Kwesta w Kaliszu na ratowanie zabytkowych cmentarzy. Zamiast tradycyjnej zbiórki, wpłata datków na konto

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Cmentarz prawosławny w Kaliszu
Cmentarz prawosławny w Kaliszu Andrzej Kurzyński
Udostępnij:
1 listopada w Kaliszu miała odbyć się jubileuszowa, dwudziesta kwesta na ratowanie zabytkowych cmentarzy. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała jednak plany organizatorów. Zamiast tradycyjnej zbiórki, będzie można wpłacać datki na konto.

Kwesta w Kaliszu odbywa się od 2001 roku, dzięki inicjatywie i współpracy Kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego, Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza” oraz Urzędu Miasta Kalisza. Zbiórka co roku przyciąga wielu wolontariuszy. Wśród tych ostatnich obecni są dziennikarze, samorządowcy, ludzie kultury i sportu, działacze społeczni, harcerze. Są kwestarze, którzy od początku lub od kilkunastu lat stają 1 listopada z czerwoną puszką i zachęcają do wrzucania datków.

W ciągu minionych 20 lat zebrano łącznie 155.091,37 zł. Te „cegiełki”ofiarowane z serca przez kaliszan i gości odwiedzających w tym dniu cmentarze są bezcenne, pozwoliły bowiem na zabezpieczenie i zachowanie nagrobków oraz pamięci o tych, którzy budowali nasze miasto oraz tworzyli jego życie gospodarcze, społeczne i kulturalne.
Na cmentarzu prawosławnym wyremontowano grobowiec rodzinny Myszkiewiczów, Grabowskich, Katasanowów. Odnowiono i uzupełniono metalowe ogrodzenie kaplicy Repphanów, przyścienny grób Leona Nieszkowskiego, prezydenta Kalisza w 1815 roku, na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. Na cmentarzu rzymskokatolickim odrestaurowano grób Adama Chodyńskiego, zabezpieczono tablicę płk. Rafała Zajączka, wykonano remonty dachu kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, grobowca Henryka Mikołaja Milera, powstańca styczniowego i żołnierza oraz konserwację nagrobka kaprala 3 Szwadronu 2 Pułku Ułanów Bolesława Bogackiego, który poległ w wojnie 1920 roku. Przed kilkoma dniami dobiegła końca konserwacja nagrobka Haliny Sutarzewicz ˗ regionalistki, zasłużonej nauczycielki i Honorowej Obywatelki Miasta Kalisza.

Kwesta w Kaliszu 2019 na ratowanie zabytkowych nagrobków uroczyście podsumowana

Kwesta w Kaliszu 2019 na ratowanie zabytkowych nagrobków uro...

Celem tegorocznej zbiórki jest zgromadzenie środków na zapłacenie faktury końcowej wykonawcy konserwacji nagrobka Haliny Sutarzewicz oraz na rozpoczęcie w 2021 roku kompleksowej restauracji, konserwacji na cmentarzu prawosławnym nagrobka Marii i Anny Daragan ˗ córek Michała Piotrowicza Daragana, carskiego gubernatora Kalisza.

Stan pandemii oraz obostrzenia sanitarne obowiązujące w przestrzeni publicznej, a także troska o bezpieczeństwo nas wszystkich ˗ wolontariuszy, darczyńców i osób pracujących przy przebiegu tego przedsięwzięcia sprawiły, że XX Jubileuszowa zbiórka odbędzie się w zmienionej formie ˗ poprzez wpłatę datku na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać: „darowizna ˗ kwesta 2020”).

Zbiórka będzie prowadzona w wydłużonym terminie tj. od 19 października do 11 listopada 2020 roku. W tym terminie, w biurze Kaliskiego Oddziału PTTK przy ul. Targowej 2 (tel. kontaktowy 509-360-171), od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-16, a w soboty od 8-14 można wrzucać datki do wystawionej tam tradycyjnej czerwonej puszki.

- Znając wrażliwość kaliszan na kwestie ochrony dziedzictwa kulturowego naszego miasta, Zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich o finansowe wsparcie XX zbiórki na rzecz ratowania zabytkowych kaliskich cmentarzy przy Rogatce. Niech tak jak corocznie, życzliwość dla tej szlachetnej idei oraz hojność darczyńców, zaowocuje zebraniem kolejnych środków służących zachowaniu naszej spuścizny kulturowej - zachęcają organizatorzy zbiórki.

TAK KWESTOWALIŚMY PRZED ROKIEM:


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie