Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Multikino w Kaliszu. Sieć może przejąć kina Cinema 3D. Jest warunkowa zgoda UOKiK

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Multikino w Kaliszu. Sieć może przejąć kina Cinema 3D. Jest warunkowa zgoda UOKiK
Multikino w Kaliszu. Sieć może przejąć kina Cinema 3D. Jest warunkowa zgoda UOKiK Andrzej Kurzyński
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez Multikino kontroli nad Cinema 3D. Jedna z placówek mieście się w Galerii Tęcza w Kaliszu. UOKiK stawia jednak jeden warunek. Transakcja może odbyć się jeśli dojdzie do sprzedaży kina przejmowanej spółki w Galerii Morena w Gdańsku.

Uczestnicy transakcji są operatorami kinowymi. Multikino prowadzi 32 kina w 27 miejscowościach, Cinema 3D jest właścicielem 12 kin w 12 miastach, między innymi w Kaliszu.

Po analizie wniosku UOKiK skierował postępowanie do drugiego etapu. Konieczne było przeprowadzenie badania rynku w Warszawie i Trójmieście. W tych miastach pokrywa się działalność obu przedsiębiorców. Wyniki analizy pokazały zagrożenie dla konkurencji, dlatego urząd wystosował zastrzeżenia do koncentracji.

- Nasze postępowanie wykazało, że zgoda na koncentrację oznaczałaby ograniczenie konkurencji. Możliwe było jednak wydanie zgody warunkowej. Stwierdziliśmy, że sprzedaż Cinema 3D w Galerii Morena spowoduje, że gdańscy konsumenci nadal będą mieli swobodę wyboru kina, w którym chcą obejrzeć film – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Nabywca musi zostać zaakceptowany przez UOKiK. Nie będzie mógł należeć do tej samej grupy kapitałowej co Multikino. Będzie natomiast musiał posiadać wystarczające zasoby finansowe, wiedzę i doświadczenie do prowadzenia kina. W umowie kupna musi znaleźć się klauzula, która zagwarantuje, że inwestor będzie prowadził działalność kinową do 2026 r. Ponadto Multikino będzie musiało składać do urzędu raport z realizacji warunku.

W każdej sprawie dotyczącej kontroli koncentracji kluczową kwestia jest wyznaczenie rynków, na którym działają i zazwyczaj konkurują uczestnicy transakcji. W przypadku kin, UOKiK uznał, że kina wielosalowe stanowią odrębny rynek od jednosalowych. Te pierwsze zlokalizowane są przeważnie w centrach handlowych oraz oferują bardziej zróżnicowany repertuar filmowy.

Obszar, na którym kina wielosalowe rywalizują o widza to zdaniem urzędu promień wyznaczony 30-minutowym czasem dojazdu samochodem osobowym po drogach publicznych. To maksymalna odległość, jaką konsumenci są skłonni pokonać, żeby obejrzeć film.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Oceniając koncentrację, prezes urzędu może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie bądź uzależnić zgodę od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Wydane decyzje są ważne przez dwa lata. Od 2004 r. jest to 28. rozstrzygnięcie nakładające obowiązki na zgłaszającego transakcję oraz trzecie w tym roku.

Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto