Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu będą leczyć za pomocą... internetu

Mariusz Kurzajczyk
Porady i diagnozy będą wydawać ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu.
Porady i diagnozy będą wydawać ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. Andrzej Kurzyński
Diagnozy, porady, a nawet konkretne zalecenia dotyczące leczenia wydawać będą za pomocą internetu ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. Na razie skorzystać z nich będą mogli pacjenci ze szpitali powiatowych, ale w przyszłości program może być rozszerzony nawet na przychodnie czy poszczególne poradnie.

Najpierw konkretny, zakwalifikowany do programu lekarz otrzyma na swój telefon komórkowy SMS-a z wiadomością. Po zalogowaniu się na komputer, obojętnie czy w pracy, czy w domu, będzie mógł zapoznać się z opisem choroby, ewentualnie zdjęciami rentgenowskimi czy USG pacjenta. Na tej podstawie udzieli konsultacji, a nawet zaplanuje leczenie.

- Konsultacji kolegom z ościennych szpitali będą udzielać najbardziej wykwalifikowani lekarze - zapewnia Mariusz Kurpik, zastępca dyrektora kaliskiego szpitala.
W programie Telemedycyna chodzi przede wszystkim o skrócenie czasu pomiędzy badaniem a podjęciem leczenia. Obecnie pacjent ze szpitala powiatowego musi jechać do Kalisza osobiście lub wysyłane są jego zdjęcia. Tak czy inaczej pochłania to zbyt dużo cennego czasu.

Współpracą objętych jest ponad 20 szpitali z Wielkopolski, bo tyle się zgłosiło i podpisało umowy. Kaliscy lekarze do posługiwania się specjalną platformą przygotowują się od kilku tygodni. Od lutego oficjalnie ruszą konsultacje. Oczywiście współpracować będą wszystkie objęte Telemedycyną placówki. Niewykluczone, że także kaliski lekarz poprosi o konsultację profesora z poznańskiej kliniki, choć obecnie zdarza się to bardzo rzadko.

- Generalnie chodzi o to, żeby lekarze ze szpitali o niższym stopniu referencyjności mieli dostęp do diagnostyki specjalistów - tłumaczy rzecznik prasowy kaliskiego ,,okrąglaka'', Paweł Gawroński.

Na razie w programie są tylko szpitale, ale teoretycznie jest możliwe, żeby skorzystały z nie-go pojedyncze poradnie. Warunkiem jest zaakceptowanie i podpisanie umowy. Kaliski szpital znajdzie się w systemie, kiedy zaakceptowane dokumenty wrócą z Poznania.

Telemedycyna funkcjonuje już w Kaliszu od kilku lat na oddziale kardiologii. Dzięki stacji "lifenet" karetka pogotowia może wysłać wyniki badania EKG do dyżurnego kardiologa, który decyduje o dalszym postępowaniu z pacjentem.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto