Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania w Kaliszu: Na komunalne "M" nadal liczy 1270 osób

Daria Kubiak
Wiceprezydent Kalisza Karolina Pawliczak przedstawiła założenia polityki mieszkaniowej miasta
Wiceprezydent Kalisza Karolina Pawliczak przedstawiła założenia polityki mieszkaniowej miasta Daria Kubiak
Aktualizacja wniosków o przydział mieszkań komunalnych, zwalczanie cwaniactwa wśród lokatorów unikających odpowiedzialności za dewastację mieszkań, efektywniejsze odzyskiwanie długów lokatorskich, budowa mieszkań komunalnych i powstanie domu seniora – zapowiada wiceprezydent Kalisza Karolina Pawliczak, jako zadania miasta na najbliższą przyszłość.

Wbrew zapowiedziom sprzed wyborów samorządowych w Kaliszu nie powstał jeszcze żaden nowy budynek komunalny. Mimo to wiceprezydent Karolina Pawliczk uważa, że osiągnięto już pierwszy sukces, gdyż liczba osób uprawnionych do mieszkań komunalnych zmniejszyła się o kilkadziesiąt osób z 1304 do 1270.

- Stało się tak dzięki weryfikacji składanych wniosków o przydział mieszkań. Okazało się, że wiele osób składało je kilkanaście lat temu. Ci wnioskodawcy dzisiaj nie są już zainteresowani przydziałem mieszkania od miasta, bo albo załatwili je sobie we własnym zakresie albo mieszkają za granicą – wyjaśnia Karolina Pawliczak.

Wiceprezydent zapowiedziała także, że wysiłki miasta będą skierowane na pomoc tym osobom, które rzeczywiście jej potrzebują. Tymczasem wśród wnioskodawców są także osoby z kilkoma wyrokami eksmisyjnymi, które pozostawiają mieszkania zdewastowane. Miasto musi więc ponosić nakłady, aby takie lokale doprowadzić do odpowiedniego standardu i móc je przekazać kolejnym najemcom.

- Nie będziemy tolerować dewastacji mienia komunalnego. Obecne przepisy prawa nie pozwalają jednak miastu odmówić przydziału mieszkania osobom dewastującym lokale. Być może w przyszłości uda się rozwiązać ten problem poprzez tanie budownictwo modułowe – dodała Karolina Pawliczak.

W najbliższych planach miasta, wynikających wprost z uchwały rady miejskiej, uszczelniającej sposób wynajmowania mieszkań leży min. oferta dla seniorów. Miasto zamierza wyjść naprzeciw oczekiwaniom seniorów zajmujących mieszkania 80 – 100 metrowe, ogrzewane piecami węglowymi i stworzyć im możliwość zamiany na mniejsze.

- UAM zamierza zwrócić miastu, przekazany uczelni w przeszłości akademik przy ul. Częstochowskiej. Jeśli analizy adaptacji budynku na mieszkania komunalne wypadną pomyślnie, to w przyszłym roku seniorzy się wprowadzą. Odzyskane lokale zostaną ponownie zagospodarowane – dodała wiceprezydent.

Kaliszanie czekają jednak najbardziej na rozwój taniego budownictwa komunalnego. Jednak te plany jak na razie są w powijakach.

- Jesteśmy w trakcie analizy. W listopadzie rusza program rządowy, stwarzający możliwość kredytowania inwestycji. Chodzi nam o to, aby budować mieszkania dla tych osób, których nie stać na kredyt deweloperski. Docelowo, po spłacie kredytu mieszkania stałyby się własnością najemców - zapewnia Karolina Pawliczak.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto