Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ławnicy ślubowali w Sądzie Okręgowym w Legnicy

Jędrzej Rams
Jędrzej Rams
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Sądzie Okręgowym w Legnicy potrzeba ponad 90 ławników sądowych. Dzisiaj swoje ślubowanie złożyło niewiele ponad 30.

W Sądzie Okręgowym w Legnicy w piątek 8 grudnia br. miała miejsce uroczystość złożenia ślubowania przez ławników na kadencję 2024-2027 r.

Każdy z nich wypowiedział formułę: „Ślubuję uroczyście jako ławnik sądu powszechnego służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, stać na straży prawa, obowiązki ławnika wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według mego sumienia, dochować tajemnicy prawnie chronionej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości”.

Ławnicy będą orzekali w sprawach cywilnych, karnych oraz prawa pracy.

Jednym z nowych ławników został Maręk Rzęsista, mówi że jest emerytowanym policjantem i postanowił swoją wiedzę oraz zawodowe doświadczenie wykorzystać, aby usprawnić działanie polskiego sądownictwa.

- Może nie będzie to jakiś ogromny wkład, ale na pewno z korzyścią dla wymiaru sprawiedliwości. Każdy ławnik sądowy jest, powiedzmy to, czynnikiem społecznym w procesie orzekania wyroku. Sędzia codziennie orzeka w przeróżnych sprawach i ma takie profesjonalne spojrzenie na sprawy. Ten czynnik społeczny, jak ja go nazywam, może mieć inne spojrzenie na sprawę a więc może być pomocny przy wydawaniu wyroków - mówi Marek Rzęsista.

Ławnicy wybierają spośród siebie reprezentację tzw. radę ławników. Jednym z jej członków jest Wojciech Tylczyński z gminy Radwanice. Mężczyzna mówi, że zaangażowanie społeczne w funkcji ławników daje ogromną satysfakcję.

- Warto spróbować zostać ławnikiem. Nasza praca naprawdę może wpływać na decyzję sędziów. Pokazujemy czasami inne spojrzenie na sprawę. To sprawia, że mimo niekiedy trudnych spraw, trudnych rozpraw, ma się satysfakcję, że pomogło się sprawiedliwości. Ale to że takie zaangażowanie wciąga, widać po tym, że zechciałem zostać ławnikiem po raz trzeci - mówi Wojciech Tylczyński.

Ławników powinno być w Sądzie Okręgowym w Legnicy ponad 90. Niestety, proces zgłoszenia i wyłonienia ławników przez poszczególne gminy na terenie obejmującym okręg sądowy, przeszło nieco ponad 30 z nich. Dlatego na przełomie stycznia i lutego 2024 roku nastąpi kolejny etap naboru.

Kto może zostać ławnikiem?

Wszystkie wymagania wobec kandydatów na ławników są określone w art. 158 ustawy o ustroju sądów powszechnych. Czytamy tam, że ławnikiem może zostać osoba która:

  • posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
  • jest nieskazitelnego charakteru;
  • ukończył 30 lat;
  • jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku;
  • nie przekroczył 70 lat;
  • jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika;
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

Co ciekawe, kandydat na ławnika nie może zgłosić samego siebie, ale muszą to zrobić poniższe podmioty: prezes właściwego sądu, stowarzyszenie, organizacja społeczna/zawodowa (oprócz partii politycznych), a także co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru. Kandydaci są wybierani przez radnych gmin w głosowaniu tajnym.

Praca ławników nie podlega wynagrodzeniu a jedynie zwrotowi kosztów. Ławnicy na czas rozpraw otrzymują dzień urlopu w pracy.

Co ciekawe nie każdy może zostać ławnikiem. Nie mogą ubiegać się o to m.in. radni, duchowni, policjanci a nawet zawodowi prawnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto