Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lider regionalnej "Solidarności" spotkał się z posłami Prawa i Sprawiedliwości ZDJĘCIA

BH
Bernard Niemiec spotkał się z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości
Bernard Niemiec spotkał się z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Wolski
Solidarność chce być traktowana po partnersku. Szef jej lokalnych struktur Bernard Niemiec spotkał się z parlamentarzystami PiS, aby omówić ten i inne postulaty „S”.

Tematem spotkania był przebieg posiedzenia przewodniczących regionów i branż NSZZ „Solidarność”, które odbyło się 11 stycznia oraz przyjęte przez komisję krajową stanowisko w sprawie sytuacji społeczno-gospodarczej oraz stan dialogu społecznego w Polsce.

Związkowcy nie zgadzają się na wybiórcze traktowanie poszczególnych grup zawodowych „budżetówki”.

- Ci, którzy prowadzą dialog nie otrzymują nic, a wygrywają tylko ci, którzy wychodzą na ulicę - powiedział Piotr Duda w jednym w telewizyjnych wywiadów. - Mówimy dość dzieleniu pracowników budżetówki.

Podczas poniedziałkowego spotkania szef kaliskiej „Solidarności” przekazał politykom Prawa i Sprawiedliwości postulaty związkowców.

- NSZZ „Solidarność” chce, aby traktowano nas po partnersku, w ramach dialogu społecznego - podkreśla Bernard Niemiec. - Jako związek dostrzegamy wiele pozytywnych działań obecnego rządu w sferze społecznej. Nie może jednak być tak, że zamiast zmniejszania dysproporcji w traktowaniu społeczeństwa, okazuje się, że wciąż są równi i równiejsi. „Solidarność” na to się nie zgadza. W Kaliszu mamy to szczęście, że poseł Jan Mosiński doskonale rozumie postulaty „Solidarności”. Niestety, jeden Jan Mosiński nie jest wstanie przekonać rządu. Dlatego spotykamy się w szerszym gronie.

Przewodniczący regionalnej „S” ufa, że pozostali parlamentarzyści obozu władzy też dostrzegą ich postulaty i wesprą działania NSZZ „Solidarność”.

Komentując rozmowy z kaliską „Solidarnością”, Jan Mosiński jako jedno z rozwiązań wskazuje na potrzebę rozpoczęcia szerokich rozmów, w których udział wzięłaby strona rządowa, społeczna oraz pracodawcy.

- Postulaty ujęte w stanowisku komisji krajowej to efekt braku działań rządu PO i PSL-u w latach 2007-2015. Obóz „dobrej zmiany” konsekwentnie naprawia stan państwa, w tym zwłaszcza obszar polityki społecznej. Należy wspomnieć, że pierwszy rok działań rządu premier Beaty Szydło poświęcony był naprawie prawa pracy, jak również szeroko rozumianej polityki społecznej i polityki senioralnej - podkreśla Mosiński, który w dalszym ciągu jest członkiem związku.

Dodaje, że rozumie postulaty „S”, natomiast katalog postulatów wymaga jego zdaniem podjęcia długofalowych rozmów i działań.

- W myśl arystotelesowskiego rozumienia roztropnych działań dla dobra wspólnego. Być może należałoby zwołać jakiś szczyt społeczny, socjalny, na którym rząd Mateusza Morawieckiego, pracodawcy i strona społeczna określiliby, w jaki sposób dzielić wzrost gospodarczy tak, aby jakaś cześć akceptowalna przez partnerów społecznych była przekazywana na poprawę sytuacji materialnej pracowników, czy też szeroko rozumiane kwestie dotyczące spraw socjalnych - zastanawiał się parlamentarzysta. - Chociażby zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, polityka podatkowa, czy też kwestia zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych składek członkowskich wnoszonych do związków zawodowych - dodał.

Zaznacza, że pozytywny klimat spotkania z przewodniczącym Niemcem zostanie przeniesiony na forum parlamentu.

Daria Ładocha i jej przepis na jajka ze szpinakiem

Dzień Dobry TVN

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto