Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto zapłaci za dekomunizację nazw ulic?

Daria Kubiak
W Ostrowie zmian dokonano kilkanaście lat temu. Nadal jednak patronem jednej z ulic jest Ludwik Waryński
W Ostrowie zmian dokonano kilkanaście lat temu. Nadal jednak patronem jednej z ulic jest Ludwik Waryński Marek Weiss
Politycy PiS forsują przyjęcie ustawy, która nakazuje usunięcie z nazw ulic i instytucji symboli komunistycznych. PO studzi ten zapał i radzi przeanalizować koszty tej operacji, jakie ponieść mają miasta i ich mieszkańcy

W Senacie RP trwają prace legislacyjne nad ustawą dekomunizującą. Projekt koncentruje się na nazewnictwie ulic, placów, mostów, szkół i innych instytucji publicznych. Ustawa ma nakazać oczyszczenie miast i gmin z wszelkich symboli ustrojów totalitarnych, za jaki uważa się również komunizm.

Pilotujący ustawę członkowie PiS-u zastrzegają, że nie chodzi o zacieranie faktów historycznych, lecz o wprowadzenie zakazu nobilitowania osób i zdarzeń związanych z totalitaryzmem. Politycy koalicji rządzącej twierdzą, że dekomunizacyjna ofensywa PiS-u nie bez powodu odbywa się właśnie teraz, w przededniu wyborów. Obliczona jest bowiem na pozyskanie głosów wyborców prawicowych.

- Nie można zwlekać, gdyż ta ustawa jest po prostu potrzebna - przekonuje senator Piotr Kaleta (PiS). Poseł Adam Rogacki (PiS) uważa, że i tak jesteśmy mocno spóźnieni z tą ustawą, gdyż należało to zrobić na początku transformacji ustrojowej. Tym bardziej że same samorządy często zwracały się do polityków o prawne uregulowanie tej kwestii. Teraz jednak wśród samorządów zapanował niepokój, gdyż projekt zakłada, że miasta i gminy będą musiały ponieść ewentualne koszty wymiany tablic z nazwami ulic i placów oraz instytucji. Te akurat zastrzeżenia podziela poseł Rogacki, twierdząc, że samorządy i tak są ,,dożynane'' podwyżką VAT-u, czy obcięciem subwencji oświatowej.

Politycy PO opowiadają się za unikaniem pośpiechu i bardzo pragmatycznym podejściem do zmian nazewnictwa
- Projekt forsowany przez PiS jest przedwyborczą ,,wrzutką legislacyjną "- twierdzi senator Mariusz Witczak (PO). - Projekt ten powinien być szczegółowo przeanalizowany pod względem prawnym, gdyż w istocie powiela zapisy dotyczące faszyzmu i komunizmu, zawarte w konstytucji i kodeksie karnym. Należy także przeanalizować koszty, jakie przyjdzie ponieść samorządom i obywatelom w związku ze zmianami nazw ulic i instytucji.

Zdaniem polityka PO trzeba pozostawić w tej kwestii dużą swobodę samorządom. Według Grzegorza Sapińskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Kalisza czas kryzysu nie jest najlepszy, aby dokonywać zmian nazw ulic i instytucji.

- Gdyby jednak Sejm stosowną ustawą zobligował samorządy do usunięcia z nazewnictwa symboli kojarzących się z minionym systemem, wtedy radni będą musieli rozwiązać ten problem - mówi Sapiński. Prezydent Kalisza Janusz Pęcherz uważa, że trzeba pozostawić możliwość wypowiadania się w sprawie ewentualnych zmian samym mieszkańcom. Jego zdaniem problem tkwi nie w kosztach finansowych, lecz w uciążliwościach związanych ze zmianami dokumentów: dowodów, wpisów do ewidencji działalności gospodarczej etc. Mieszkańcy ul.Hanki Sawickiej w Kaliszu są niechętni zmianom. Dlatego też kaliski samorząd, który już usiłował rozwiązać ten problem, ostatecznie wycofał się z tego. Do dzisiaj istnieje jednak w Kaliszu ul. Marii Koszutskiej. W Pleszewie reaktywowany samorząd zlikwidował symbole komunizmu już na początku lat 90. W Ostrowie Wielkopolskim zmian dokonano kilkanaście lat temu. Nadal jednak patronem jednej z ulic w centrum miasta jest Ludwik Waryński a jeden z ogrodów działkowych nosi imię 22 Lipca. Jednak działkowcom i mieszkańcom ulicy nazwy te nie przeszkadzają.

Kontrowersje i opór jakie wzbudza projekt nie rokują szybkiego rozprawienia się z reliktami przeszłości.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto