Michał Asperski wygrał bieg na 60 km rozgrywany na najwyższej górze świata! ZDJĘCIA

Michał Asperski na Tenzing Hillary Everest Marathon
Michał Asperski na Tenzing Hillary Everest Marathon Michał Asperski
Tradycyjnie 29 maja w Nepalu rozgrywany jest słynny bieg Tenzing Hillary Everest Marathon. Na najdłuższym, 60-kilometrowym dystansie zwyciężył kaliszanin Michał Asperski.

Everest Marathon. Kaliszanin Michał Asperski wygrał bieg na 60 km rozgrywany na najwyższej górze świata!

Rozgrywany na dachu świata Tenzing Hillary Everest Marathon to bieg pod wieloma względami wyjątkowy. Dwa tygodnie przed startem uczestnicy przylecieli do Katmandu, by po dwóch dniach turystycznym samolocikiem polecieć do Lukli. Dodajmy, że to ten sam samolot, który przed kilkoma dniami spadł w Himalajach. W katastrofie zginęła załoga i wszyscy pasażerowie.

Z Lukli biegacze rozpoczęli marsz pod górę. To ważny element aklimatyzacji. Ostatecznie dotarli do Everest Base Camp na wysokości 5364 m. Stąd w niedzielę, 29 maja 2022 roku wystartowali w dół, mając do pokonania 60 km, w tym kilka ostrych podbiegów. Meta była na wysokości 3446 m.

Kaliszanin Michał Asperski spisał się znakomicie, bowiem jako pierwszy Polak triumfował w Tenzing Hillary Everest Marathon na najdłuższym, 60-kolometrowym dystansie.

- To był mój dzień, wszystko poszło zgodnie z założonym planem, dzięki temu udało mi się wygrać Everest Marathon na najdłuższym dystansie Extrem Ultra 60 km w kategorii „obcokrajowiec”. Nepalczycy na wszystkich dystansach mają własna kategorię, gdyż na tych wysokościach są bezkonkurencyjni). Całość trasy przebiegała na średniej wysokości nieco ponad 4000 m npm. Czas to 11h13”54’. Chciałem podziękować swojej rodzinie za wyrozumiałość i cierpliwość w znoszeniu wszystkich moich wariactw - podsumował swój udział w tym ekstremalnym biegu.

Dodajmy, że data startu jest nieprzypadkowa. 29 maja 1953 roku Szerpa Norgay Tenzing i Nowozelandczyk Edmund Hillary zdobyli szczyt Mt. Everestu jako pierwsi ludzie na świecie. 50 lat później, dla uczczenia tamtego wydarzenia, zorganizowany został pierwszy Tenzing Hillary Everest Marathon.

Wyniki Everest Extreme Ultra Marathon (60 km)

Obcokrajowcy
1. Michał Asperski 11:13:54

Nepalczycy
1. Arjun Rai Kulung ( 7:04:35)
2. Gopal Tamang (7:39:32)
3. Durga Raj Budha (7:39:33)

Warto przypomnieć, że w przeszłości Polacy wygrywali Tenzing Hillary Everest Marathon, ale na krótszym, klasycznym dystansie 42 km. W 2017 roku zwyciężył Piotr Hercog z czasem 4:38:22, a drugie miejsce zajął Robert Celiński, który na metę wbiegł 10 minut później. W kolei w 2011 roku najszybszą kobietą była Sylwia Jaśkowiec, która uzyskała czas 5 godzin i 34 minuty.