacji i restauracji haftowanego ornatu, którego element stanowi graficzny motyw przewodni wystawy „Skarby z dawnej zakrystii”.

Tę ekspozycję oglądać można w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu (ul. Kolegialna 4) do 20 grudnia 2018 r., a zadanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizatorami konferencji byli Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej oraz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Nie łom czy brzeszczot, a... smartfon i tablet. Złodzieje ukradli Teslę spod domu, łamiąc elektroniczne zabezpieczenia

STORYFUL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto