Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mobilny fotoradar z auta nieoznakowanego robi zdjęcia z prędkością karabinu maszynowego

Redakcja
Źródło: hoga.pl/Michał Żbikowski
Źródło: hoga.pl/Michał Żbikowski
Zaczęło się od Warszawy, ale pewnie przyjdzie i na Śląsk. Mobilne radary już są w nieoznakowanych autach w stolicy. Na początek w 29 pojazdach.

W Warszawskim Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym działającym w strukturach Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, trwają szkolenia patroli obsługujących nowe mobilne fotoradary - podaje portal hoga.pl

Projekt zrealizowały gliwickie spółki WASKO S.A. oraz ENTE dostarczając sprawdzone rozwiązanie czeskiej spółki Ramet, które zostało uzupełnione o własny sprzęt i oprogramowanie. (I dlatego prognozujemy, że i na Śląsk pewnie trafią).

Na początek zostało zakupionych i zamontowanych 29 mobilnych urządzeń rejestrujących, służących do zapisu wykroczeń w ruchu drogowym, przede wszystkim przekraczania dozwolonej prędkości przez pojazdy - informuje Michał Żbikowski z WASKO.

Zostały zamontowane w fordach Mondeo, fordach focusach, peugeotach partnerach, które będą zintegrowane z centralnym systemem przetwarzania GITD.

Każdy pojazd wyposażony jest w tablet, za pomocą, którego patrol dokonuje ustawień parametrów fotoradaru takich jak dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, typ pomiaru – stacjonarny, w trakcie ruchu, pojazdy nadjeżdżające / odjeżdżające lub z obu kierunków jednocześnie.

Urządzenia przystosowane są do pracy bez przerwy, w każdych warunkach pogodowych oraz niskich temperaturach – w tym w nocy przy użyciu ksenonowej lampy błyskowej pracującej w paśmie światła widzialnego bez efektu oślepiania kierujących pojazdami.

Wyposażenie urządzenia w GPS daje gwarancję określenia dokładnego miejsca pomiaru. Zastosowane rozwiązanie umożliwia rejestrowania danych statystycznych takich jak: liczba przejeżdżających wszystkich pojazdów, liczba pojazdów przekraczających dozwoloną prędkość, liczba wykonanych zdjęć itd.

Dzęki instalacji urządzeń transmitujących dane w trybie rzeczywistym, dane z wykroczenia już po kilku sekundach znajdują się na serwerze, co umożliwia ich dalszą obróbkę celem wystawienia mandatu.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu: “Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym“, finansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto