Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku prezentuje dzieje polskiego krótkofalarstwa. ZDJĘCIA

OPRAC.: AND
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku prezentuje dzieje polskiego krótkofalarstwa
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku prezentuje dzieje polskiego krótkofalarstwa Marta Wolarz
W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otwarto wystawę zatytułowaną. "90 lat krótkofalarstwa polskiego". Ekspozycja powstała przy współpracy opatóweckiego muzeum z Polskim Związkiem Krótkofalowców oraz jej kaliskim klubem.

Początków krótkofalarstwa polskiego należy się doszukiwać tuż po odzyskaniu niepodległości a pierwszymi radioamatorami byli wojskowi oraz harcerze. W latach 1921 - 1922 został zorganizowany w Warszawie pierwszy kurs radioamatorski dedykowany dla harcerzy, ograniczał się on do nauki telegrafii oraz obsługi stacji nadawczej i odbiorczej. Pierwsza organizacja amatorska powstała w 1924 roku jako Harcerski Radio Klub. Pod koniec lat dwudziestych powstają prężne środowiska krtokofalowców takie jak Lwowski Klub Krótkofalowców, Warszawski Klub Krótkofalowców, Wileński Klub Krótkofalowców. w 1930 roku powołany został Polski Związek Krótkofalowców jako organizacja naczelna w ww. klubów.

- Ta wystawa to nasza wspólna praca. Udało się ją zrealizować w 90% dzięki pracy społecznej członków klubu oraz pracowników muzeum. Kaliski Klub Krótkofalowców działa obecnie przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Ta wystawa pokazuje sprzęt, ale także ludzi, ponieważ to hobby zakłada przede wszystkim komunikację – chodzi o łączność, pomiędzy ludźmi dobrej woli, pomiędzy ludźmi bez względu na poglądy. Są tu na planszach pasjonaci, patrząc na historię Polski są to bohaterowie biorący udział w I czy II wojnie światowej – mówił Bogdan Szkudlarek z kaliskiego klubu krótkofalowców.

Na wystawie zaprezentowano zabytkowe radiostacje, stacje nadawcze i odbiorcze, biogramy wybitnych krótkofalowców, mundury harcerskie, dokumentację historyczną. Kilka z eksponatów zostało wykonanych bądź udoskonalonych własnoręcznie przez pasjonatów krótkofalarstwa.

- Dziękuję za Waszą pasję, to co tutaj widzimy pokazuje jaką drogę przeszła technika radiowa, przez te 90 lat miała miejsce wielka rewolucja w tym zakresie. Teraz te tematy to typowe hobby, jednak tak naprawdę radiowcy odegrali w historii bardzo ważną rolę. Wszyscy wiemy, jak ważna jest rola informacji. Bardzo dziękuję, że wybraliście nasze muzeum jako obiekt wystawowy – mówił podczas otwarcia wystawy starosta kaliski Krzysztof Nosal.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca roku.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto