Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lisków. Prezydent, premier i naczelny wódz odwiedzili wzorcową wieś. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Marszałek Edward Rydz - Śmigły dziękuje ks. Wacławowi Blizińskiemu za serdeczne powitanie. Obok stoi sołtys Liskowa, trzymając na tacy chleb i sól.
Marszałek Edward Rydz - Śmigły dziękuje ks. Wacławowi Blizińskiemu za serdeczne powitanie. Obok stoi sołtys Liskowa, trzymając na tacy chleb i sól. NAC.pl
W 1937 roku podkaliski Lisków odwiedziły najważniejsze osoby w państwie: prezydent RP Ignacy Mościcki, premier, a zarazem poseł ziemi kaliskiej Felicjan Sławoj Składkowski oraz marszałek Edward Rydz-Śmigły. Pretekstem do tej wizyty była wystawa "Praca i Kultura Wsi", którą we wzorcowej wsi przez miesiąc zwiedziło ponad 100 tys. osób!

Lisków został uznany za wzorcową wieś dzięki pracy miejscowego proboszcza ks. Wacława Blizińskiego. Obejmując w styczniu 1900 r. miejscową parafię ks. Wacław Bliziński zastał niedokończony kościół, jednoklasową szkołę w ruderze, analfabetyzm, plagę pijaństwa i kradzieży.

Lisków wzorcową wsią

Blisko 40 lat później we wsi działały 3 spółdzielnie (mleczarska, kredytowa oraz rolniczo-hodowlana z własnym młynem, piekarnią i cegielnią), funkcjonowała 7-klasowa szkoła powszechna i 3 szkoły zawodowe (Szkoła Hodowlana, Szkoła Zawodowa Żeńska i Szkoła Rzemieślniczo-Przemysłowa), sierociniec dla 300 dzieci, Dom Ludowy oraz ośrodek zdrowia.
Lisków wyróżniał się spośród większości faktem, że był częściowy skanalizowany i zwodociągowany, miał własną małą elektrownię, stałe połączenie komunikacyjne z Kaliszem, 12 telefonów i 50 odbiorników radiowych. Funkcjonowały liczne organizacje społeczne i kulturalne (straż ogniowa, Koło Gospodyń Wiejskich, kółko rolnicze, Klub Inteligencji), a ewenementem na skalą krajową była własna gazeta "Liskowianin".

Ksiądz Wacław Bliziński

Wacław Bliziński urodził się 28 lipca 1870 roku w Warszawie. Na przełomie wieków trafił do wsi Lisków pod Kaliszem, żeby ją zupełnie odmienić.

ZOBACZ TAKŻE: LISKÓW UPAMIĘTNI KSIĘDZA BLIZIŃSKIEGO

W ciągu 39 lat pracy duszpasterskiej i społecznej stworzył w Liskowie kompleks organizacji spółdzielczych, oświatowych i kulturalnych, których celem było zaspokojenie potrzeb materialno-duchowych jego mieszkańców. Był jednym z prekursorów społecznego zaangażowania duchowieństwa w Królestwie Polskim na wsi. Proboszcz liskowski aktywnie włączał się w różnego typu inicjatywy na szczeblu regionalnym i krajowym. W 1906 r. został współzałożycielem i prezesem Kaliskiego Związku Spółek Rolniczo-Handlowych. Był współzałożycielem i należał do ścisłego kierownictwa związków rewizyjnych skupiających spółdzielnie rolnicze w dawnej Kongresówce. W styczniu 1935 r. został wybrany jednym z dwóch wiceprezesów Rady Głównej, a w grudniu tego roku prezesem Warszawskiej Rady Okręgowej Związku Spółdzielni Rolniczych i Zarobkowo-Gospodarczych RP. Od czerwca 1935 r. był prezesem Rady Nadzorczej Centralnej Kasy Spółek Rolniczych (którą współtworzył w 1917 r.), a w marcu 1939 r. minister skarbu mianował go na 2 lata członkiem Państwowej Rady Spółdzielczej. Był także posłem na Sejm Ustawodawczy, a w 1938 r. z nominacji prezydenta Mościckiego został senatorem.
W czasie okupacji hitlerowskiej musiał się ukrywać. Zmarł w Częstochowie 21 października 1944 r., a we wrześniu 1947 r. pochowano go, zgodnie z jego wolą, na liskowskim cmentarzu.

Wystawa "Praca i Kultura Wsi"

Podsumowaniem pracy ks. Wacława Blizińskiego w Liskowie była ogólnopolska wystawa "Praca i Kultura Wsi" w 1937 r. Miało ona na celu przedstawienie całokształtu dorobku gospodarczego, społecznego, kulturalnego i oświatowego wsi polskiej z terenu województwa łódzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć Liskowa. Podczas wystawy, premier Felicjan Sławoj Składkowski, protektor wystawy, został honorowym obywatelem gminy Lisków. W rewanżu premier zaproponował i sfinansował postawienie pomnika Twórców Liskowa. Wielki głaz narzutowy, postawiony na postumencie przed budynkiem Spółdzielni Mleczarskiej, został odsłonięty w listopadzie 1938 r. Wyryto na nim nazwiska założycieli pierwszej liskowskiej kooperatywy.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto