Kto został wyróżniony podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta Kalisza? ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Kto został wyróżniony podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta Kalisza?
Kto został wyróżniony podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta Kalisza? Bartłomiej Hypki
Uroczysta sesja Rady Miasta Kalisza zainaugurowała w piątek, 2 czerwca, Święto Miasta Kalisza. Podczas spotkania w auli im. prof. Jerzego Rubińskiego na WP-A UAM wręczone zostały miejskie wyróżnienia.

Przybyłych gości witali prezydent Kalisza Krystian Kinastowski oraz przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński. Dołączyli do nich również radni.

- Pragnę nieśmiało wszystkim przypomnieć, że jestem historykiem i potrafię docenić, uszanować i pielęgnować w pamięci mojego i przyszłych pokoleń - pradawny wpis Ptolemeusza, który na zawsze odmienił nasze miasto i uczynił je wyjątkowym. Teraz ta wyjątkowość jest w naszych rękach – w rękach władz miasta, ale przede wszystkim każdego człowieka, który tu mieszka i pracuje pozostawiając w Kaliszu niepowtarzalny ślad. Dziś, jak co roku, podziękujemy wybitnym osobowościom, które wspomniany ślad tu pozostawiły, a jednocześnie dały nam przykład pięknego poświęcenia i oddania się pracy na rzecz drugiego człowieka. A uczynimy to wśród wielu znamienitych gości, którzy zaszczycili nas swą obecnością - powiedział przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński.

- Od początku mojej pracy dla miasta tworzę ponad partyjnymi podziałami koalicję na rzecz Kalisza, szczególnie w zakresie kluczowych dla miasta inwestycji. Mamy dobrą współpracę z Radą Miasta Kalisza, bez wsparcia której większość działań nie byłaby możliwa. Działań, których efekty widzimy i korzystamy z nich codziennie. Współpracujemy z samorządem województwa wielkopolskiego, na czele z marszałkiem Markiem Woźniakiem. Pracujemy w Wielkopolskiej Platformie Wodorowej oraz w komitecie monitorującym wprowadzenie środków z nowej perspektywy Unii Europejskiej - zaznaczył Krystian Kinastowski w swoim przemówieniu. - O Kaliszu mówi się coraz więcej i coraz lepiej. Weszliśmy do pierwszej ligi polskich miast, co potwierdzają liczne wyróżnienia, rankingi i wydarzenia rangi międzynarodowej i krajowej. Chociażby jutro w hali Arena rozegrany zostanie finał Orlen Pucharu Polski w piłce ręcznej – Kalisz będzie gościł najlepszych szczypiornistów w kraju. Ta jak obiecałem, każdego dnia zmieniamy Kalisz, żeby był jeszcze bardziej atrakcyjnym, jeszcze lepszym miejscem do życia.

Głos zabrali również przybyli goście.

Miejskie wyróżnienia

Następnie odbyła się ceremonia wręczenia godności i wyróżnień w uznaniu zasług dla miasta.

Honorowym Obywatelstwem Miasta Kalisza został prof. Akademii Kaliskiej, dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła - lekarz, specjalista chorób dziecięcych oraz zdrowia publicznego, rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Przez lata piastował stanowiska związane z ochroną zdrowia. W 2018 r. został wybrany rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Jego niezwykła aktywność i ogromne zaangażowanie doprowadziły do przekształcenia PWSZ w Akademię Kaliską. Dzięki staraniom rektora Akademia Kaliska już w październiku przekształci się w Uniwersytet Kaliski.

Odznakę Honorową Miasta Kalisza wręczono:

Prof. Akademii Kaliskiej dr hab. Ewie Andrysiak - bibliotekarce, nauczycielce akademickiej, prezesce Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu, wiceprezesce Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Niemal całe życie zawodowe poświęciła Kaliszowi, podobnie jak swoją twórczość naukową. Jest autorką kilkunastu książek i broszur oraz licznych artykułów o tematyce kaliskiej, przybliżającej nam postacie znanych kaliszan oraz szacownych instytucji. Za swoją pracę wielokrotnie nagrodzona została odznaczeniami państwowymi i branżowymi.

Pawłowi Brodowskiemu - to dziennikarz, redaktor naczelny czasopisma „Jazz Forum”, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Jego działalność to ponad dwie dekady ogromnego zaangażowania, przelewania jazzowej pasji na kaliską publiczność, gigantycznego nakładu pracy i promocji naszego miasta poprzez wyjątkowe, prestiżowe wydarzenie, jakim niewątpliwie jest Festiwal Pianistów Jazzowych.

Tomaszowi Jeżykowi - to współzałożyciel fundacji „Bread of Life”, założyciel klubu karate „Kyokushin-Kan Karate David Club”.Fundacja „Bread of Life”, rozwija się, skupiając pod swoją opieką coraz więcej dzieci i młodzieży, a także dorosłych. W Klubie Karate „Kyokushin-Kan Karate David Club” jako główny instruktor dzieli się swoją pasją z innymi, dlatego trenuje wielu młodych zawodników. Ponadto jest instruktorem terapii ds. uzależnień od narkotyków Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. Organizuje mnóstwo ciekawych imprez, pracuje od lat na rzecz organizacji pozarządowych, prowadząc zajęcia wśród osób uzależnionych i wykluczonych społecznie, pokazując młodzieży, że można osiągnąć sukces. Udowadnia wszystkim, że można dzielić życie rodzinne i pracę z pasją pomagania.

dr. n. med. Piotrowi Sudzie - to specjalista chorób dziecięcych, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, prezes Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego. Czynnie kultywuje pamięć historyczną o wielkich lekarzach z regionu. Jest organizatorem wielu spotkań i seminariów naukowych dotyczących organizacji służby zdrowia, historii polskiej i kaliskiej medycyny na terenie kaliskiej delegatury Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Przywraca naszej pamięci fakty i sylwetki zasłużonych lekarzy oraz historię placówek medycznych, a także dawne praktyki medyczne. Swoją pracę zawodową dzieli z działalnością na rzecz różnych instytucji, m.in. na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Kaliszu. Piotr Suda jest przykładem lekarza, dla którego praca to przede wszystkim misja i powołanie, to poświęcenie małemu pacjentowi, nie tylko w dzień, ale niejednokrotnie i w nocy o czym świadczą liczne pozytywne opinie.

Kaliskiemu Klubowi Sportowemu 1925 Kalisz - to powstały w 2005 r. spadkobierca tradycji nieistniejącego już KKS-u Kalisz, powstałego w 1925 r. Klub funkcjonuje obecnie w oparciu o trzy sekcje: piłkarską, sportów walki oraz pływacką. Wszystkie trzy sekcje KKS-u skupiają zarówno zawodników rywalizujących na poziomie seniorskim, jak również dzieci i młodzież. Dla najmłodszych sportowców udział w zajęciach i reprezentowanie Klubu podczas zawodów to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu i kształtowanie charakteru. Odnoszący liczne sukcesy Kaliski Klub Sportowy 1925 Kalisz jest wspaniałą wizytówką miasta, jego sportowym ambasadorem i promocją. A dla kibiców - wielokrotnie już - powodem do radości.

W uznaniu zasług dla Kalisza tytuły Honorowy Przyjaciel Kalisza nadano:

dr Joannie Dudek - dyrektorce Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, wykładowczyni akademickiej, propagatorce sztuki, inicjatorce kaliskiego biennale sztuki A-Kumulacje”;

Maciejowi Garbowiczowi - architektowi zawodowo związanemu z Grupą Antczak, pasjonatowi fotografii i wędkarstwa, ekologowi i miłośnikowi rzeki Prosny;

Agnieszce Gierz - dziennikarce i prezenterce Telewizji Kalisz, zaangażowanej w promowanie wśród dzieci i młodzieży pokazywania korzyści płynących z obcowania z naturą;

dr. Makaremu Górzyńskiemu - autorowi wielu publikacji, popularyzatorowi historii architektury Kalisza, zawodowo związanemu z Ośrodkiem Badań Regionalnych Akademii Kaliskiej;

Bogusławowi Monczyńskiemu - organizatorowi i propagatorowi turystyki kolarskiej, inicjatorowi powstania wielu znaczków turystycznych związanych z Ziemią Kaliską;

Mariuszowi Patysiakowi - fizjoterapeucie w Warsztacie Terapii Zajęciowej działającym przy Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie”, zaangażowanym w liczne akcje na rzecz osób niepełnosprawnych;

Sebastianowi Smolińskiemu - reprezentantowi firmy transportowej DeSmolio, zaangażowanemu w pomoc Kamieńcowi Podolskiemu - na swój koszt przewiózł do granicy polsko-ukraińskiej 50 ton darów;

Kazimierzowi Wojciechowskiemu - wieloletniemu prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kaliskiej, zaangażowanemu w działania na rzecz rozwoju Kalisza.

Nagrodę Miasta Kalisza otrzymał Lech Burchard.

Głos zabrali wyróżnieni - prof. Andrzej Wojtyła, dr Joanna Dudek i Robert Trzęsała w imieniu KKS oraz Paweł Brodowski.

- Dzisiejsze wyróżnienie mogę przyjąć tylko w wymiarze pracy całego zespołu ludzi, którzy tworzą dla Państwa Galerię Sztuki im. Jana Tarasina, w imieniu Pracowniczek i Pracowników, Rady Artystyczno-Programowej, darczyńców i mecenasów ale przede wszystkim Artystów. W Galerii Tarasina lubimy wyzwania i mamy powody czuć dumę ze swojej pracy. Zapraszamy artystów, żeby ich energia ożywiała Państwa wyobraźnię i Państwa serca, żeby poruszała - powiedziała Joanna Dudek, dyrektor Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

- Bardzo się cieszę, że w ostatnim czasie mogliśmy dostarczyć tyle emocji sportowych mieszkańcom, mamy nadzieję, że wszystko jeszcze przed nami. Trzymajcie za nas kciuki - powiedział Robert Trzęsała, prezes Kaliskiego Klubu Sportowego 1925 Kalisz.

Uczczono także wspólnie z obecnymi na sesji partnerami dwa jubileusze - 65 lat współpracy z Hautmont oraz 25 lat współpracy z La Louvière.

Nie zabrakło także akcentu muzycznego oraz poczęstunku.


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie