Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu chce zakupić XVI-wieczny atlas [FOTO]

Daria Kubiak
Atlas z XVI w. dla kaliskiej biblioteki?
Atlas z XVI w. dla kaliskiej biblioteki? Daria Kubiak
Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Kaliszu, chce przystąpić do aukcji, która odbędzie się 25 listopada w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Jednym z licytowanych przedmiotów będzie XVI- wieczny atlas, w którym na jednej z map zaznaczona jest Calisia.

Informacje o mających się odbyć aukcjach oraz katalogi biblioteka otrzymuje z domów aukcyjnych.
- Niemal na każdej aukcji oferowane są przedmioty m.in. starodruki stanowiące cenne dla nas calisiana- rarytasy poświęcone historii naszego miasta. Na jednej z takich aukcji wylicytowałem „Album de Kalisch” Jana Wilhelma Diehla- mówi Adam Borowiak, dyrektor kaliskiej biblioteki.

To oczywiście jedna z wielu cennych pozycji, w zbiorach kaliskiej biblioteki, które zostały wylicytowane na aukcjach antykwarycznych. Teraz biblioteka stoi przed kolejną szansą na zdobycie cennego dzieła.

Egzemplarz pomnikowego dzieła kartograficznego autorstwa Klaudiusza Ptolemeusza, greckiego astronoma, matematyka i geografa pochodzi z wydania weneckiego z 1562 roku. XVI-wieczny atlas zawiera ogółem 64 mapy.

Jak zapewnia dyrektor Adam Borowiak biblioteka dołoży wszelkich starań, aby XVI-wieczny atlas z mapą potwierdzającą ponad 1800-letnią historię Kalisza trafił do naszego miasta.

- Naszym moralnym obowiązkiem jest zabieganie o to, aby wszystko to, co dotyczy przeszłości naszego miasta wróciło do Kalisza, by służyć obecnym i następnym pokoleniom. Biblioteka jest tylko depozytariuszem pozyskanych dzieł . Ptolemeuszowy atlas wśród 64 map zawiera 27 map Europy. Na jednej z nich zaznaczono Kalisz. Nasze miasto szczyci się najstarszą metryką, którą potwierdził Klaudiusz Ptolemeusz w swoich mapach. XVI-wieczny atlas jest tego świadectwem. Powinniśmy go mieć w swoich zbiorach, aby nie opierać się tylko na literaturze, bądź na innych artefaktach znajdujących się w Bibliotece Narodowej czy Jagiellońskiej. To powinno być u nas i kaliszanie powinni szczycić się tego rodzaju obiektami, potwierdzającymi naszą przeszłość-dodał Adam Borowiak.

Zakup XVI-wiecznego atlasu w drodze licytacji przekracza oczywiście możliwości finansowe biblioteki. Na szczęście władze miasta są zainteresowane tym, aby cenny eksponat znalazł się w Kaliszu.

Zobacz także

Ekshumacja Gabrieli Zych, kaliszanki, która zginęła w katastrofie smoleńskiej:

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto