Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książnica pedagogiczna w Kaliszu wzbogaciła się o cenne zbiory [ZDJĘCIA]

AND
Kira Gałczyńska przekazała cenne zbiory Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu
Kira Gałczyńska przekazała cenne zbiory Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu Ewa Obała
Książnica pedagogiczna w Kaliszu wzbogaciła się o cenne zbiory. Kira Gałczyńska, córka Konstantego Ildefonsa i Natalii Gałczyńskich, wybrała Książnicę Pedagogiczną w Kaliszu jako beneficjenta cennego daru, jakim jest spuścizna po jej matce.

Przekazanie daru miało miejsce 22 kwietnia w nowej siedzibie biblioteki przy ul. Południowej 62.

- Otrzymana przez bibliotekę kolekcja zawiera interesujące dokumenty rodzinne pochodzące z XIX oraz początków XX w. (wśród nich zaproszenie na ślub rodziców Natalii – Wiery i Konstantego Awałowów, które informuje, iż ceremonia odbyła się w 1904 r. w kaliskiej pułkowej cerkwi; pożółkłe od upływu czasu, depesze gratulacyjne, jakie nadeszły do młodej pary z wielu miast rosyjskiego imperium, czy też indeks brata Natalii – Mikołaja Awałowa z Politechniki Warszawskiej z 1924 r.; a także liczne fotografie, ukazujące życie w międzywojennym Kaliszu rodziny Awałowów, część z nich wykonana w renomowanych wówczas kaliskich atelier: M. Raczyńskiego, Nemo, Dyzmy). Spuścizna obejmuje ponadto materiały osobiste Natalii Gałczyńskiej (m.in. legitymację członkowską Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, fotografie portretowe, zdjęcia z podróży, wycinki prasowe, ciekawą korespondencję, wśród adresatów i nadawców oprócz „Kota” czyli K. I. Gałczyńskiego oraz Kiry Gałczyńskiej pojawiają się takie nazwiska, jak: Halina Sutarzewicz, Jan Wegner, Halina Krzyżanowska) - mówi dr Bogumiła Celer z Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

W skład kolekcji wchodzą ponadto cenne rodzinne pamiątki: maleńki naparstek ze srebra, płaska skarbonka również ze srebra, którą Natalia otrzymała od swego ojca, a także zabytkowa filiżanka. Część ofiarowanych materiałów, jak mówi sama K. Gałczyńska, ocalała dzięki jej babci. Wiera Awałow, w czasie II wojny „wszystkie swoje skarby: zdjęcia, dokumenty, pamiątki” głównie związane z Kaliszem schowała do torebki, z którą nie rozstawała się opuszczając powstańczą Warszawę. O historii tej możemy również przeczytać w wznowionej w 2014 r. książce „Srebrna Natalia”.

- Dar został włączony do Zbiorów Specjalnych Książnicy, po opracowaniu kolekcja będzie udostępniona wszystkim zainteresowanym. Kirze Gałczyńskiej oraz inicjatorce przekazania materiałów do Książnicy – Annie Tabace serdecznie dziękujemy - dodaje dr Bogumiła Celer.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto