Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuchnia grecka - idealna dla zdrowia (PRZEPISY)

Joanna Karwecka
Kuchnia grecka - palce lizać!
Kuchnia grecka - palce lizać!
Kuchnia grecka. Kultura biesiadowania w Grecji ma niemalże religijny wymiar. Starożytni bogowie wiele czasu spędzali na ucztach, jedząc ambrozję i popijając nektar, które dawały im nieśmiertelność.

W greckiej mitologii znajdziemy informację, że to właśnie od bogów Grecy dostali wskazówki, jak przygotowywać solankowy ser Feta. Nazwa ta jest zastrzeżona tylko dla serów pochodzeniagreckiego, nawet jeśli sposób jego produkcji w innych krajach jest podobny.

Feta Psiti, czyli ser z grilla, Tzatziki, Taramas (pasta z dorsza), Melitzana sta Karvuna (grilowane bakłażany, pomidory i ser feta) to popularne greckie przystawki. A zastawienie przystawkami całego stołu to początek wieczornego biesiadowania w greckiej tawernie. - Kultura zamawiania posiłków w Grecji jest zupełnie inna. Po pierwsze, zamawia się na stół, a nie dla każdego osobno - opowiada Mariusz Lignowski, właściciel wrocławskiej restauracji Greco. - Po drugie, przy stole spędza się kilka godzin, w związku z tym jedzenia musi być mnóstwo. Dlatego przystawek się nie pomija - dodaje.

Kuchnia grecka - co wzmocni apetyt?

Dla wzmocnienia smaku i apetytu przed posiłkiem wypija się niewielką szklankę ouzo - anyżowej, 48-procentowej wódki. Podaje się ją z wodą, a po rozcieńczeniu zabarwia się na kolor mlecznobiały. Ouzo, tak jak inny typowy grecki alkohol, metaxa, jest w grupie produktów o zastrzeżonym kraju pochodzenia.

Po przystawkach przychodzi czas na dania główne. Nikt nie przejmuje się kolejnością jedzenia, dlatego na stole pojawiają się zupy i drugie dania jednocześnie. Co najchętniej Grecy jedzą podczas długich kolacji? Jeżeli chodzi o mięso, to najczęściej grillowane. Mimo tego, że tradycyjnym jest jagnięcina, ze względów ekonomicznych coraz częściej na stołach pojawia się wieprzowina. Tylko w czasie świąt wracają do tradycji - w poniedziałek wielkanocny greckie rodziny przygotowują pieczonego barana.

Kuchnia grecka - mięso nie jest najważniejsze

Ale to nie mięso króluje na greckich stołach. - Danie główne to przede wszystkim ryby i owoce morza- opowiada Piotr Lotka z restauracji Akropol. - Są one przygotowywane na tysiące sposobów, podawane zwykle w aromatycznych przyprawach i z dodatkiem warzyw - dodaje.

Warzywa serwuje się duszone, blanszowane, opiekane lub w postaci świeżych sałatek. Najpopularniejsze to pomidor, bakłażan i papryka. No i oczywiście oliwki - skarb narodowy Greków. Podstawowym produktem, na którym opiera się cała grecka kuchnia, jest oliwa z oliwek. Służy ona do smażenia, do przygotowywania sosów czy doprawiania sałatek. Gaje oliwne to nieodłączna część greckiego krajobrazu, a drzewko oliwkowe - tutejszej kultury. Symbolizuje ono płodność, długowieczność, pokój i nadzieję.

Same oliwki mogą być przygotowane z nadzieniem - z różnych serów i innych warzyw, lub marynowane w oliwie, occie czy solance. Najsławniejsze są oliwki kalamata pochodzące z Salonik. Ciekawymi przysmakami rodem z Hellady są też: dolmades - gołąbki zawijane w liście winogron, musaka - danie z zapiekanych ziemniaków, mięsa mielonego i bakłażanów czy ambelo-salata - sałatka z fasoli.

Kuchnia grecka - nie może zabraknąć wina!

Podczas wieczornych biesiad nie może oczywiście zabraknąć wina. Z bogatej karty greckich win Polacy wybierają najczęściej te półsłodkie, natomiast Grecy wolą wytrawne, czerwone. I jak mówi Mariusz Lignowski, zwykle domowej produkcji, bo każda szanująca się tawerna serwuje wino własnej roboty.

Po obfitej kolacji przychodzi czas na deser. W roli głównejpopularna w tej części świata jest baklawa, czyli bardzo słodkie ciasto miodowo-bakaliowe lub jogurt nemele - jogurt naturalny z orzechami. Nic dziwnego, że Grecy po wieczornym posiłku, który kończy się zazwyczaj późno w nocy, na śniadanie zadowalają się tylko kawą. Zawsze czarną - mleko jest dla turystów. Przy ogromnym upale można zamówić frappe - kawowy napój mleczny lub fredo - zimne, wodne esspresso. Czas pierwszego posiłku przychodzi w okolicach lunchu, ale zwykle to tylko lekka przekąska. Na przykład suflaki - mięso z warzywami zawinięte w chleb pita. Wpływ na taki tryb odżywiania się ma oczywiście również pogoda - palące słońce nie sprzyja ciężkim posiłkom w ciągu dnia.

Co jeszcze jest typowe dla greckiej kultury kulinarnej? Podobnie jak w innych krajach śródziemnomorskich, jedzenie poza domem. Grecy, nawet w czasach kryzysu, nie zmienili swoich przyzwyczajeń. Jedzenie to dużo więcej niż posiłek. To spotkanie z przyjaciółmi i rodziną, sposób spędzania wolnego czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto