Ksiądz oskarżony o pedofilię uniknie kary. Sąd w Kaliszu umorzył postępowanie ze względu na przedawnienie

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Ksiądz oskarżony o pedofilię uniknie kary. Sąd w Kaliszu umorzył postępowanie ze względu na przedawnienie
Ksiądz oskarżony o pedofilię uniknie kary. Sąd w Kaliszu umorzył postępowanie ze względu na przedawnienie Bartłomiej Hypki
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Ksiądz Arkadiusz H. nie odpowie za pedofilię. W czwartek, 28 października, Sąd Okręgowy w Kaliszu uchylił wyrok 3 lat pozbawienia wolności i umorzył postępowanie. Zdaniem sądu sprawa negatywnego bohatera filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" uległa przedawnieniu.

Przypomnijmy, ze Sąd Rejonowy w Pleszewie 8 marca skazał księdza Arkadiusz H. na karę 3 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo kapłan przez 10 lat nie może podjąć pracy nauczyciela lub opiekuna związanych z wychowywaniem, edukacją oraz opieką dzieci i młodzieży.

Wyrok nie był prawomocny. Apelację złożył zarówno prokurator, który domagał się dla duchownego 6 lat więzienia oraz obrońca, który wnosił o karę 1,5 roku w zawieszeniu na 5 lat. W ten sposób sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Kaliszu, który w piątek, 15 października 2021 roku, postanowił odroczyć ogłoszenie wyroku. Sąd zdecydował się przeanalizować przepisy dotyczące przedawnienia karalności w tej sprawie. Wyrok został ogłoszony w czwartek, 28 października.

- Sąd Okręgowy w Kaliszu (...) na postawie art. 439. § 1 p. 9 KPK uchyla zaskarżony wyrok i na podstawie art. 17 § 1 p. 6 KPK umarza postępowanie - odczytał wyrok sędzia Marek Bajger. - W niniejszej sprawie ujawniła się tzw. bezwzględna przyczyna odwoławcza z art. 439. § 1 p. 9 KPK w postaci okoliczności wyłączającej postępowanie wskazanej w art. 17 § 1 p. 6 KPK to jest przedawnienie karalności czynu przypisanego oskarżonemu.

Jak wyjaśnił, sprawa przedawniła się już w 2015 roku. Wydany w piątek, 28 października przez Sąd Okręgowy w Kaliszu wyrok dotyczący umorzenia postępowania jest prawomocny. Na sali sądowej nie było ani oskarżonego, ani pokrzywdzonych.

To nie uniewinnienie

Sąd podkreślił jednakże, że nie jest to uniewinnienie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ksiądz jest sprawcą zarzucanych mu przestępstw.

- Jeśli chodzi o umorzenie postępowanie to nie ulega wątpliwości, że jest to porażka, porażka całego społeczeństwa polegająca na tym, że sprawca odrażającego i wyjątkowo nagannego moralnie czynu popełnionego na szkodę 10-letniego dziecka, na który złożyło się kilkanaście czynów sprawczych, z których każdy rozpoznawany oddzielnie wyczerpuje znamiona z art. 200 par. 1 KK nie poniesie odpowiedzialności karnej - podkreślił sędzia Marek Bajger. - To, że oskarżony jest sprawcą tego czynu - jego wina nie budzi żadnej wątpliwości, w szczególności wobec przyznania się oskarżonego i nie jest kwestionowana przez żadną ze stron.

Tłumaczył że pokrzywdzonym pozostaje postępowanie cywilne o odszkodowanie od kaliskiej kurii. Stronom zaś kasacja do Sądu Najwyższego. Sędzia Bajger dodał także, że obecnie przed Sądem Okręgowym w Kaliszu toczy się postępowanie przeciwko Diecezji Kaliskiej o odszkodowanie za krzywdy.

- Prokuratura oczywiście dokona dokładnej analizy tego orzeczenia, wystąpi o sporządzenie pisemnego uzasadnienia i rozważy wniesienie nadzwyczajnego środka zaskarżenia. Wprawdzie sąd umorzył to postępowanie, niemniej jednak wyrok umarzający jest wyrokiem stwierdzającym winę oskarżonego. Oskarżony przyznał się do zarzucanego przestępstwa - powiedział prokurator mówi Piotr Miniecki.

Czuję wstyd i zażenowanie

Bartłomiej Pankowiak, ofiara Arkadiusza H., skomentował decyzję kaliskiego sądu.

- Jest mi smutno. Czuję wstyd i zażenowanie. Wstyd za ludzi, którzy rządzą tym krajem, za wymiar sprawiedliwości, który robi sobie jaja z ludzkiej krzywdy. Jak widać, walka o prawdę jest cholernie bolesna i uciążliwa. Powoli tracę już siłę i nadzieję na lepsze jutro dla osób takich jak ja. Każde działanie, każdy ruch, który wykonuję w kierunku dojścia do prawdy, uwolnienia się od tego jarzma, jest ukracany tylko i wyłącznie przez organy państwowe. Wsparcie, które bije zewsząd, z pogardą i parszywym uśmieszkiem jest uciszane przez ludzi, którzy za wszelką cenę, z dużą dozą akceptacji, chcą chronić zwyrodnialców w koloratkach. Bo wiadomo przecież, że gdybym to ja dopuścił się podobnych czynów, dawno siedziałbym za kratami - podkreśla Bartłomiej Pankowiak.

Negatywny bohater filmu braci Sekielskich

Ksiądz Arkadiusz H., były kapelan szpitala w Kaliszu, a także były kapłan parafii między innymi w Sycowie, Chwaliszewie i Pleszewie to negatywny bohater filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Duchowny wykorzystywał seksualnie nieletnich chłopców. Śledztwo w sprawie księdza od grudnia 2018 roku prowadziła Prokuratura Rejonowa w Pleszewie. W toku postępowania badano wątek kilku innych ofiar. Proces w Sądzie Rejonowym w Pleszewie toczył się w dniach 2-3 marca 2021 r. Już pierwszego dnia ksiądz Arkadiusz H., który na wcześniejszych etapach postępowania zaprzeczał zarzutom, przyznał się do winy.


Obserwuj nas także na Google News

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie