Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kormorany zadomowiły się nad Prosną w Kaliszu. Zobaczcie zdjęcia tego pięknego ptaka

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Jacek Jerzy Kołata
Kolejne piękne ptaki na Prośnie. Obok rzadkich gatunków takich jak świstun, płaskonos czy tracz nurogęś zamieszkują tutaj...kormorany! Te piękne ptaki uchwycił w kadrze Jacek Kołata, a przy okazji opowiedział kilka ciekawostek z ich życia.

Przez wiele lat był tępiony z uwagi na szkody jakie wyrządzał w gospodarce rybackiej. Później objęto go ochroną, a teraz częściowo tę ochronę ograniczono. W roku 2020 na terenie kraju gniazdowało łącznie 28 007 par kormorana w 70 koloniach. Całkowita liczebność tego gatunku w Polsce spadła o 4% w porównaniu do 2019 r. (z 29 289 par) co zdaniem Jacka Kołaty jest efektem ograniczenia jego ochrony.

Ten gatunek od niedawna cieszy oko kaliszan. Zamieszkał bowiem na Prośnie w okolicy Kanału Bernardyńskiego.

Kormoran zjada od 400 do 500 gram ryb na dzień a sam waży od 1600 do 3200 gram. To tak jakby człowiek jadł codziennie od 1/6 do 1/3 swojej wagi. Kormoran potrafi zjeść rybę, której wielkość dochodzi do 50 cm! Najczęściej wybiera jednak ofiary nie większe niż 20 cm. Zdarza się, że połknięcie większej zdobyczy zajmuje mu ponad godzinę. Jego apetyt nie zna granic

– opowiada Jacek Jerzy Kołata, kierownik kaliskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Kaliszanin fotografuje dziką naturę. Zobacz niezwykłe ZDJĘCIA

Kormoran ma w Kaliszu wyjątkowych sąsiadów

Wcześniej kierownik kaliskiego schroniska zauważył inne niezwykłe okazy pływające po Prośnie. Najpierw były to Płaskonosy. Krajowa liczebność lęgowa tego gatunku jest szacowana na 1300-2000 par. A gatunek jest objęty ścisłą ochroną. Na Prośnie pojawiły się też Tracze Nurogęsi. Jest to jeszcze rzadszy od Płaskonosa gatunek. Jego krajową populację lęgową szacuje się na 900 do 1000 par. Możemy też spotkać łabędzie krzykliwe, tracza bielaczka i... niezwykle rzadką hybrydę kaczki. Jest to prawdopodobnie krzyżówka świstuna europejskiego (Mareca Penelope) - w Polsce żyje max. 10 par - ze świstunem amerykańskim (Mareca Americana) - żyje w Ameryce Północnej, w Polsce widziany 6 razy w historii. Lęgowa krajowa populacja w Polsce wynosi od 5 do 10 par. Ostatnio udało się też dostrzec na łabędzia krzykliwego, który również jest bardzo rzadkim okazem.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto