Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Lipna podrzucają odpady wielkogabarytowe. Za wywóz muszą płacić wszyscy

Joanna Chrzanowska
Joanna Chrzanowska
Wojciech Alabrudziński
To naprawdę spory problem. Wystawianie starych mebli, gruzu czy niepotrzebnych sanitariatów przed bloki jest niestety w Lipnie nagminne.

Odpadów wielkogabarytowych nie można umieszczać przy pergolach śmietnikowych. Niestety, wielu mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej w Lipnie tak właśnie postępuje.

- Średnio dwa razy w miesiącu nasi pracownicy muszą wywozić te odpady – mówi Maciej Kmita, prezes SM w Lipnie. - Mamy swój samochód, mamy konserwatorów, ale przecież dzień pracy kosztuje.

Podrzucanie mebli czy innych dużych odpadów odbywa się głównie nocą. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lipnie ma monitoring. W sumie sześćdziesiąt kamer na wszystkich osiedlach.

- Jeśli uda się nam dotrzeć do osoby, która pozbyła się odpadów w niedozwolony sposób, to oczywiście wysyłamy upomnienia – dodaje Maciej Kmita. - Wówczas zobowiązana jest je usunąć.

Jeśli jednak mieszkaniec podrzucający „wielkogabaryty” nie zostanie zlokalizowany, to wówczas na wywózkę takich odpadów w pewnym sensie zrzucają się wszyscy. Spółdzielnia przecież nie funkcjonowałaby, gdyby nie pieniądze lokatorów.

Śmieci to też inny problem. Nie brakuje lipnowian, którzy podjeżdżają pod pergole i podrzucają śmieci, na przykład budowlane. Są też takie przypadki, że śmieci komunalne lądują w zwykłych koszach na śmieci lub też zalegają pod pergolami. Jak to wytłumaczyć? Lenistwo? Notoryczne zapominanie kluczy do śmietnika? Niestety na terenie blokowisk istnieje spora anonimowość. Nie zawsze uda się namierzyć osobę, która nie dba o porządek.

- Często apelujemy do mieszkańców, wywieszamy informacje – tłumaczy Kmita.

Pamiętajmy, pozbywamy się mebli czy sprzętu AGD powinniśmy zadbać o to, aby wywieźć go do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W Lipnie znajduje się przy ul. Wyszyńskiego. Odpady są przyjmowane bezpłatnie, trzeba jednak mieć własny transport. - Do PSZOK-u można zawieźć: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, odzież, tekstylia, odpady komunalne ulegające biodegradacji i odpady zielone, przeterminowane lub niewykorzystane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, lampy fluorescencyjne, żarówki, świetlówki, meble i inne odpady wielkogabarytowe pochodzące z gospodarstwa domowego, odpady rozbiórkowe z drobnych remontów oraz zużyte opony pochodzące z pojazdów użytkowanych w gospodarstwie domowym.

Dwa razy w roku organizowane są też mobilne zbiórki. O częstotliwości decyduje samorząd przy rozpisywaniu przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lipno.naszemiasto.pl Nasze Miasto