Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Kalisz będzie miało o jednego partnera mniej?

OPRAC.: BH
1 stycznia 2022 przestała istnieć gmina Heerhugowaard, partner Kalisza
1 stycznia 2022 przestała istnieć gmina Heerhugowaard, partner Kalisza Bartłomiej Hypki
Po niespełna 30 latach kończy się partnerstwo między Kaliszem a Heerhugowaard. 1 stycznia 2022 przestała istnieć gmina o tej nazwie. Jej następcą jest nowy twór - Dijk en Waard, powstały ze scalenia samorządów Heerhugowaard i sąsiedniego Langedijk.

Oczywiście z map nie znika nazwa miasteczka, będącego dotąd stolicą holenderskiego partnera Kalisza. Jednak w Królestwie Niderlandów podmiotami są gminy a nie same miasta. Stąd umowę podpisaną w Kaliszu 11 czerwca 1992 roku, a w Holandii kilka miesięcy później - 13 października 1992, sygnował burmistrz gminy Heerhugowaard a nie miasta o tej nazwie.

- Żeby to zrozumieć, trzeba się zagłębić w różny od polskiego system samorządów lokalnych w Niderlandach. Od wielu lat w tamtejszym królestwie jest silna tendencja do scalania gmin i tworzenia coraz większych samorządów. Niektóre miejscowości w ostatnim trzydziestoleciu przechodziły ten proces nawet dwukrotnie - tłumaczy Daniel Aleksandrzak, który zgłębia zawiłości niderlandzkich samorządów.

Dla przykładu podaje, że wioska Erp, położona niedaleko 's-Hertogenbosch (to prawidłowa pisownia) - stolicy Brabancji Północnej, do 1994 roku była wspólnie z dwoma wsiami: Keldonk i Boerdonk samodzielną, około 7-tysięczną gminą. Potem jednak połączyła się z większym sąsiadem - Veghel, stając się częścią gminy o tej nazwie. Jednak już w 2017 roku gmina Veghel przeprowadziła fuzję się z dwoma sąsiednimi – Schijndel oraz Sint-Oedenrode, tworząc nowy podmiot nazwany Meierijstad.

- Jak informuje Centraal Bureau voor de Statistiek, czyli niderlandzki odpowiednik GUS, 1 stycznia 2022 liczba gmin w tym kraju będzie wynosiła 345, czyli o 7 mniej niż w 2021. Jeszcze 10 lat wcześniej w Królestwie Niderlandów funkcjonowało 415 samorządów gminnych - dodaje Daniel Aleksandrzak.

Co dalej z partnerstwem?

Co dalej z holenderskim partnerem Kalisza? Nie wiadomo. Jednak jak tłumaczy Agnieszka Tomaszewska, która w Urzędzie Miasta Kalisza zajmuje się kontaktami z zagranicznymi partnerami, powód jest prozaiczny, bo po niderlandzkiej stronie nie ma z kim rozmawiać.

Jak można przeczytać na witrynie internetowej znikającej gminy Heerhugowaard, już 29 listopada 2021 Peter Rehwinkel otrzymał powołanie do pełnienia obowiązków burmistrza nowej gminy. Stanowisko objął 1 stycznia 2022. Na mianowanie przez króla Wilhelma Aleksandra pełnoprawnego włodarza Dijk en Waard, trzeba będzie poczekać jeszcze dłużej.

Nie zmienia to faktu, że jeszcze kilka dni temu władze grodu nad Prosną były zaskoczone informacją o zniknięciu gminy Heerhugowaard.

- Łączenie gmin jest wieloletnim procesem, na który składają się szerokie konsultacje oraz analizy ekonomiczne. Ostateczną decyzję podejmuje niderlandzki parlament, a dyskusje w nim bywają czasami bardzo burzliwe - tłumaczy Aleksandrzak.

Doświadczyły tego niedawno północnobrabanckie samorządy Uden oraz Landerd, których połączenie (z powodu protestów mieszkańców miejscowości Schaijk, której bliżej do sąsiedniego Oss) do ostatniej chwili wisiało na włosku. Ostateczną zgodę na scalenie w gminę Maashorst wydano niespełna pół roku temu. Wybory do rad nowo powstających gmin odbyły się w Niderlandach 24 listopada 2021.

Zobacz także:

Stowarzyszenie Morsy Kalisz i noworoczny maraton zimnych kąpieli

Stowarzyszenie Morsy Kalisz i noworoczny maraton zimnych kąp...

Kolędowanie w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. ZDJĘCIA

W Psierocińcu ze starymi i schorowanymi psami żyje…sarenka. ...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto