Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku prezentuje wystawę poświęconą rodzinie Wiłkomirskich. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otwarto wystawę czasową „Wiłkomirscy. Dzieje niezwykłej muzycznej rodziny”. Jest ona owocem współpracy Muzeum Historii Przemysłu z Fundacją Rodziny Wiłkomirskich.

Fundacja Rodziny Wiłkomirskich dba na co dzień, aby utrwalać pamięć o rodzinie Wiłkomirskich –„artystach wyjątkowej wszechstronności i wysokiej klasy, którzy zaprezentowali naszą kulturę muzyczną na estradach zagranicznych”, którzy byli ludźmi niepospolitymi, wyjątkowymi nie tylko ze względu na talent muzyczny, ale również przymioty charakteru, osobowość, czy dramatyczne koleje losu. Ideę realizacji tego projektu w murach opatóweckich zasiała Elżbieta Piszczorowicz – Mondra – prezes Fundacji. Muzeum zrealizowało zaś ten pomysł w 100-lecie przybycia Wiłkomirskich do Polski.

O Wiłkomirskich napisano już kilka książek, prac magisterskich i licencjackich, powstały filmy, nakręcono wiele wywiadów, a sami bohaterowie są autorami wspomnień. W 2005 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie miała miejsce wystawa poświęcona życiu i twórczości Kazimierza Wiłkomirskiego. Obecna ekspozycja jest jednak pierwszą próbą ukazania dziejów życia całej rodziny – ojca Alfreda oraz jego pięciorga dzieci. Zamierzeniem jej twórców jest zapoznanie publiczności z bogatym dorobkiem artystycznym Wiłkomirskich, z wykonaniami muzycznych dzieł poszczególnych artystów, ale także ukazanie ich bogatych, odmiennych od siebie i wyjątkowych osobowości. Przedstawiono również związki rodziny z Kaliszem (gdzie mieszkali w latach 1921-1926) i Opatówkiem (w którym ochrzczony został Józef).

- Wystawa adresowana jest do bardzo szerokiego kręgu odbiorców, ale szczególnie chcielibyśmy ją dedykować dzieciom i młodzieży, dla których może być okazją do refleksji nad własnymi wyborami i życiem - zachęcają organizatorzy.

Realizacja wystawy możliwa była dzięki bogatej spuściźnie przekazanej Fundacji przez członków rodziny- przede wszystkim przez Wandę, Kazimierza i Józefa. Ogromna ilość programów, afiszy, ulotek, listów prywatnych i oficjalnych, rękopisów, nut, fotografii na stałe przechowywana jest w Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu oraz Bibliotece Miejskiej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Zaprezentowano także skany dokumentów archiwalnych (akty urodzeń, małżeństw, zgonów mających miejsce w Kaliszu) ze zbiorów Archiwum Państwowego w Kaliszu. Ekspozycję ubogaciły tak cenne obiekty jak: frak dyrygencki Józefa, odlew jego dłoni autorstwa Joanny Bruś – Kosińskiej (wykonany dla Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku w 2015 r. z okazji Roku Rodziny Wiłkomirskich), suknia koncertowa Wandy (ze zbiorów Christine Jezior z Bremen w Niemczech, autorki filmu o skrzypaczce) oraz wiolonczela Kazimierza.

Wernisaż ubogacił koncert w wykonaniu pianistki dr Mileny Antoniewicz, Jakuba Śmigielskiego (skrzypce) oraz 9-letniej, niezwykle utalentowanej skrzypaczki Michaliny Reksy (uczennicy J. Śmigielskiego z Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu).

Wystawę można oglądać do 16 czerwca.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto