18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miłośnicy zwierząt domagają się likwidacji dwóch podkaliskich hodowli psów

Andrzej Kurzyński
Sylwester Piechowiak z ,,Help Animals'' przed salą rozpraw.
Sylwester Piechowiak z ,,Help Animals'' przed salą rozpraw. Andrzej Kurzyński
Od kilku już lat obrońcy praw zwierząt domagają się likwidacji dwóch dużych hodowli psów pod Kaliszem. Według nich, zwierzęta są tam trzymane w okrutnych warunkach.

Za budy służą im metalowe beczki. W dodatku psy, w większości mieszańce ras uznawanych za niebezpieczne, trzymane są na zbyt krótkich łańcuchach, a na szyjach zamiast obroży mają zawinięte szmaty, które powodują okaleczenia. Taka sytuacja trwa już od kilku lat. Jeszcze w 2004 roku Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami złożyło w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie polegającym na znęcaniu się nad psami przez właściciela hodowli w Stobnie i w Pośredniku. Postępowanie zostało wtedy umorzone. W 2007 roku sprawa ponownie trafiła do prokuratury za sprawą Kaliskiego Stowarzyszenia Pomocy dla Zwierząt ,,Help Animals''.

- Wyrok, jaki wówczas zapadł był kuriozalny. W trybie nakazowym sprawca został skazany na grzywnę w wysokości 1000 złotych. Sąd nie odniósł się w ogóle do sprawy zakazu hodowli i odebrania zwierząt - mówi Sylwester Piechowiak, prezes stowarzyszenia. - Efekt jest taki, że sprawca zapłacił grzywnę i dalej w majestacie prawa prowadzi działalność. A opinia biegłego lekarza weterynarii, która była wydana w tej sprawie jest druzgocąca i wskazuje, że psy przechodziły prawdziwą gehennę. Psom przycinano uszy i prowadzono doświadczenia w zakresie mieszania różnych ras. Nie mamy na to najmniejszych dowodów, że zwierzęta te były wykorzystywane do nielegalnych walk, ale plotka wiejska niesie, że podobno tak.

Hodowle istnieją do dzisiaj. Dlatego jeszcze w ubiegłym roku działacze ,,Help Animals'' złożyli kolejne doniesienie do prokuratury.
- Nie wiem jak obecnie wyglądają warunki w hodowlach. Z niewiadomych powodów prokurator prowadzący postępowanie uznał, że nie jesteśmy w nim stroną. Dopiero zażalenie do Prokuratury Okręgowej sprawiło, że przywrócono nam uprawnienia strony, ale było już sporządzeniu aktu oskarżenia - żali się Piechowiak.

W piątek miał ruszyć proces właścicieli hodowli. Nie pojawili się oni jednak w sądzie. Sąd Rejonowy w Kaliszu nie otrzymał potwierdzenia, czy wezwania w ogóle do nich dotarły. Obrońca oskarżonych, mecenas Piotr Miniecki sprzeciwił się, by działacze stowarzyszenia ,,Help Animals'' występowali w procesie jako oskarżyciele posiłkowi. Argumentował to tym, że jego zdaniem w całej sprawie nie ma bowiem pokrzywdzonych. Z kolei mecenas Krzysztof Kaczmarek, pełnomocnik ,,animalsów'' podkreślał, że już na etapie śledztwa stowarzyszenie zostało uznane za stronę postępowania. Ostatecznie sąd uznał rację stowarzyszenia i jednocześnie odroczył proces do 20 kwietnia. Adwokat oskarżonych nie chciał komentować całej sprawy. Miłośnicy zwierząt zapowiadają, że będą się domagać zamknięcia hodowli i odebrania około 80 psów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto