Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Szpital w Kaliszu wprowadził całkowity zakaz odwiedzin. Na SOR tylko przez domofon!

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołujący chorobę o nazwie COVID-19 dotarł do Polski. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia u mieszkańca województwa lubuskiego. Szpital w Kaliszu wprowadził całkowity zakaz odwiedzin pacjentów. Na SOR można dostać się jedynie po konsultacji przez... domofon.

Zgodnie z zaleceniem wojewody wielkopolskiego, szpital w Kaliszu od kilku dni jest w podwyższonej gotowości. w celu przyjęcia osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. We wtorek, 3 marca lecznica zorganizowała ćwiczenia, aby sprawdzić jak personel naszego szpitala radzi sobie ze stosowaniem procedur związanych z koronawirusem. O tym, że prowadzona jest akcja „tajemniczy pacjent”, wiedziały tylko nieliczne osoby w całym szpitalu. Natychmiast odizolowano „podejrzaną” pacjentkę, na SOR przeprowadzono grupowanie pacjentów. Sytuacja wywołała jednak nie male zamieszanie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

- Pacjenci natychmiast o nadzwyczajnej sytuacji informowali telefonicznie bliskich. Stąd komunikaty personelu nie zawsze były dobrze słyszane. Teraz analizujemy, wyciągamy wnioski, wprowadzamy korekty - informuje kaliski szpital.

Na tym jednak nie koniec. Na kaliski SOR można się dostać dopiero po uprzedniej konsultacji z personelem przez... domofon. Przed wejściem pojawiły się spore tablice informacyjne.

- Osoby, które zgłaszają się na SOR z objawami, mogącymi wskazywać na zarażenie koronawirusem (gorączka, duszności, kłopoty z oddychaniem), a w ciągu ostatnich 2 tygodni podróżowały do jednego z krajów, w których stwierdzono zachorowalność na COVID-19 (chorobę wywoływaną przez koronawirusa), proszone są o postępowanie zgodnie z procedurą opisaną na wejściu do SOR: poinformowanie personelu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przez domofon o swoim stanie i podejrzeniach, oraz oczekiwanie przed drzwiami na lekarza lub pielęgniarkę, która zajmie się pacjentem - mówi Paweł Gawroński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.

W niedzielę po południu do Kalisza dotarła wojskowa ciężarówka, która przywiozła zapasy między innymi odzieży ochronnej z Agencji Rezerw Materiałowych. Rezerwy strategiczne są udostępniane nieodpłatnie w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa, bezpieczeństwa, porządku i zdrowia publicznego oraz wystąpienia klęski żywiołowej lub sytuacji kryzysowej.

- Postanowiliśmy skorzystać z tej możliwości i uzupełnić zapasy - dodaje Paweł Gawroński.

Ze względu na zagrożenie koronawirusem, szpital w Kaliszu wprowadził do odwołania całkowity zakaz odwiedzin pacjentów.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:

1. Często myć ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV. Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką –jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

3. Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości zosobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodowaćprzeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto