Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koźminek ma nowy herb. Ma przysparzać dumy mieszkańcom gminy

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zatwierdził nowy herb gminy Koźminek. Wcześniej zmiany zostały przyjęte przez Komisję Heraldyczną.

Najstarsze wizerunki godła Koźminka, zachowane na pieczęciach miejskich pochodzących z XVI-XVIII w oraz wydawnictwach heraldycznych, nie różnią się zbytnio od siebie. Praktycznie przez cały okres funkcjonowania miasta magistrat Koźminka używał pieczęci herbowej o podobnej treści ikonograficznej, a właściciele miasta pieczętowali dokumenty własnymi pieczęciami z herbem własnego rodu. Symbolika eksponowana w ikonografii pieczęci prezentująca wieżę blankowaną, w której polu na tarczy herbowej godło szlacheckiego herbu Zaremba, trwała w całym okresie staropolskim, aż do ostatniego rozbioru Polski. W późniejszym okresie zapomniano na jakiś czas o pierwotnym herbie Koźminka.

Aby nadać herbowi Koźminka prawidłowy kształt i bardziej współczesny charakter, tak by mógł służyć on całej Gminie, wskazane było przy opracowywaniu nowych weksyliów odwołać się najstarszych przekazów źródłowych. Wszystko po to, aby nowy herb Koźminka łączył w sobie bogactwo staropolskiej tradycji heraldycznej i ponadczasową estetykę. Eksponowanie ich przez władze i mieszkańców Gminy ma bowiem przysparzać im dumy i chęć identyfikowania się z nimi.

Nowy herb Koźminka przedstawia w polu błękitnym ceglaną wieżę o trzech blankach srebrna (biała). Na wieży, francuska tarcza herbowa dwudzielna cięta w pas. W polu pierwszym (górnym), złotym, półlew wspięty, czarny, w prawo; w polu drugim (dolnym), czerwonym, cztery kamienie heraldyczne (romby) (3 i 1) czarne.

Symbolikę połączonych barw z projektu herbu gminy Koźminek, czyli czerwoną, srebrną, złotą, błękitną i czarną, odczytywać możemy jako trwałą radość, dobroć, miłosierdzie, powściągliwość, cześć, odwagę, doniosłość, pokój, nadzieję.

Herb można umieszczać na: sztandarze, fladze, (w całości lub godło), pieczęciach urzędowych i innych oznakach władz gminnych (wójta, jego zastępcy, przewodniczącego rady i jego zastępców, członków rady), na budynkach, które są siedzibą władz samorządowych gminy, a także we wnętrzach tychże budynków, budynkach będących własnością samorządu, na pismach, okolicznościowych drukach, wizytówkach władz gminnych (za zgodą rady, a także niższych urzędników), na tablicach pamiątkowych fundowanych przez władze samorządu, słupach granicznych tzw. witaczach, pojazdach, transparentach umieszczanych przy drodze.

Używanie herbu przez osoby nieurzędowe jest dopuszczalne za zgodą Rady Gminy Koźminek. Może ono mieć jednak charakter tylko czasowy.

ZOBACZ TAKŻE:

Koźminek z lotu ptaka

Koźminek z lotu ptaka. Zobacz z góry najmłodsze miasto w pow...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto