Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupujemy sobie dom

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Wysokie ceny mieszkań sprawiają, że kupno domu na przedmieściach stało się opłacalnym przedsięwzięciem. Zamiast budować od podstaw można kupić gotową posiadłość.

Pośrednicy w handlu nieruchomościami zapewniają, że ceny domów jednorodzinnych nie rosną w tak szaleńczym tempie, jak mieszkań. Na rynku jest bowiem sporo ofert. Zdarza się, że duże i wykonane w starszych technologiach domy „nie schodzą” nawet przez kilkanaście miesięcy. To nie do pomyślenia w przypadku mieszkań. W przypadku domów największe zapotrzebowanie na rynku wtórnym jest na mniejsze budynki (100-200 m kw.) i w nowszych technologiach.

To nie jest proste

Zanim zdecydujemy się na wymarzony domek z ogródkiem, należy sprawdzić masę szczegółów.

Szukając wymarzonego domu, najpierw warto dokładnie przyjrzeć się okolicy, w której się znajduje. Warto sprawdzić w urzędzie gminy lub miasta plany zagospodarowania przestrzennego sąsiednich działek lub studium uwarunkowań. Może się bowiem okazać, że tereny te są przeznaczone pod inwestycje i istnieje możliwość, że w przyszłości koło naszego domu wyrośnie uciążliwy zakład.

Koniecznie trzeba sprawdzić stan prawny nieruchomości, czyli zajrzeć do księgi wieczystej. Stąd dowiemy się, jaka jest forma własności domu, kto jest jego właścicielem, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, czy dom ma odpowiednie dokumenty odbioru.

Uwaga na eternit

Po pierwsze, sprawdź stan elewacji budynku - czy nie ma na niej pęknięć, dowiedz się, z czego dom jest zbudowany. Przykładowo dom z pustaków może wymagać docieplenia. Niezwykle ważny jest stan dachu i fundamentów, sprawdź, czy nie przeciekają. W tym celu warto pójść na strych i do piwnicy i zobaczyć, czy nie ma tam zawilgoceń i grzybów. W przypadku dachu warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego jest zbudowany. Wciąż zdarzają się domy pokryte eternitem z domieszką azbestu. Taki dach to spory kłopot, bo - po pierwsze - jest to niezdrowe, a po drugie - do jego usunięcia potrzebna jest specjalizująca się w tym firma. Dodatkowo warto np. zwrócić uwagę, czy na dachu nie robi się przypadkiem „siodło” (dach się nie zapada). To może oznaczać, że wymaga on remontu.

Od pół miliona wzwyż

Niezwykle ważny jest stan instalacji: elektrycznej, gazowej czy grzewczej. Warto np. zobaczyć, czy w instalacjach są wykorzystane rury miedziane, czy szybciej utleniające się, dawniej stosowane rury ołowiane.

Zdecydowanie łatwiej jest ocenić stan ścian, podłóg, umeblowania, wyposażenia kuchni, czy łazienki. Przyjrzyj się także oknom, czy są szczelne i czy nie wymagają wymiany. Warto także sprawdzić np., czy dom jest podłączony do kanalizacji, czy wyposażony w szambo.

Na naprawdę porządny i w miarę nowy dom niewymagający remontu musimy wydać nawet 800-900 tys. zł. Największym zainteresowaniem domy mają jednak powierzchnię 100-120 m kw. Ciężko natomiast sprzedaje się duże domy, które kosztują powyżej 700 tys. zł. Przykładowe oferty: 450 metrowy dom w Stobnie pod Szczecinem (8 pokoi) można kupić za 720 000 złotych. W Mierzynie za porównywalny dom zapłacimy 550 000 złotych. Na szczecińskim Bezrzeczu dom o powierzchni 300 metrów zapłacimy 750 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto