Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarz weterynarii radzi: Pogwarki z gwarkiem

dr medycyny weterynaryjnej Jarosław Zajączkowski
Gwarek
Gwarek Wikipedia
Należący do rodziny szpaków gwarek to prawdopodobnie najlepszy „kopista dźwięków” wśród ptaków utrzymywanych w warunkach domowych.

Pochodzi z Azji. Jego podgatunki różniące się przede wszystkim charakterystycznymi żółtymi ozdobami na głowie spotyka się do dziś w Indiach, Indochinach, Półwyspie Malajskim i wyspach Indonezji. Średniej wielkości ptak osiągający długość od 24 do 30 cm. Cena zakupu młodego ptaka waha się w Polsce od sześciu do dziewięciu tysięcy złotych.

Weterynarz radzi - czytaj nasz serwis specjalny

Wybitne zdolności dźwiękonaśladowcze nie ograniczają się w przypadku gwarków tylko do ludzkiego głosu. Ptaki chętnie naśladują na przykład dźwięk budzika, telefonu komórkowego czy odkurzacza. Zdolny ptak potrafi odśpiewać hymn państwowy, marsyliankę, wypowiedzieć się na temat jakiegoś znanego polityka czy ocenić nową kreację pani domu.

Aby w pełni cieszyć się "gadającym ptakiem” należy sprowadzić go do domu w możliwie młodym wieku. Im częściej będziemy przebywać wraz z gwarkiem, powtarzając pożądane kwestie - tym wcześniej gwarek pojmie nasze nauki.

W naturze gwarki najchętniej przebywają w wysokich koronach drzew, odżywiając się przede wszystkim owocami, wzbogacając dietę w owady (szczególnie w okresie lęgowym). W mieszkaniach najlepiej trzymać gwarki pojedynczo (łatwiej się uczą ludzkiej mowy) w klatkach zabudowanych z boku i z tyłu o wymiarach 100 cm - 60 cm - 60 cm. Dno klatki powinno być wyłożone grubą warstwą gazet lub torfu. Opisane zabezpieczenia mogą okazać się niezbędne , ponieważ gwarki jako owocojady "produkują duże ilości bardzo wodnistego kału. Oczywiście o wiele lepiej trzymać gwarki w wolierze, jednak nie w każdym mieszkaniu istnieje możliwość jej ustawienia.

Gwarki karmimy codziennie świeża porcją pokarmu przeznaczonego specjalnie dla gwarków (do kupienia w sklepach zoologicznych). Dodatkowo podaje się świeże owoce (w zależności od sezonu) , rozmoczone suchary oraz od czasu do czasu owady (świerszcze, koniki polne, larwy mącznika). Odpowiednio utrzymywany ptak rośnie szybko, chętnie uczy się „gadania” a jego czarne pióra przybierają metaliczny połysk. W dobrych warunkach ptaki dożywają do dwudziestu lat.

Jarosław Zajączkowski DVM PhD
515 503 559
[email protected]


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto