Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie pióra, pędzla i dłuta. Wystawa "Artyści olimpiady" w kaliskiej bibliotece ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Mistrzowie pióra, pędzla i dłuta. Wystawa "Artyści olimpiady" w kaliskiej bibliotece
Mistrzowie pióra, pędzla i dłuta. Wystawa "Artyści olimpiady" w kaliskiej bibliotece Mateusz Halak
W Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu można oglądać ekspozycję poświęconą Polakom nagrodzonym w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury. Odbywał się on równolegle z letnimi igrzyskami olimpijskimi w latach 1912-1948.

Ekspozycja w filii przy alei Wolności poświęcona jest Polakom nagrodzonym w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury - igrzyskach, w których orężem było rzemiosło artystyczne, literacka jakość pióra, a także predyspozycje fizyczne. Wśród tych ostatnich cech kandydatów do prastarych laurów olimpiady, przydawały się one do dyscyplin, które obecnie nie funkcjonują w kanonie olimpijskim: alpinizmu czy szybownictwa. Znacznie więcej aniżeli w dyscyplinach "siłowych" przyznano medali duszom artystycznym - malarzom, pisarzom, rzeźbiarzom, muzykom czy architektom i historykom sztuki.

- Konkurs został wymyślony przez Pierre'a de Coubertina, francuskiego barona, historyka i pedagog, uważanego za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego. W ramach konkursu artyści ideę sportową wcielali w dzieła sztuki, w rozmaitych dziedzinach. W efekcie powstały dzieła literackie, plastyczne i muzyczne. Jest także spora grupa polskich artystów, którzy zdobyli laury w konkursie. Prezentujemy ich w stylizacjach przygotowanych przez Mateusza Halaka jako sportowców igrzysk starożytnych, ze złotym laurem na głowie. Pokazujemy również ich dzieła sztuki - tłumaczy Robert Kuciński, dyrektor MBP w Kaliszu.

Pierwszy złoty medal dla naszego kraju w Amsterdamie (1928) wywalczył Kazimierz Wierzyński za tomik poezji "Laur olimpijski". Na tych samych igrzyskach Władysław Skoczylas otrzymał brąz za grafikę "Łucznik". Łącznie polscy artyści zostali uhonorowani ośmioma medalami olimpijskimi. Multimedalistą został Józef Klukowski, który ma w dorobku złoto i srebro w dziedzinie rzeźbiarstwa. Jako ostatni mistrzem wśród artystów został zaś Zbigniew Turski, który skomponował "Symfonię olimpijską".

Olimpijski Konkurs Sztuki i Literatury odbywał się równolegle z letnimi igrzyskami olimpijskimi w latach 1912-1948. Po igrzyskach olimpijskich w Londynie w 1948 z inicjatywy Sigfrida Edströma - przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - zaprzestano organizacji konkursów literatury i sztuki.

Zobacz także:

Koncert wakacyjny Orkiestry OSP Kościelna Wieś. ZDJĘCIA, FILM

Kaliskie Klasyki Nocą. Wyjątkowe pojazdy zjechały na korty CKiS w Kaliszu

Kaliskie Klasyki Nocą. Wspaniałe pojazdy zjechały na korty C...

Uczeń „Ogrodnika” w Opatówku najlepszy w Polsce. ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto