Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Wkrótce ruszy nabór na eksperymentalne studia dualne

Daniel Andruszkiewicz
W czerwcu ruszy rekrutacja pierwszej grupy studentów na eksperymentalnej specjalizacji
W czerwcu ruszy rekrutacja pierwszej grupy studentów na eksperymentalnej specjalizacji FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ
W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej imienia Jana Amosa Komeńskiego ruszy wkrótce nabór na eksperymentalne w naszym kraju studia dualne.

Młodzi ludzie od października będą mogli kształcić się dziennie na kierunku elektrotechnika o specjalizacji elektromechatronika. Zajęcia będą połączone z pracą w lokalnych przedsiębiorstwach, dzięki czemu studenci zdobędą niezbędną praktykę oraz środki na własne utrzymanie.

Uczelnia przygotowała aż 41 miejsc na nowej specjalizacji. To liczna grupa zważywszy na fakt, że studia dualne są w Polsce nowością. Sprawdzają się jednak od lat w krajach skandynawskich i na zachodzie Europy.

– Musimy przystosowywać naszą ofertę do uwarunkowań gospodarczych. Potrzebni są nam inżynierowie i specjaliści, którzy od razu po opuszczeniu murów uczelni będą w stanie odnaleźć się na rynku pracy – mówi prof. zw. dr hab. inż. Czesław Królikowski, rektor PWSZ w Lesznie i pomysłodawca studiów dualnych.

Edukacja wygląda tak, że student spędza część czasu na zajęciach, a pozostałą w zakładzie pracy. Po konsultacjach z właścicielami firm ustalono, że będzie to na przemian po tygodniu w jednym, a potem w drugim miejscu. Praktyka i teoria będą tak połączone, że wiedzę zdobytą podczas wykładów będzie można od razu wykorzystać w przedsiębiorstwie.

– Zyskamy doświadczonych młodych ludzi, którzy nie powinni mieć problemów z zatrudnieniem. Już w trakcie studiów przedsiębiorcy będą z nimi podpisywać umowy o pracę i za nią płacić – mówi mgr Zbigniew Mocek, kanclerz PWSZ. – To oferta przede wszystkim dla osób mniej zamożnych, które poza wypłatą będą mogły liczyć na nasz system stypendiów socjalnych i naukowych oraz pokój w akademiku.

Właściciele firm byli bardzo zainteresowani pomysłem kształcenia dualnego, choć podczas pierwszych spotkań z władzami uczelni mieli sporo wątpliwości. Obawiali się, że po 3,5 roku „pompowania” pieniędzy w wykształcenie studenta-pracownika, nie będą w stanie zatrzymać go u siebie.

– Wyłącznie od przedsiębiorców będzie zależało, czy ich zatrzymają – przyznaje Mocek. – Choć problemów być nie powinno, bo wielu z nich zamierza namawiać już zatrudnionych pracowników, by dokształcali się w naszej uczelni.

Ostatecznie chęć współpracy wyraziło 17 przedsiębiorców z regionu leszczyńskiego, którzy zgodzili się przyjąć studentów do swoich zakładów.
– Jeśli nam się uda, to w ślad za nami pójdą inne polskie uczelnie – przewiduje dr inż. Eugeniusz Krysiak, pełnomocnik rektora do spraw uruchomienia nowej specjalizacji. – Już odbieramy telefony z pytaniami, jak to wszystko zorganizowaliśmy. Dzwonią także przedsiębiorcy, nawet z innych województw.

Rekrutacja kandydatów na kierunku elektrotechnika o specjalizacji elektromechatronika rozpocznie się pierwszego czerwca i potrwa do 22 lipca. W tym czasie prowadzona będzie też rekrutacja w firmach.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto