Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konrad Celer jako nieliczny odbył staż w Kongresie Stanów Zjednoczonych

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Konrad Celer jako nieliczny odbył staż w Kongresie Stanów Zjednoczonych
Konrad Celer jako nieliczny odbył staż w Kongresie Stanów Zjednoczonych Arch. pryw. K. Celera
Skończył Technikum Ekonomiczne w Kaliszu, a jako student Szkoły Głównej Handlowej odbył staż w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Z nami Konrad Celer dzieli się wrażeniami z pobytu w Waszyngtonie.

Jak trafiłeś na staż w Kongresie Stanów Zjednoczonych?

O stażu dowiedziałem się od wykładowcy w Szkole Głównej Handlowej, który opowiedział mi o organizacji Transatlantic Future Leaders Forum, której zadaniem jest wysyłanie na staż w Kongresie najlepszych studentów z Polski. Co roku około sześciu studentów, mających obywatelstwo polskie, jest wybieranych poprzez bardzo czasochłonną i wymagającą rekrutację.

Ilu osobom udało się dostać na staż? Czy jesteś tam jedynym Polakiem?

Z blisko pięciuset aplikacji tylko siedmioro aplikantów zostało zakwalifikowanych do ostatniego etapu, który polegał na rozmowach z potencjalnymi biurami kongresmenów, a każdy stypendysta miał rozmowę z innym biurem. Od wyników tych rozmów zależało dosłownie wszystko – jeśli zostało się przyjętym przez biuro, wówczas wszystkie starania opłacały się i można było zacząć szykować się do wylotu na dwa miesiące do Stanów Zjedoczonych. Stypendyści byli bardzo zróżnicowani pod względem zainteresowań, uczelni i kierunków studiów. Pośród stypendystów były osoby studiujące na Oxfordzie, Cambridge, Uniwersytecie Warszawskim, Warszawskim Uniwersytecie Medyczny, Uniwersytecie w Zurychu, Uniwersytecie Erasmusa w Rotterdamie i Szkoły Głównej Handlowej. Mnie udało się dostać na staż do biura kongresmenki Claudii Tenney ze stanu Nowy Jork.

Jakie masz zadania, obowiązki? Na czym polega staż w Kongresie?

Do codziennych zadań należało tworzenie newslettera dla wyborców, odpowiadanie na ich maile, a także odbieranie telefonów i odpowiadanie na nurtujące pytania elektoratu z 22 dystryktu w Nowym Jorku. Te obowiązki zajmowały około połowę dnia, jednak druga połowa dnia była dużo bardziej dynamiczna. W tym czasie uczestniczyłem w wielu przesłuchaniach komisji, do których należą kongresmeni, które wielokrotnie były bardzo dynamiczne. Na jednym z przesłuchań, słuchaliśmy zeznań Prokuratora Generalnego Ukrainy czy prezesa banku inwestycyjnego JP Morgan. Dzięki życzliwości Claudii Tenney, mogłem partycypować w głosowaniach Kongresu, co było niesamowitym i rzadko spotykanym doświadczeniem. W tej części dnia pisałem wiele memorandów, na podstawie których kongresmenka wypowiadała się, uczestnicząc w różnorakich wywiadach. Wtedy także niemal codzienne mieliśmy spotkania z lobbystami, którzy przedstawiali swoje poglądy na dane kwestie, prosząc o poparcie kongresmenki w tych aspektach.

Z kim udało Ci się porozmawiać?

Podczas stażu mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu spotkaniach organizowanych przez Kongres Stanów Zjednoczonych, gdzie prelegentami był często najważniejsze osoby w dziedzinie polityki, takich jak Sekretarz Stanu, , senatorzy i kongresmeni lub też przedstawiciele NASA. Jednak główną wartością były spotkania około stażowe, organizowane przez Transatnaltic Futures Leaders Forum. Przed rozpoczęciem stażu, mieliśmy półtorej godzinne spotkanie z Ambasadorem Stanów Zjedoczonych w Polsce, Markiem Brzeźniskim. W samym Waszyngtonie mieliśmy spotkanie z Markiem Magierowskim, Ambasadorem Polski w Stanach Zjedoczonych, Lee Feistein’em oraz Danielem Fried’em, którzy są byłymi ambasadorami USA w Polsce. Zwiedzaliśmy także Pentagon, po czym mieliśmy rozmowę z dwoma pułkownikami, odpowiedzialnymi za stosunki Stanów z Europą Środkowo-Wschodnią, gdzie poruszaliśmy tematy potencjalnych rozwiązań konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Doskonałą okazją do poznania struktur Banku Światowego było spotkanie z dyrektorką wykonawczą Katarzyną Zajdel-Kurowską, byłej członkini Zarządu Narodowego Banku Polskiego, oraz dr Marcinem Piątkowskim, wykładowcą Akademii Leona Koźmińskiego czy byłym głównym ekonomistą PKO BP, który piastuje pozycję starszego ekonomisty. O nadchodzących wyzwaniach ekonomicznych dyskutowaliśmy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym z Piotrem Trąbińskim, dyrektorem wykonawczym oraz dr Marianem Moszoro, byłym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, obecnie będącego w roli starszego ekonomisty.

W ostatnim tygodniu stażu, rozmawialiśmy także z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej na Stany Zjednoczone., jak również z Marcinem Wroną, korespondentem Faktów na USA.

Kultura polityczna w Stanach Zjednoczonych kształtowana jest w dużej mierze przez opinie i działalność, tzw. "Think Thank’ów". Goszczeni byliśmy również w ramach The Heritage Foundation przez Lee Edwards’a, uznanego wykładowcę oraz dr ekonomii. A także Grovera Norquista , założyciela Americans for Tax Reforms oraz Claire Kaiser, Regionalną Dyrektorką w McLarty Associates. Powyższe organizacje są wiodącymi instytucjami w kreowaniu opinii politycznej w Stanach Zjedoczonych.

Jednym z głownym sponsorów programu były Polskie Linie Lotnicze LOT. W ramach współpracy rozmawialiśmy z dr Michałem Fijołem, wiceprezesem LOTu, a także z Beatą Koncewicz, dyrektorką HR, które odbyło się w siedzibie LOTu w Warszawie. Natomiast w Waszyngtonie, gościła nas rada nadzorcza Boeinga, z którą kontemplowaliśmy kierunki rozwoju transportu lotniczego.

W jakim czasie przebywałeś w Waszyngtonie? Czy będzie jakieś pokłosie tej wizyty?

Staż odbywałem od 6 września do 21 października. Potem zwiedzałem Stany Zjednoczone z moim bratem, który specjalnie przyleciał, by mi towarzyszyć w podroży Zwiedziliśmy Nowy Jork, Waszyngton (pokazałem tam bratu zakamarki Kapitolu, Senatu i Domu Reprezentatów, które nie są dostępne dla ludzi niebędących oprowadzanych przez pracowników Kongresu), Miami, Los Angeles, San Diego, Las Vegas, Grand Canyon oraz Chciago. W tracie pobytu w Waszyngtonie mieszkałem tuż przy Kapitolu, jednym z najbardziej znanych budynków Stanów Zjednoczonych. Poranne bieganie, podczas którego towarzyszył mi widok budowli, w których kreował się kierunek i historia obecnie najsilniejszego państwa na świecie, miało inny charakter… Pokłosiem wizyty na pewno będzie dołączenie do alumnów organizacji TFLF, która skupia najwybitniejszych polskich absolwentów najlepszych polskich i zagranicznych uczelni. Zawarłem też wiele kontaktów w Stanach Zjedoczonych z Amerykanami, będącymi na stażach w innych biurach, czy z zespołem Claudii Tenney, który okazał się być bardzo pomocny, towarzyski i otwarty.

Czy planujesz kolejne tego typu wizyty?

Tak, umiędzynarodowienie kariery jest dla mnie priorytetem w tym momencie. Ciężko jest teraz stwierdzić, jaki kierunek obiorę, czy będę rozwijać karierę w Microsoftcie, w którym obecnie pracuję, czy pójdę w wybojowy kierunek dyplomacji, a czy może będę chciał odnaleźć swoją drogę w instytucjach międzynarodowych, takich jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jednak, by móc myśleć o powyższych ścieżkach kariery, niezbędnym jest ukończenie studiów magisterskich za granicą, co jest moim głównym celem aktualnie.

Gdzie się widzisz za 10 lat?

Wtedy będę miał 33 lata, to naprawdę ciężkie pytanie, bo wszystko może się stać w ciągu najbliższej dekady… Międzynarodowy charakter mojej pracy ma dla mnie priorytetem i skłaniałbym się jednak ku pracy w instytucji międzynarodowych. W ramach, których, trzeba mieć wykształcenie wyższe na poziomie co najmniej doktora, do czego przygotowuję się już, pisząc artykuły naukowe. Wszystko może jednak się zmienić w zależności od powodzenia projektu, startup’u, który z największą zaciekłością cały czas rozwijam, nawet kiedy byłem w Stanach.

Konrad Celer skończył Technikum Ekonomiczne w Kaliszu. Był tam przewodzącym szkoły oraz z jej ramienia młodzieżowym radnym miasta Kalisza. W lipcu br. ukończył studia licencjackie w Szkole Głównej Handlowej na kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne ze specjalnością Metody Ilościowe w Finansach. Aktualnie jest analitykiem finansowym w Microsofcie, pracując na szczeblu Europy Środkowo-Wschodniej oraz kontynuuje zaczętą na 1. roku studiów pracę w niepełnym wymiarze w korporacji farmaceutycznej.

Zobacz także:

W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu odsłonięto epitafium poświęcone Mieszkowi III Staremu

W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu odsłonięto epitafium poświ...

Filharmonia Kaliska koncertowo uczciła 120-lecie kolei warszawsko-kaliskiej

Filharmonia Kaliska koncertowo uczciła 120-lecie kolei warsz...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto