Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Misja ASAR w Kaliszu. Śmigłowiec wojskowy lądował przy kaliskim szpitalu. ZDJĘCIA

OPRAC.: ESA za Szpital Kalisz
Już po raz drugi w tym roku personel medyczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu brał udział w akcjach poszukiwawczych misji ASAR. Swoją rolę w ćwiczeniach miał Szpitalny Oddział Ratunkowy, który udzielał pomocy poszkodowanym w katastrofie lotniczej.

Sprawdzian zdolności operacyjnej w ramach misji ASAR odbył się w niedzielę 16 października. Głównym miejscem działań była m. Grabienice gm. Rzgów w pow. Konińskim. Wg założeń operacyjnych, rodzajem zdarzenia była katastrofa lotnicza – wypadek paralotni.

Nad obszarem leśnym opodal miejscowości Grabienice doszło do nagłych podmuchów wiatru, w wyniku czego doszło do uszkodzenia czaszy skrzydła paralotni. Wskutek tych zdarzeń meteorologicznych paralotniarz wraz z pasażerem rozbili się w terenie leśnym. Paralotniarz podczas opadania za pośrednictwem radiotelefonu nadał sygnał „Mayday”.

Szpital w Kaliszu brał udział w sprawdzianie zdolności operacyjnej w ramach misji ASAR

- Do akcji ratowniczych zostały skierowane miejscowe siły ratownicze oraz śmigłowiec Mi-8 służby ASAR z 4 LZPR w Łęczycy oraz Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza WSR z Wrocławia. W trakcie działań ratowniczych poszkodowani w katastrofie lotniczej zostali podjęci na pokład statku powietrznego śmigłowca Mi-8 i przetransportowani do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. Pacjenci zostali przekazani do zespołów transportu medycznego, następnie procedury ratowniczo – medyczne prowadzone były w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – informuje szpital w Kaliszu.

Poszkodowanym/pozorantom z grupy czerwonej udzielono stosownej pomocy i zatrzymano (umownie) w szpitalu. W trakcie działań pozorantom towarzyszył moderator – koordynator medyczny, który oceniał działanie służb.

Za charakteryzacje pozorantów odpowiadał Wydział Kosmetologii Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Działania ASAR były sprawdzianem gotowości operacyjnej i możliwości lądowania na kaliskim lądowisku, a dla SOR - treningiem w przypadku ewentualnych działań z dużą ilością poszkodowanych.

Czytaj więcej:

Za sprawdzenie gotowości operacyjnej służby ASAR odpowiedzialne było Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Zespół Koordynacji Medycznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza Nocny Tropiciel – RENEGADE/SAREX, a ze strony szpitala – dyrektor. Postanowiono kontynuować w następnych latach współpracę.

- Pierwsze takie duże, wspólne przedsięwzięcie, m.in. z Grupą Poszukiwawczo – Ratowniczą Nocny Tropiciel przeprowadzono w pierwszej połowie maja b.r. z udziałem m.in. Pogotowia Ratunkowego i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – dodaje szpital w Kaliszu.

ZOBACZ TAKŻE:

Złota polska jesień zawitała do Parku Miejskiego w Kaliszu

Złota polska jesień zawitała do Parku Miejskiego w Kaliszu ZDJĘCIA

Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Granty dla najlepszych uczniów

Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Granty dla najle...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto